top of page

Rio de Janeiro'nun Kumdan Kale Kralı ile Tanışın


Brezilya'nın en prestijli bölgelerinden Barra da Tijuca'da yaşayan Marcio Mizael Matolias, son 24 yıldır kira dahil herhangi bir ev gideri ödemeden yaşamayı başarmıştır. Bu süre zarfında kendi inşa ettiği devasa kumdan kalelerde yaşayan Matolias, alışılmışın dışında hayat tarzıyla birlikte bölgede herkes tarafından tanınmaktadır. İşte Matolias'ın ilginç hikayesi..


Rio de Janeiro'nun birçok ünlü plajında karşılaşabileceğiniz ve yerliler tarafından inşa edilen kumdan yapılar, genel olarak fotoğraf karşılığında kazanç elde edilmek için hayata geçirilir. Ancak Matolias, bu kumdan kaleleri içerisinde yaşamak için inşa etmiş ve bu eforu Rio'daki yaşam ve barınma standartlarının ne kadar pahalı olduğunu çarpıcı bir şekilde yansıtmıştır.

"Guanabara körfezinde büyüdüm ve şimdiye kadar hep plajda yaşadım." sözü ile yaşantısından memnun olduğunu dile getiren Matolias, Birleşik Krallık gazatesi The Mirror'a yaptığı açıklamada ise "İnsanlar deniz kenarında yaşamak için fahiş kiralar ödüyor, benim ise böyle bir zorunluluğum yok." sözleri ile yaşama biçiminin kendisine ne kadar faydalı olduğunu da vurguluyor.

Matolias yıl içinde oluşan tropikal fırtınalardan kalenin duvarlarını ve kulelerini koruyabilmek için düzenli olarak sulamak zorunda. Tabii bu da sabır istiyor. Tek bir fırtına birkaç dakika içinde bütün kaleyi yıkabilir ve sıfırdan yapılmasına neden olabilir. Ancak Matolias bu konudaki 20 senelik tecrübesinden sonra kalenin restorasyonunu çok hızlı ve etkili biçimde yapabiliyor. O kadar ki bu yetenek yerel bir alışveriş merkezinin dikkatini çekmiş. Yetkililer zaman zaman sergileri için Matolias'ı dekoratif kum parçaları yapmak üzere işe alıyor.

Matolias kumdan kaleler yapmayı bir arkadaşı ve en büyük tutkularından biri olan kitapları üzerinden öğrenmiş. Diğer hobileri arasında golf oynamak ve balık tutmak da bulunuyor ayrıca golf sopalarının ve oltaların koleksiyonlarını yapıyor. Bu kumdan kale dışarıdan devasa görünse de içerisindeki ufacık odayı maskeliyor. Yerden tavana kadar yığılmış eşyaları (çoğunlukla kitaplar) ile dolu olan 3 metrekarelik odası aynı anda ahşap kirişlerle destekleniyor. İçeride tuvalet bulunması pek mümkün olmadığından Matolias, yakındaki bir can kurtaran kulübesini kullanıyor.


Kral Marcio yerel bir ünlü ve ilgi odağı haline geldi. Meraklı turistler geçerken ona ve alışılmadık evine uğrayıp fotoğraf çekiyor bu durumdan hiç rahatsız olmayan kral, turistlerin fotoğraf için tahtına oturmasına bile izin veriyor. Her zaman olmasa da ona bu fotoğraflar karışılığında para bırakan turistler sayesinde geçiminin bir kısmını sağlıyor.

Matolias'ın kitap sevgisi küçük bir gelir elde etmesine de yardımcı olmuş. Kalesinin hemen yanında, yoldan geçenlerin alışveriş yapabileceği ve satın alabileceği kitaplarla dolu masası bulunuyor. Matolias, kitaplarına herhangi bir değer biçmemiş ve müşteriler almak istedikleri kitaplar için kendi belirledikleri miktarları veriyorlar. Masanın üstüne yerleştirdiği bir tabelada: "Bu girişimin bitmemesi için bir kitap alın ve kutuya katkıda bulunun." yazıyor.

Matolias, kalenin tek dezavantajı olarak Rio'nun yaz sıcaklarının 40 dereceye yükselmesi ve kumun sıcağı tutarak uyumayı zorlaştırdığını görüyor. Uyumanın zor olduğu günlerde, kalesinde bulunmayı tercih etse de, arkadaşında uyuyor. Bununla birlikte sahildeki çok sevdiği kalesini yakın zamanda terk etmeyi düşünmüyor.


Unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Brezilya turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!


Comments


bottom of page