top of page

SEYAHAT ÖNCESİ KONTROL LİSTESİ; UNUTMAMANIZ GEREKENLER

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018


Bavul Kapanmıyor
Yolculuk öncesi yapmamız gereken işlerin en önemlilerinden biri ve zaman zaman en stresli olanlarıdan biri muhakkak yanımızda ne götüreceğimize karar verme sürecimiz oluyor. Bu süreci daha kolay atlatabilmeniz için aşağıda hazırlamış olduğum listeyi bir gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz:)
1. En önemli belgeleri hatırlayın
Muhtemelen zaten yaptınız! Ancak, emin olmak için, pasaport, banka ve kredi kartları, vizeler ve ehliyet (varsa) olmadan yurtdışına çıkmayın. Ödeme yapmak, rahatça dolaşmak ve sınırlardan rahatça geçebilmek önemlidir, bu nedenle bu belgeleri güvenli yerlerde saklamalısınız.

Her ihtimale karşı acil durum nakti getirmek iyi bir fikir. Güney Amerika’nın herhangi bir yerinde seyahat ediyorsanız, tercihen ABD Doları bulundurmakta fayda var.(değişimi daha kolay).

2. İhtiyacınız olmayan şeyleri bırakın

gereksiz eşyalar
Internetteki çoğu paketleme listesi en 'eksiksiz' listeyi vermeye çalışırken ihtiyacınız olmayacak her türlü şeyi listeleyecektir. İnternetteki bazı paketleme listeleri ise vahşi doğada yürüyüş veya kamp yapmak gibi aktiviteler için verilmiştir genel seyahate uygun olmayabilir. İhtiyacınız olacağını düşündüğünüz araçların birçoğuna ihtiyacınız olmayacak.

Her zaman mümkün olduğunca hafif olmayı deneyin. Yanınızda taşımanız gereken ağır bavullarla yapacağınız seyahat çok daha zorlu olabilir.

3. İyi bir sırt çantası alın

Büyük bir geziye çıkıyorsanız, şimdi kaliteli bir sırt çantasına yatırım yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Genellikle daha küçük / orta boy bir çantayla(yaklaşık 40 litre) seyahat etmenizi öneririm, çünkü bu size daha fazla esneklik ve hareketlilik sağlar.

4. Aşılarınızı yaptırın!

Gelişmekte olan ülkelere veya tropikal yerlere gidiyorsanız, aşılara veya sıtma ilaçlarına ihtiyacınız olabilir. Bazı ülkelere, özellikle bazı Latin Amerika ülkelerinde, sarı hummaya karşı aşılama belgesi gerekli olabilir. Gideceğiniz ülkelerin konsolosluklarından bu konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

5. Seyahat sigortası

Her ihtimali düşünerek temel seyahat sigortanızı yaptırmayı unutmayın.

6.Doğru fiş adaptörünü / adaptörlerini kullanın

Farklı ülkelerde farklı elektrik prizi türleri kullanılır. Ben her zaman evrensel bir hepsi bir arada fiş adaptörü elektroniklerinizi her yerde şarj edebiilmenizi sağlayacaktır.

7. Bir yedekleme servisi oluşturun

Bunun sıkıcı olduğunu biliyorum, ama bana güvenin, bu çok önemli!Hırsızlık ya da kaza nedeniyle tüm fotoğraflarını kaybeden yolcuların hikayelerini duyuyoruz ve yaşıyoruz. Bir kamera değiştirilebilir ancak fotoğraflar tekrar çekilemez, bu nedenle dijital dosyalarınızı yolda sık sık yedeklemeye devam etmenin bir baş

ka yolunu bulun! Dropbox, Microsoft One Drive, Google Drive veya iCloud’un hizmetlerine göz gezdirebilirsiniz.

8. Telefonunuz için seyahat uygulamalarınızı indirin


Akıllı telefonunuz var ise, gideceğiniz yerde hayatınızı kolaylaştıracak ve sizi bilgilendirecek uygulamalar hakkında ufak bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

9. Yerel gelenek ve dili araştırın

Bu sizi biraz utançtan kurtarabilir ve seyahatinizi daha eğlenceli hale getirebilir. Gideceğiniz kültürde farkında olmanız gereken adetlerin olup olmadığını kontrol edin ve yerel dilde bazı yararlı ifadeler öğrenmeyi deneyin, pişman olmayacaksınız.

10.Acil durum detaylarının kaydedilmesi

Acil durum ayrıntılarınızı bir yerde saklayın; acil durum numaraları, seyahat sigortası detayları ve çalınmış kart durumunda bankanızın 24 saat yardım hattı numarası gibi şeyler. Bunu yazın ya da ayrıntıları kendinize e-postayla gönderin.

İyi bir fotoğraf çekin veya pasaportunuzu tarayın ve kendinize e-postayla gönderin ya da bir bulut sürücüsünde saklayın.

11.Kendinize bir seyahat günlüğü edinin


Seyahat Günlüğü

Bir günlük tuttuğunuz için muhtemelen daha sonra kendinize teşekkür edeceksiniz. Gereksiz olduğunu düşünüyorsanız da yapın. Yolculuğunuz ne kadar uzun sürerse unutacağınız ayrıntılar da o kadar artar.

12. Seyahat müziği hazırlayın

Bu uzun otobüs ya da tren yolculuğunda dinlemek için beğendiğiniz müziklerden bir liste yapın! Seyahat süresince dinlediğiniz müzikler ile sonsuza kadar hatırlayacağınız bazı güçlü bağlar oluşturacaksınız. Gitmeden önce birkaç iyi çalma listesi bir araya getirin.

13. Bütçenizi iyi yapın


Giderleri tam olarak hesaplamak zor olabilir, bu nedenle biraz hata payı bırakın. Çok detaylı bir şekilde bütçenizi incelemek excel taploları yapmak değil belki ama her ülke için gün başına seyahat masrafına ilişkin bazı tahminlerde bulunmak iyi bir fikir. Yolculuk sırasında izlemeniz için bir seyahat masrafı uygulaması veya yalnızca bir kalem ve bir kağıt kullanabilirsiniz.

Her şey hazırsa Güney Amerika'da unutulmaz deneyimler yaşayacağınız turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!

Comments


bottom of page