top of page

YILBAŞINDA GÜNEY AMERİKA!!!

Güncelleme tarihi: 4 Ara 2018


Karnavalın dışında, Latin Amerika'nın tümünde Yeni Yıl kutlamalarından daha büyük bir kutlama yoktur. Gelenekler vahşi ve renklidir. Yerel halk için büyük önem taşır, bu yüzden yeni yıl arifesinde Orta Amerika'ya veya Güney Amerika'ya seyahat etmek sadece sizi şaşkına çevirmeyecek aynı zamanda diğer kültürlerle entegre olmanız için inanılmaz bir şans yaratacak.

Birçok yerde, parti gecenin ilk saatlerine kadar başlamaz ve akşam üstüne dek rüzgar esmez; size tavsiyemiz; rahat ayakkabılar giymeniz, gerekirse öğlen bir “siesta” yapmanız ve sonra kasabaya gelip kutlamalara katılmanız yönünce olacaktır.

Kosta Rika'dan Arjantin'e, latin kentlerinde eskilere güle güle, yeni günlere merhaba demek için bir kaç favori noktamız var:

Buenos Aires | Arjantin


Buenos Aires

Arjantin’in başkenti, yıl boyunca süren şenlik ve partilere ev sahipliği yapar. Ancak Buenos Aires'teki Yılbaşı kutamaları, diğer şenliklere nazaran daha mütevazidir ve daha rahat ayak uydırmanızı sağlar. Bu dönemde Buenos Aires normalden daha sessizdir fakat yine de Yeni Yılın gelişini kutlamak için harika bir yere dönüşür. Geceyi sevdiklerinizle birlikte bir otel restoranında veya şehrin lokal restorantlarından birine rezervasyon yaptırıp Arjantin şarapları eşliğinde Arjantin bifteklerinin tadını çıkararak Yeni Yıl temalı bir akşam yemeği yedikten sonra gece 1 civarı şehrin gece klüplerinin merkezi olan Palermo’da partileyerek geçirebilirsiniz. Havai fişek gösterileri Planetario'nun etrafında gerçekleştiği için, kalabalık gece kulüplerine sıkışmak zorunda kalmayacaksınız.

Cartagena | Kolombiya


cartagena

Şüphesiz ki Cartagenalılar partiyi seviyor. Bu liman kenti çoğu zaman Güney Amerika'nın parti şehri olarak anılıyor. Günümüzde Cartagena hızla büyüyen turizm ve sıcak iklimi sayesinde trend olan bir parti destinasyonu haline gelmiştir ve Yeni Yıl Kutlamaları , kendisine kucaklamak için mükemmel bir zamandır. Havai fişek gösterileri, Cafe del Mar'ın yakınında yer alır ve adeta dokunabileceğiniz kadar yakındır. Eski Kent sokakları arabalarla kapalıdır ve cankurtaranlar sokaklara dökülürler; burada sabahlara kadar her köşede kokteyller eşliğinde dans edilir. Kentte ağır fiyat etiketleriyle gelen büyük partiler de var (kişi başı 300 $), ancak ünlü Walled City'deki devasa kutlamaları düşününce, niye partiye para ödeyesiniz ki?

Cusco | Peru


cusco

Peru’da yeni yıl denince herkesin aklına ilk başkent olan Lima gelir, ancak Cusco bu doğal ve büyülü ülkede kutlamak için en popüler yerdir. Cusco, büyük Inca imparatorluğunun eski başkenti ve çoğunlukla Plaza de Arms etrafında ortalanan neredeyse kaotik bir ortama ev sahipliği yapar. Canlı müzik, yemek satıcıları, havai fişekler ve elbette bol miktarda içki. Doğa Ananın kucağında, Yeni Yılı farklı deneyimlerle süslemek isteyen gezginler için mükemmel destinasyon.

Montevideo | Uruguay


montevideo

Ah, Montevideo. Uruguay'ın başkenti, ana okyanus limanı, Uruguay’ın en büyük şehri ve Güney Amerika'daki en ıslak ve vahşi Yeni Yıl kutlamalarının ev sahibi... Her şey geçtiğimiz yılın takviminin parçalanmasıyla günün erken saatlerinde başlıyor. Uruguay'da yeni yılı kutlamak için en eğlenceli yollardan biri, bira ve su atmaktan ibaret; sokaklara dökülen bu geleneğin küçük kalıntılarını görmeye başladığınız anda havada uçuşan likitleri farkedeceksiniz. Liman Pazarının bu eski geleneği yeni yıl kutlamalarında tüm şehre yayılır; ıslanmaya ve ıslatmaya hazır olun!. Havai fişek gösterileri sahilde gerçekleşir ve çoğu insan limanda günün doğuşunu kutlayana kadar sokaklarda partiler . Yeni Yıl Kutlamaları haricinde Montevideo, yılın bu vakti epey sakindir.

Panama Şehri | Panama


Panama, Panama

Çocuklarınızla dışarda Yeni Yıl kutlamak için seçebileceğiniz en iyi destinasyonlarımızdan bir tanesi olan Panama Şehri, Pier Park yakınlarındaki sahilde, 17:30 da başlayan şenlikle yeni yıl kutlamaya başlar. Sokak sanatçıları, canlı müzik ve çocukları eğlendirmek için bol miktarda malzeme ile ücretsiz bir etkinliğe ev sahipliği yapar; ancak gerçek eğlence, kalabalığa yaklaşık 10.000 plaj topu bırakıp, Körfez'in hemen üstünde oldukça çarpıcı bir havai fişek gösterisi başladığında, yani saat 18: 30'da başlar . Gece yarısı Times Meydanı'nındakine benzer bir 800 kiloluk top bırakılır. Bu çılgın bir parti olmasına rağmen delice kalabalık olmaz ve kendinizi güvende hissedersiniz. Tüm gece partilemek istiyorsanız, yakınlardaki birçok bar ve her tarzı karşılayan kulüpler bulunur. Bütün gece içki içmek Panama’da gelenektir ve güneşin doğuşuyla kötü ruhlardan arınmak için geceyi eğlenerek geçirirler.

Playas del Coco | Kosta Rika


Playas de coco

Ticolara ( Kosta Rika Yerlileri) göre, Playas del Coco’da hepsini ezip geçecek bir parti var; yerli halka göre buna inanmak için gelip kendi gözlerinizle görmeniz gerekiyor. Bu tam anlamıyla bir sokak partisi: Guanacaste’nin daracık sokakları yerli halkın arabalarıyla kapatılır, bu dar sokakta bulunan bütün barlar sesi sonuna kadar açar ve parti gittikçe çılgın bir hal alır.

Punta del Este | Uruguay


punta del este

Yılbaşı gecesi, bu görkemli deniz kenarındaki şehir bir parti cennetine dönüşür, burada tek kural daha fazla dans edemeyene kadar eğlenmek. New York dergisi Punta del Este için"Rio’yla yarışabilen en seksi deniz kenarı" diyor ve yılbaşı gecesi şüphesiz sezonun en büyük partisi. Geleneksel bir barbeküden sonra Saint Tropez'in sahil köşklerindelii muhteşem görkemli partilere girmek için yerli halkla iyi aranızı iyi tutun. Sonrasında, muhteşem günbatımını yakalamak için sahile gidin, muhtemelen bütün gece uyumamış olacaksınız!

Valparaiso | Şili


valparaiso

Santiago sahilinin iki saat ilerisinde Şili'nin en büyük yılbaşı partisi başlıyor. Valparaiso, renkli yamaçlı evlerin yıl boyunca ziyaretçileri cezbettiği "Pasifik'in incisi" olarak da bilinen bu şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndendir. Ancak, bir milyondan fazla eğlence düşkünü her 31 Aralık'ta sokaklara iniyor ve Güney Amerika'daki en büyük havai fişek gösterisini izledikten sonra gece kulüplerinde yeni yıla girmeyi bekliyor. (22 dakikalık sahildeki sayısız tekneden atılan havai fişekler) ). Renaca Beach'in genç, kalabalığı ve Vina del Mar'ın çılgınlığına rağmen, Valparaiso'daki iskele asıl partinin olduğu yerdir. Şehrin kıyamet sonrası terk edilmiş bir yıkıma benzediği sabah 8'e kadar sakin olan hava sonrasında esmeye başlar. Her yanıyla çok güzel tecrübeler yaşayacaksınız.

Sao Paulo | Brezilya


Sao Paulo

Rio'dan daha büyük olan Sao Paulo, Güney Amerika'nın en büyük şehridir. Dolayısıyla, Karnaval’dan sonra en büyük etkinlik olan Yeni Yıl Kutlamalarının en büyüğüne ev sahipliği yapar. Canlı müzik ve yaklaşık 20 dakika havai fişek içeren Avenida Paulista'daki kutlamaları görmek için iki milyondan fazla kişi akın ediyor. Bir sonraki yıl için refah ve sağlık isteyen yerli halkın gece yarısı 12 ay için 12 adet üzüm yediklerini gözlemleyin ve bir bardak şampanyayla sağ ayak üzerinde üç kez atlayın. Bu gelenekler size mutlu bir yıl vaadediyor. Bu etkinliğe katılmak için erken plan yapmalısınız geç kalırsanız yer bulamayabilirsiniz.

Rio de Janeiro | Brezilya


Rio de Jenerio

Rio de Janeiro, yerli halkın Revellion dediği bu etkinliğin neden bu kadar ilgi gördüğünü veGüney Amerika'nın en iyi yılbaşı tatili bölgesi olduğunu görmek çok kolay. Yılbaşı burada yazın tam ortası ve parti bütün sokaklara sıçrasa da, ana olay ünlü Copacabana Plajı'nda, iki milyondan fazla eğlence düşkününün eşsiz bir şekilde toplandığı sahilde gerçekleşiyor. Rio'da çoğu yerli halk bir sonraki yıl farklı şanslar yakalamak için değişik renklerin üstüne beyaz renki kıyafetler giyerler. Birçoğu denize çiçek atmak ya da denizin tanrıçası Lemanja'ya sunmak için denize yüzen fenerler salarlar. Yedi dilekle yedi dalgaya atlama geleneğine katılan insanlar görürsünüz (insanlar gerçekten eğlenmeye başladığında sizin için de eğlenceli olacak). Muhteşem havai fişekler, canlı müzikler ve daha fazlası..., Akşam 8'de başlayan eğlence sabah saatlerinde de devam eder.


Yılın bu zamanında Latin Amerika'da kültürel gelenekleri, çılgın kalabalığı

ve şenlik havasını asla unutamayacaksınız.
Önümüzde ki yılbaşında Güney Amerika'da unutulmaz deneyimler yaşayacağınız turunuzuzu oluşturmak için buraya tıklayabilirsiniz.

コメント


bottom of page