top of page

SIRTÇANTALI GEZGİNLERİN GÜNEY AMERİKA'DAN ALDIĞI 12 DERS

Güncelleme tarihi: 4 Ara 2018Güney Amerika, cesur sırt çantalı gezginler için tercih edilen bir yer haline geldi. Kıtada yaşayan insanların farklılığı gelen herkesi etkilerken, her gezginin burada geçirdiği zamandan öğreneceği birtakım dersler var.

Yüksek irtifayla başınız dertte de olsa veya Latin danslarında başarısız da olsanız, Güney Amerika'yı sırt çantanızla dolaşırken birçok gerçekliği tecrübe edecek, kendinizi ve diğer insanları özellikle Güney Amerika'yı daha iyi tanıyacaksınız. Bu inanılmaz macerayı tamamlamış gezginlerin seyahatlerinden aldığı derslerden birkaçı...

 

1. Doğru kıyafeti seçmek vereceğiniz en zor karar olacak Hiçbir yer Güney Amerika gibi kararsız bir iklime sahip değil: ekvatorda% 95 nemden Patagonya'nın güney ucunda sıfıra yakın sıcaklıklara kadar. Bu denkleme bir de rakımı eklerseniz yapabileceğiniz çok da bir şey kalmıoyr: birkaç dakika içinde gökgürültülü yağmurdan kavurucu güneşe geçen hava durumuyla karşılaşmak çok normal.

3. Hareket eden herhangi bir araç potansiyel ulaşım şeklidir.


Tuk-tuklar, kargo botları, pencereleri açılmayan transit vanlar, gaz tüpleritaşıyan kamyonlar, metal kaplama veya hayvancılık binekleri: sizi A noktasından B noktasına götüren her yol mübah. Eve döndüğünüzde, yoldan geçen bir aracı durduramadığınızda ciddi bir şekilde hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

4. Hayatta küçük şeyleri takdir edeceksiniz - özellikle yağmur fırtınalarını gördükten sonra Güney Amerika'daki bir yağmurların kaprisli mizacına karşı yıldırım hızıyla tepkiler vereceksiniz: yağmur damlalarının sizi haşlanmasını veya dondurulmasını önlemek için Süpermen tarzı bir yeteneğe ihtiyacınız var.

5. Sifon bir nimet


"No tirar papel higiénico en el inororo" bantla tuvalete yapıştırılmış bu yazıyı bir müddet görmek istemeyeceksiniz. Tuvalet kağıtlarını tuvalete atmamanız konusunda sıkça uyarılacaksınız çünkü sistemler tuvalet kağıtları yüzünden sık sık tıkanıyor. Daha da kötüsü, uyarılara rağmen yaptığınız hata sonunda yaşacağınız vicdan azabı.

6. Dili biraz öğrenmekten zarar gelmez İngilizceyi kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak yerel dil bilgisini kullanırken aldığınız yanıtın daha dostça olduğunu ve pazarlığın daha karlı olduğunu görebilirsiniz. Bueno, değil mi?

2. Yüksek rakıma karşı gelmeyin


Yükseklikte yürümek çok zor. Yükseklikte akşamdan kalmak çok acılı. Aslında, yüksek irtifadaki her şey çok acılı.

7. Artık bu kıtanın boyutunu hafife almayacaksınız Lima, La Paz, Santiago, Buenos Aires ve Rio de Janeiro'da sona eren üç haftalık mega bir tur kulağa mükemmel geliyor, tatilinizin çoğunu otobüslere, uçaklara ve havaalanı transferlerine harcayacağınızı hesaba katmazsak. Güney Amerika çok büyük: burada bir süre sonra, yavaş bir hızda seyahatin daha ödüllendirici ve mantıklı seçenek olduğunu anlayacaksınız.

8. Dört Karbonhidrat Kuralı


Çorbanızda makarna ve patates ve ana yemekte spagetti ve pirinç ! Öğünlerin öğün olabilmesi için en az dört bağımsız karbonhidrat türü içermesi yazılı olmayan bir Güney Amerika kuralı.

9. Gevşek değişim hiç bu kadar kıymetli olmamıştı. Bir Perulu dükkan sahibine yüz ayak tabanı notası vermeye çalışmak, canlı bir el bombasını atmaya çalışmak gibidir. Küçük değişikliği hayatınızdan korumak, mağazalardaki sinir bozucu anları da beraberinde getirecek ve tuvalete bir madalyona sahip olmanızı garanti altına alacak - eklenen bir (ve gerekli olan) bonus.

10. Latin dansları sizin olayınız olmayabilir... Kabul edelim ki, yerli halk dans ettiğinde Latin dansları çocuk oyuncağı gibi gözüküyor, ancak unutmamak lazım doğduklarından itibaren bu dansların içinde büyüyorlar. Güzelliği de burda elinizden geleni yapın ve herkes size yardımcı olmak için seferber olsun.

11. Karnavalları yerinde deneyimlemeden, partiledim demeyin.


İster Brezilya'nın bayram ruhu, ister Bolivya'nın Oruro kentindeki yerli dansları ve karmaşık kostümleri, karnavallar Güney Amerika'nın eğlence doruğu.

12. Güney Amerika, tek seferlik bir deneyim değildir. İster fetihlerin, isterse de iç savaşlar, bozuk hükümetler ya da doğal felaketlerin mirası olsun, Güney Amerika halkı zorlukların adil bir şekilde payını gördü. Buna rağmen, karşılaşacağınız herkesin yumuşak doğası her şeye meydan okuyor ve bu karmaşık ama büyüleyici kıtanın zamanınızı hak ettiğini kanıtlıyor. Tek bir ziyaret yeterli değil: biliyorsunuz geri döneceksiniz.


Ben Güney Amerika'yı profesyönel ve işini bilen bir orgnizasyon ile gezmek istiyorum diyorsanız hemen buraya tıklayarak turunuzu planyabilir ve gerisini bizim uzmanlığımıza bırakabilirsiniz.

コメント


bottom of page