top of page

Amazonların Gerçek Sahipleri

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018Dünyadaki en büyük yağmur ormanı olan Amazonlar, gezegenin biyolojik çeşitlilik açısından da en zengin bölgesi. Yağmur ormanları, Güney Amerika ülkelerine dağılmış durumda, ancak genellikle Peru ve Brezilya turistler tarafından en çok ziyaret edilen Amazon bölgelerine sahip. Çok çeşitli hayvan türlerine ev sahipliği yapmaya çok uygun olan çeşitli ekosistemler ve bitki örtüsü türleri barındırır. Yaklaşık 40.000 bitki türü ve binlerce hayvan ormanların, nehirlerin, ve toprakların bekçiliğini yapar. Aslında, insan tarafından bilinen tüm türlerin onda birinin burada bulunduğu düşünülüyor ... Jaguardan zehirli kurbağalara, pembe akarsu yunusundan, güçlü anakondalara, büyük siyah kaymandan, piranyalara ve sevimli karınca yiyenlere... şanslıysanız karşılaşabileceğiniz Amazonun yabani sakinlerine bir göz atalım!

Altın Aslan Tamarini


Kendisi aslında bir maymun, ancak adını karizmatik karanlık yüzünü çerçeveleyen ayırt edici altın yelesindenden alıyor ve kendini bir kedi gibi görüyor. Vücudu yalnızca 15-25 cm uzunluğa kadar büyür ve yaklaşık 2 kilo ağırlığındadır, ancak yeleleri ve yüzleri küçük boyutlarına rağmen etkileyicidir.

Kapibaralar


Kapibaralar

Fareyi andırır, ancak daha büyüktür, bu kemirgen kahverengi-kırmızımsı bir kürkle kaplıdır ve dünyanın en büyük kemirgeni olma ünvanını taşır, yaklaşık 150 kiloya ulaşabilir. Amazonların sulak alanlarını ev olarak görürler, Kapibara yarı-su hayvanıdır. Yağmur ormanı boyunca yerlilerin menülerinde sıkça görebilirsiniz. Şu ana kadar avcılık, bu türleri tehlikeye atmadı fakat yok ettiğimiz diğer türler gibi olmaması için daha dikkatli olmalıyız.

Dev Karıncayiyen


Dev Karıncayiyen

Komik uzun boru şekilli bir burnu ve ağaçlara çarparak kolayca böcekleri yakalamak için tasarlanmış uzun dili ile çok belirgin bir görünümü vardır. 2 metrenin üzerine çıkabilir ve 50 kg ağırlığa sahip olabilirler. Ne yazık ki, bu memelinin de nesli tükenmek üzere.

Anakonda


Anakondalar

Anacondalar, filmler, kitaplar ve çevrelerindeki efsaneler sayesinde ünlü bir yılan türüdür. Dünya üzerindeki en büyük ve en ağır yılan olarak kabul edilir ve yaklaşık 6 metre uzunluğa ulaşır ve yaklaşık 300 kilo ağırlığındadır. Elbette daha ağır ve uzun anakondalarla ilgili hikayeler vardır, ancak çoğu doğrulanmamıştır.

Siyah Kayman


Siyah Kayman

Bu, yalnızca en büyük timsah türü değil, aynı zamanda Amazon yağmur ormanı içindeki en tehlikeli hayvanlardan biri olarak düşünülür. Siyah kayman yaklaşık 6 metre uzunluğa erişebilir ve yaklaşık 400 kg ağırlığındadır. Sıradışı bir su avcısı olan kaymanlar kesinlikle bir gösteri sergiliyor. 10 yıl öncesine kadar başta et ve değerli derisi yüzünden nesli neredeyse yok oluyordu. Neyse ki, sonrasında alınan önlemlerle nüfusu yeniden toparlanmayı başardı.

Zehirli Ok Kurbağası


Zehirli Kurbağalar

Çok ilginç ve çekici görünen bir kurbağa bu. Parlak renkli bedenleri aslında potansiyel yırtıcıları önlemek için tasarlanmış kendi kişisel savunma tekniğidir; Kurbağa üzerindeki renklerin parlaklığı arttıkça, zehri de o kadar güçlüdür. Güney Amerika'daki yerli halk, oklarını bu kurbağaların zehrine batırarak tamamen ölümcül bir hale getiriyorlardı.

Amazon Nehir Yunusları


Pembe Yunus

Pembe nehir yunusu olarak da bilinir, sadece tatlı suda yaşar ve Amazon Nehri'nde yaşayan en tanınmış türlerden biridir. Pembe-gri renkli teni kesinlikle eşsiz bir yunus olmasını sağlar. Amazonların yerli halkı tarafından anlatılan birçok fantastik efsane de var.

Pirana


Pirana

Bu tatlı su balıkları genellikle Amazon havzasında bulunur. Piranahların oldukça korkunç bir ünü var, ancak onlar hakkında gerçekten çok sayıda efsane var. Öldürmek için mükemmel dişleri ve korkutucu bir görünümü var ancak insanlar için büyük bir tehdit değiller.

Jaguar


Jaguar

Amazonların kralıdır ve onlardan birisini görmek için gerçekten şanslı olmalısınız. Jaguar, aslan ve kaplandan sonra dünyadaki üçüncü büyük kedidir. Kürkü üzerindeki gül benzeri lekeler ve güçlü çeneleri onu çok zarif görünümlü bir kedi haline getirir. Isırışı, deniz kaplumbağalarının kabuğunu delip kafatasını ezebilecek kadar güçlü olan kedilerdir. Ayrıca ağaçlara tırmanabilir, bu avını kuşattığında büyük avantaj sağlar. İnsan popülasyonu ve ormanların azalmasına bağlı olarak, jaguarların ciddi şekilde nesli de tükenmek üzere.

Amazonların gerçek sahipleri, birbirinden eşsiz hayvanları yerinde görme şansı bulabileceğiniz Güney Amerika' turunuzu oluşturmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Comentários


bottom of page