top of page

VALPARAISO'YU ZİYARET ETMEK İÇİN 5 İYİ NEDEN

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018Valparaiso evleri

Kısaca Valpo da denen Valparaíso rengarenk bir sahil sahil kenti, Şililler ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir şehir. Özellikle yaz aylarında büyük kalabalıklar bütün sokakları dolduruyor. Peki bu liman şehri hakkında çok çekici olan şey ne? Valparaíso'yu ziyaret etmeniz için gereken birçok nedenden 5 tanesi.

1. Renkli Grafitiler


Grafitiler

Valparaíso'yu o kadar ünlü kılan şeylerden biri inanılmaz sokak sanatı hareketi. Valparaíso'nun dik tepelerinde dolambaçlı yollarından, her köşede olağanüstü bir grafiti eşliğinde çıkmak, , açık hava müzesinde gezinmek gibi adeta. Büyük duvar resimlerinden, merdiven ve lambalar üzerindeki çizimlere dek, tüm güzelliği görmek için gözlerinizi açık tuttuğunuzdan emin olun. Kendiniz şehrin tadını çıkarın ya da çalışmalarını Valpo'nun cephelerine ekleyen yerel sanatçılar, yazarlar, müzisyenler ve uluslararası sokak sanatçıları hakkında bilgi almak için bir grafiti yürüyüş turuna katılabilirsiniz.

2. Tepeler ve Asansörler


Teleferik valparaiso

Valparaíso'nun dik tepelerinden bahsetmişken, bu şehri bu kadar eşsiz ve harika yapan en karakteristik nedenlerden biri şehrin tepeleri. Şehri oluşturan birkaç tepe var, en önemlisi Cerro Concepción ve Cerro Alegre. Eski kısımlardan bazılarında taş döşenmiş sokaklar körfeze bakıyor, neredeyse her yerde inanılmaz manzaralarla karşılaşmaya hazır olun. Ama en iyi yanı, yürümek zorunda kalmamanızdır. Şehrin etrafında ahşap asansörler veya füniküler bulunuyor. Sadece pratik ve ucuz değil, aynı zamanda çok da eğlenceli. 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş olan harika nostalji komundalar ve eski dünyanın cazibesini muhafaza ediyorlar. Doğru tarihlerde Valpo’da bulunursanız, çılgın yokuş aşağı at yarışına şahit olabilirsiniz: Cerro Abajo. Genellikle Red Bull tarafından desteklenen bu aşırı yokuş aşağı dağ bisikleti yarışı, genellikle Şubat ayında gerçekleşir. Bu bisikletlerin dar sokaklara, merdivenleri ve engelleri aşarak iniş yapmalarını izllemek gerçekten inanılmaz bir deneyim.

3. Pablo Neruda'nın Evi


Pablo Neruda'nın eserlerini yazdığı oda

Şili'nin ünlü şairi ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Pablo Neruda, Valparaiso'ya aşıktı. Valparaíso'ya yaptığı gezide şehri "delice çılgın bir liman" olarak nitelendirdi ve burada bir ev inşa etti - La Sebastiana, Cerro Florida'da bulunur ve şu anda müze olarak gezginleri karşılıyor. Bu romantik şairi tanımıyor olsanız da, mutlaka ziyaret edin. Ev, büyüleyici tuhaflıklara ve Neruda'nın hatıralarına ev sahipliği yapıyor . Merdiven özenle derlenmiş oturma odasına ve kasabada en iyi manzaraya sahip yatak odasına çıkıyor, ev cumbalı pencerelerle uzun, dar binanın en üst noktasına varan ve en iyi eserlerini kağıda döktüğü çalışma odasına kadar uzanıyor..Erken gitmenizi tavsiye ediyorum - son derece popüler.

4. Güzel Butik Hoteller ve Kafeler


Butik kafeler ve oteller

Yerel işletmeler Valparaíso'nun güzelliğine güzellik katıyor adeta ve şu anda Şili'deki en iyi butik otellerden bazılarını Valpo’da bulabilirsiniz. Modern apartmanları ve otelleri Viña del Mar'a bırakan Valparaíso, güzel balkonlardan muhteşem manzaralar sunan renkli yamaç mahallesinin kalbinde yer alan küçük otellerle şıklığından ve sıcaklığından ödün vermiyor.. Kesinlikle birkaç gece geçirmek için mükemmel bir yer. Bu bölgenin cazibesi, Cerro Alegre ve Cerro Concepción'un çevresinde olmak üzere birçok şirin ve büyüleyici kafe ve restoranla tamamlanmaktadır. Tüm bunlar keyifli ve rahatlatıcı bir konaklama geçirmek için ideal ortamı sağlıyor.

5. Santiago'ya Çok Yakın


graffitiler

Şili'nin coğrafi şeklinin en güzel yanı, hiçbir şeyin çok uzak olmaması tabi doğu-batı doğrusu boyunca ilerlerseniz. Valparaíso, Santiago'nun yakınında ulaşım kolaylığı sağlayan bir konuma sahiptir. Bu, bir otobüste saatlerce vakit geçirmek zorunda kalmadan Valparaíso'ya günübirlik turlar yapmanızı kolaylaştırıyor. Bir gece veya daha uzun kalmak isteyenler için, Santiago'nun Alameda Terminalinden bir otobüsle kolayca Valparaiso’ya ulaşabilirsiniz. Otobüs her 15 dakikada bir kalkıyor ve yolculuk yaklaşık bir buçuk saat sürüyor.

Bonus: Şili'de Yılbaşı


Valparaiso havai fişek gösterisi

Yılbaşı gecesi boyunca seyahat ederseniz, Valparaíso, etkileyici bir körfez havai fişek gösterisi ile beraber Şili'deki en büyük yeni yıl kutlamalarına ev sahipliği yapar hale gelmiş. Şehrin antik tiyatroyu andıran şekli, şovu izlemek için ayaklarınıza kuvvet demek oluyor çünkü en güzel manzaraları tepelerden göreceksiniz. . .

Valparaiso'nun da dahil olduğu unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Şili turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!

留言


bottom of page