top of page

BOLİVYA’DA GÖRÜLECEK YERLER

Güncelleme tarihi: 4 Ara 2018Okyanusa kıyısı olmayan iki Güney Amerika ülkesinden biri olan fakir Bolivya, el değmemiş doğası ve naif insanlarıyla ayrı bir güzel. Uyuni tuz bölgesi Bolivya ve Güney Amerika’nın en fazla turist alan yerlerinden biri. Bolivya aynı zamanda Amazon bölgesiyle doğa sevenlere ve yüksek dağlarıyla dağcılar ve yürüyüş sporu yapanlar için de çok şey sunuyor. Buraya sadece Uyuni tuz gölü ve çöl bölgesini görmek için bile gelinir.

Biz Güney Amerika seyahatimizde burası için sadece 1 hafta ayırabildik. Amazon bölgesine de gitmek isterseniz en az 2 hafta ayırmak gerekir.


Copacabana- La Paz

Titicaca gölünün Bolivya tarafındaki kıyısında yer alan Copacabana’dan günübirlik bir tur alarak Güneş adasını ( Isla Del Sol) gezdik. Bu gölden Ay adasını da ulaşabilirsiniz. Inka inanışına göre ay ve güneş bu adalarda doğmuş. Bu adalarda her şeyden uzak sessiz sakin birkaç gün geçirmek için gerçekten ideal bir yer.

La Paz 3600 Mt’de kurulmuş dünyanın en yüksek başkentlerinden biri. İllimani volkanik dağının eteklerine kurulmuş bu şehir diğer Güney Amerika ülkelerine göre çok daha bakımsız ve fakir. Şehrin tarihi merkezini ve daha zengin semti San Jorge‘yi gezebilirsiniz. San Sebastian‘dan teleferikle şehrin tepesine çıkıp şehre kuş bakışı seyredebilirsiniz.


La Paz- Uyuni

Uyuni tuz gölü ve çölü bölgesi 10582 km2‘lik bir alana yayılmış ve dünyanın en büyük tuz gölüdür. Bu alanı gezmek için bir tur şirketi ile anlaşıp bir tur almak lazım çünkü bölgeyi özel 4×4 araçlarla gezmek gerekiyor. Uyuni bölgesini bence en az 3 günde gezmek lazım fakat 1 günlük turlardan 1 haftalık turlara kadar çeşit çeşit tur bulmanız mümkün.


Uyuni- San Pedro de Atacama

Uyuni turları Şili’nin San Pedro de Atacama çölünün olduğu yerde bitiyor. Turunuzu satan firmaya tur sonunda Şili’ye geçmek istediğinizi söylerseniz onlar size Şili minibüs biletini satıyorlar. Geçişinizi önceden planlayıp sizi Şili sınırına transfer edecek otobüs- minibüs firmasıyla önceden anlaşmanız lazım. Mesafe olarak çok kısa olsa da Gümrük’teki bekleyemeye göre San Pedro’ya varışınız biraz uzayabilir.


Bu yazı şahane gezi yazarı Senem Tongar'ın yazısıdır. Kendisine gözlemlerini sayfamızda kullanmasına izin verdiği için teşekkür ediyor, sayfasını takip etmenizi öneriyoruz.

http://www.uzunincebiryoldayim.com/ https://www.facebook.com/Uzunincebiryola/
Unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Bolivya turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.Comments


bottom of page