top of page

GÜNEY AMERİKA'DA YAPMAMANIZ GEREKENLER

Güncelleme tarihi: 4 Ara 2018Brezilya Plaj

Yazılarımız sıklıkla Güney Amerika’da yapmanız gerekenlerden bahsediyoruz, bu sefer bir değişiklik yapıp “yapmamanız gerekenlerden” bahsetmek istiyorum. Yazılı olmayan kurallar koymaya teşvik etmeden gezginlerin sıklıkla yaptıkları hataları tekrarlamamanız ve tatilinizi sorunsuz bir şekilde tamamlamanız için aklınızda bulunması gereken bazı noktalara değinmek istiyorum.

Çok fazla yer ziyaret etmeye çalışmayın


Çok fazla ülke gezmeye çalışmayın

Birçok insan Güney Amerika'nın büyüklüğünü hafife alıyor ve 4-5 ülkeyi 10-14 günlük bir tatile sıkıştırmak istiyor. Ülkelerin küçük ve birbirlerine yakın olduğu Avrupa'da böyle bir tur yapmak siz de takdir edersiniz ki çok kolay. Böyle bir seyahat Güney Amerika'da da imkansız değil, ancak ülkeler arası uzun yolculuklar yapmanız ve acele etmemiz gerekiyor. Sadece bir dünyanın haritasına bakarsanız, Güney Amerika'nın Avrupa'ya göre boyutunu göreceksiniz.Benim sıklıkla kullandığım www.thetruesize.com sitesinden ülkelerin gerçek boyutlarıyla ilgili karşılaştırma yapabilirisiniz.

Yanınızda ihtiyacınız olmayan yük getirmeyin

çok fazla eşya

Bir bölgeye ilk defa seyahat ediyorsanız bazı endişeleriniz olabilir; otelde iyi şampuan ve saç kremi olacak mı? İlaç almak mümkün müdür? Kurak sezonda yağmur yağarsa ne olur?

Bütün olasılıklara göre bavul hazırlamak yerine gideceğiniz bölgenin özelliklerini iyi araştırıp ona göre hazırlanmanızı tavsiye ediyoruz. Siz yine de bir adet ince yağmurluk alın yanınıza, tropikal iklim süprizlerle dolu!

Farklı bir zaman anlayışına hazır olun.


Adalarda zaman daha yavaş ilerliyor

Karayiplere ya da herhangi bir tropikal adaya daha önce seyahat ettiyseniz,"ada zamanlaması" dediğimizde ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Güney Amerika Adaları’nda zaman farklı akar.

Ada hayatında her zaman planlarda esnek olmak gerekir. Her şey şehir hayatından yavaş işler. Siz de rahat olun, kimse sizi ekmeyecek, sadece ada zamanlamasına göre hareket ediyorlar. Bir yere geç kaldığınızı düşünmeyin, kimse bunu fark etmeyecek.

İnsanlara nereden uyuşturucu temin edebileceğinizi sormayın ve Güney Amerika’da uyuşturucu satın almayın


Maalesef tatillerinde uyuşturucu arayan Güney Amerika'ya gelen bazı yolcular var. Kolombiya gibi, hurafelere dayanan ve bir zamanlar ülke için birçok sorunun kaynağı olan narkotik maddeler kıtada çok ciddi bir sorun.

Tıpkı Kanada veya Amerika Birleşik Devletleri gibi, Güney Amerika'da da uyuşturucu yasadışıdır. Ekvador'da hapis cezası yedi yıldan başlamakta. Ayrıca insanları rahatsız etme veya sizi tehlike altına sokabilecek insanlara karışma riskini arttırmış olursunuz.

Değerli eşyalarınızı kontrol edin


Güney Amerika'da, özellikle Rio de Janeiro, Quito ve Buenos Aires gibi büyük şehirlerde hırsızlık yaygın bir problem. Şehirleri çantanızla turluyorsanız mutlaka önünüzde muhafaza edin, cafe ve restaurantlarda sandalyenizin arkasına asmayın. Bazı insanlar, hayatlarını turistlerden çaldıklarıyla idame ettiriyor ve ne kadar hızlı olduklarına inanamazsınız.

Hırsızlığın yaygın olduğu semtlerde yerli halk, kameranızı ve telefonunuzu çıkarmamanız konusunda sizi uyaracaktır, onlara kulak verin ve eğer fotoğraf çekmek vs için elektronik eşyalarınızı kullanacaksanız etrafa dikkat edin. Özellikle iPhone ve akıllı telefonlarınızı sokakta kullanmayın.

Bonus İpucu: Korkmayın, sadece gülün ve eğlenin


Güney Amerikalılar çok nazik ev sahipleridir. İspanyolca konuşamıyorsanız endişelenmeyin, herkes bir gülümsemeyi anlar ve birçoğu el hareketleriyle yardımcı olmaktan memnuniyet duyar. Güvende olmak önemli, ancak rahatlamak ve eğlenmek daha önemli.

Güney Amerika'da yapmamanız gerekenleri öğrendiğinize göre artık kendi kişiye özel turunuzu oluşturmak için buraya tıklayabilirsiniz.Comments


bottom of page