top of page

MEDELLİN’İ KEŞFETMENİN 4 YOLU

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018Foto: Lucila Runnacles

Medellin dünyada kokainin başkenti olma ünvanını geride bırakıp, dünyadaki yenilikçi şehircilik alanında referans bir yer haline geldi. Ve bir kaç sene önce dünyanın en inovatif şehir seçildi. Yeni ünvanın hakkını gerçekten veriyor. Bu ünvanı almak için New York, Sydney, Pekin, Singapur, Toronto gibi büyük metropollerle yarıştı.

Medellin’in toplu taşıma sistemi bütün dünyaya örnek olarak gösterilmekte. Şehrin dışında kalmış fakir mahalleleri teleferik gibi alternatif taşıma yöntemleriyle şehir merkezine entegre edip, suç oranını bundan 10 sene önce kimsenin hayal bile edemiyeceği seviyelerin altına düşürdü. Şehrin içinde şahane bir merkez parkı var. Sanki bir park değil açık hava müzesi! İnsanları aşırı arkadaş canlısı ve sempatikler! E o zaman gel de Medellin’e nasıl aşık olma!

Medellin sanatı inovasyonu ve kültürü harmanlıyor!

 

1. METROCABLE’YE BİNİN

Bütün Medellinliler toplu taşıma sistemleri ile gururu duyuyorlar. Metrocable (teleferik) ile aktarma yapan yüksek bir metroları var. Bu teleferikler bir çok mahalleyi şehrin ana metro istasyonları ile buluşturuyor. Medellin’in en güzel manzaralarını Aurora mahallesine gitmek için binebileceğiniz teleferikte görebilirsiniz.

Medellin’in yenilikçi karakterinin bir başka örneği ise elektrikli merdivenler. Bu merdivenler 13. Mahalle sakinlerinin hayatını tamamıyla değiştirdi. Eskiden çooooook yüksek (28 katlı bir apartman yüksekliğinde) merdivenleri çıkmak zorundaydılar mahallelerine gidebilmek için. Şimdi ise bu yolu sadece 5 dakikada mekanik merdivenler sayesinde tırmanıyorlar. Bu yapı marjinalleşmiş sosyal sektörleri dahil etme konusunda dünyada gıpta ile bakılan bir proje haline geldi. Buraya kadar gelmişken merdivenler boyunca yapılmış birbirinden güzel, hem orada yaşayanların hem de geçen turistlerin yüzlerini güldüren grafitilere göz gezdirmeyi unutmayın!


Metrocableler toplu taşıma sisteminin yıldızları!  Foto: Lucila Runnacle

2. LOKAL SANATÇILARLA TANIŞIN

Ünlü plastik sanatçı Fernando Botero Medellin’de doğdu ve burada eserlerinin çoğunu ücretsiz olarak görmek mümkün. Botero resimleri ve özellikle onun markası haline gelen obez insan heykelleri bütün dünyanın tanıdığı bir sanatçı oldu.

Botero’nun isminin verildiği şehir parkında kısa bir gezintiye çıkarsanız eğer gözleriniz şenlenir. Devasa boyuttaki 20 adet bronz Botero heykelini gördükten sonra kesinlikle bu sanatçının eserlerini daha yakından tanımayı isteyeceksiniz. Bunu bilen Medellinliler parkın bir bölümüne ülkenin en önemli müzelerinden biri haline gelen Museo de Antioquia’yı inşa etmişler. Burada ünlü sanatçının eserlerinin bir çoğunu görebilmenizin yanı sıra çağdaş latin amerika sanatları üzerine de mükemmel bir kalıcı sergiyi ziyaret edebilirsiniz.

Bu parka Parque Berrío metro istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz. Zaten bu istasyon ve civarı Medellin turu yapan herkesin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir bölge.


Fernando Botero Parkı kesinlikle uğranılması gerek bir nokta.  / Foto: Lucila Runnacles

3. PAİSA KÖYÜNDE ZAMANDA YOLCULUK

Medellín’in geömişte nasıl bir yer olduğunu görmek, ve bu bölgenin kültürünü tam anlamıyla görmek ve yaşayabilmek için Paisa köyüne kesinlikle gitmeniz gerekiyor. Küçük bir kilise, kolonyal dönemden kalma evlerin toprak çatıları ve köy merkezinin önündeki su çeşmesi… XX. yüzyıl başında ki Antiaoqueña (Medellin’in de içinde bulunduğu Kahve üçgeni bölgesi eyaletinin ismi) köylerinin nasıl olduğunu gösteriyor.

Paisa Köyü Nutibara Tepesinde bulunuyor ve buradan Medellin şehrinin fantastik manzarasını izleyebiliyorsunuz. Buraya çıkmayı planlıyorsanız (ki planlamalısınız) gece çıkmanızı öneririz. Çünkü Medellin şehri ışıklarını yaktığı zaman sihirli bir yer haline geliyor. Ayrıca Paisa köyünde güzel barlar, restoranlar, ve hediyelik eşya dükkanları da bulabilirsiniz


4. LEZİZ PAİSA TEPSİSİ (BANDEJA PAİSA) ve AREPAS’I TADIN!

Kolombiya mutfağı güneyinden kuzeyine her bölgesinde çok leziz! En basit yemeklerinden, ulaşması en zor tadlarına kadar bütün yemekleri çok leziz, ve Medellin bölgeside bir istisna değil. Şehre gelen kimse bir Bandeja Paisa yemeden buradan ayrılmamalı. Çok besleyici ve doyurucu bu yemekte pirinç, kuru fasulye, patacones (kızarmış yeşil muz), et, avokado, kızarmış yumurta ve arepa var.

Bu bölgenin en önemli bir diüer yemeği ise Arepa (tatlı mısır unundan yapılmış bir kızartma). Arepa Kolombiya mutfağının temel direği. Bazı bölgelerde mısır yerine pirinçten de yapılabiliyor, ancak Medellin’de mısır unu tercih ediliyor. Biraz şekerli bir tadı olan bu kızartma beyaz peynir ile mükemmel bir ikili oluşturuyorlar. Hem yerlilerin hem de turistlerin mutluluğu için sokaklarda bolca atılan arepaları gönül rahatlığıyla uygun fiyatlara yiyebilirsiniz.


Biliyor muydun?…

– Medellin, ülkenin başkenti olan Bogota’dan sonra Kolombiya’nın en önemli ikinci şehri.

– Medellin denizden 1500 metre yükseklikte ki bir ovada kurulmuş. Şehri And Sıra Dağları çevreliyor, dolayısıyla yıl boyunca iklim hep bahar havasına sahip.

Ne zaman gidilir?

Medellin’de hava bütün yıl boyunca çok güzel. Bu yüzden Sonsuz Bahar Şehri (La Ciudad de Eterna Primavera) olarak da anılmakta. Ortalama havasıcaklığı 24°C ve yıl boyunca aşağı yukarı aynı kalıyor. Sadece Temmuz ayında havasıcaklığı daha da artıp ortalama 28°C oluyor. Ekim ve Mayıs ayları ise yağmurun bol olduğu dönemlerken Aralık, Ocak ve Şubat ayları ise en kuru aylardır.

Kimler için ideal?

Büyük şehirlerden, innovasyondan ve sanattan hoşlanan insanlar için ideal. Medellin’i arkadaşlarınızla, tek başınıza yada eşinizle beraber gezebilirsiniz. alışveriş tutkunları için de ideal bir nokta olan Medellin, Kolombiya’nın en büyük moda fuarına ev sahipliği yapıyor.
Medellin'in de dahil olduğu, unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Kolombiya turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!

Comments


bottom of page