top of page

Pedra Do Telégrafo Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rio de Janeiro'da bulunan Pedra do Telegrafo, ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil fotoğrafı fırsatı sunuyor. Bulunduğu zirvenin yüksekliği ve konumunun da yardımıyla, doğru açı ile birlikte nefes kesici kareler yakalayabileceğiniz tepede fotoğraf çekinmek sanılanın aksine herhangi bir risk de taşımıyor. İşte ünlü Pedra do Telegrafo hakkında bilmeniz gerekenler!

Muhteşem kareyi yakalayabilmek için ne kadar ileri gidersiniz?

Seyahatlerini belgelemek isteyen birçok gezgin, harika fotoğraflar çekebilmek adına pek çok riske girmektedir. Bununla birlikte, özçekimin hayatımıza girmesi ile de bu riskin boyutu bir hayli yukarılara çıkmıştır. Zamanla havuz kenarı ve manzara fotoğrafları modasının rafa kalkması ile gezginler, muhteşem kareyi yakalayabilmek ve sosyal medyada en çok beğeniyi alabilmek adına kendilerini ve hayal güçlerini epey zorlamaktadır.


Pedra do Telegrafo

Bir dağın zirvesinden, bir parça kayadan sarkarak ölüme meydan okuma gibi gözüken bu efsanevi Pedra do Telegrafo fotoğrafları aslında optik bir illüzyondan fazlası değildir. Ancak elbette ki bu durum orada çekeceğiniz büyüleyici kareleri gölgede bırakamaz, aksine zemin ile olan 3 metrelik mesafe gezginlerin güvenli bir şekilde hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanmalarına olanak sağlar.


Pedra do Telegrafo'ya nasıl gidilir?

Gezginler genel olarak Pedra do Telegrafo'ya ulaşmanın biraz meşakkatli olmasına şaşırır çünkü Copacabana plajından yapılacak 90 dakikalık bir kara yolculuğu sadece başlangıçtır. Bu yolculuk için birçok seçenek bulunmaktadır; taksi, araç kiralama ya da rehber kiralama bunların en öne çıkanlarıdır. Halk otobüsü ile de ulaşım gerçekleşse de Portekizce bilmeyen gezginler için bu seçenek biraz zorlu olabilir.


Karayolu ulaşımının ardından, tabelalar ile desteklenen ve okyanus manzarası ile de insana keyif veren yaklaşık 3 kilometrelik bir yürüyüş ile tepeye ulaşıyor olacaksınız. Hem çocuklar, hem de yetişkinler için kolay geçecek bu yürüyüşü parmak arası terlik ile gerçekleştirmemeye ve sıcaklık için önlem almaya özen göstermelisiniz.


İpuçları

Pedra do Telegrafo'da şahit olacağınız manzaralar tüm yorgunluğunuzu alacak olsa da gelmeden önce mutlaka hava durumunu kontrol etmelisiniz zira havanın sisli olması gününüzü tamamen bitiren bir etken olabilir!


Eğer güneşli bir günde iseniz, sizin gibi onlarca gezginin bu deneyimi yaşamak için bölgeye geldiğine şahit olabilirsiniz. Bu sebeple oluşabilecek fotoğraf sıralarına karşı hazırlıklı olmalısınız çünkü bu durum tüm gün sürebilir!


Pedra do Telegrafo'ya gelmeden önce mutlaka küçük bir araştırma ile kafanızdaki mükemmel kareyi oluşturmaya çalışın. Bu, size ayrılan zamanda harika fotoğraflar çekebilmeniz için en önemli detaylardan biridir.


Güney Amerika'nın en iyi trekking yerlerinin de bulunduğu, unutulmaz deneyimler yaşayacağınız turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!


Comments


bottom of page