top of page

Patagonyaya

HOŞ GELDİNİZ

PATAGONYA TURU İÇİN BİLGİLER

Patagonya'yı gezmeyi mi düşünüyorsunuz? Patagonya 1 060 631 km² büyüklüğünde (Türkiye 783 562 km²) geniş ve neredeyse el değmemiş bir cennet, doğa ananın bir gövde gösterisi. Maceracı gezginler yada  doğanın içinde lüks bir gezi arayanlar için mükemmel bir seçim! 

Doğanın tüm haşmetiyle kendini gösterdiği bu bölgede bakımsız hotellerin ve sığınakların olduğunu mu düşündünüz? Bir daha düşünün deriz... Patagonya'da Paine Boynuzlarını izlerken 5* bir hotelin şöminesinin yanında viskinizi yudumlayabilirsiniz. Buenos Aires şehri boyutunda ki Perito Moreno Buzulu üzerinde yürüyüş yapabilir, Valdes Yarımadasında (Peninsula Valdes) balinaların sıçrayışlarını ve avcı katil balina Orcaları izleyebilir, yada Macellan Penguenlerini ziyaret edebilirsiniz. Yada isterseniz güney amerika kovboyları Gaucholar ile beraber engin Patagonya düzlüklerinde ve sahillerinde at koşturabilirsiniz. 

Bunların hepsini ve daha fazlasını Patagonyada bulabilirsiniz. Bütün Patagonya Turları sizin isteklerinize göre kişiselleştirilir. 

PATAGONYA HAKKINDA BİLGİLER

Nüfus            : 2 410 804

Yüzölçümü   : 1 060 631 km²

Resmî dil      : İspanyolca

Para Birimi   : Şili Pesosu
                         Arjantin Pesosu

Patagonya, Şili ve Arjantin'in güneyindeki bölgedir. Arjantin'deki Rio Colorado ile Şili'deki Bio Bio nehirlerinin güneyi ile Macellan Boğazının kuzeyi arasında kalır. Macellan Boğazının güneyindeki Ateş Toprakları da Patagonya'ya dahil edilebilir.

 

Buzullar diyarı, vahşi ve büyüleyici doğanın hüküm sürdüğü, dünyanın eşsiz cennetlerinden biridir. 

Patagonya çok az yerleşim olan bir bölgedir.Yerleşim ortama 2 kişi/km² dir. Bu sayı hatta Arjantin'in Santa Cruz eyaletinde 1 kişinin altına düşer.

PATAGONYA HAKKINDA İLGİNÇ DETAYLAR

1. Patagonya ismi 'patagón' kelimesinden geliyor. Pata ayak demek. Patagón da Koca Ayak. Zamanında burada devlerin yaşadığına inanılıyormuş. Bu bölgeyi 1520 yılında ilk keşfeden Avrupalı Ferdinand Macellan  bu koca ayak izlerini de gördüğü için bölgeye Patagonia ismini vermiş. Yüzyıllar sonra anlaşıldı ki adı geçen devler aslında Patagonya yerlisi olan Tehuelche halkı. Bu halk dönemin avrupalılarına göre çok daha uzun boylularmış. Ortalaması 1,90 metre yerli halkın içerisinde boyu iki metreden yüksek çok sayıda insan oluyormuş. 
 

2. 1 060 631 km² büyüklüğündeki bu engin topraklar Şili ve Arjantin'in yüz ölçümlerinin yaklaşık yarısını oluşturmasına rağmen topu topu 2 milyon insanı barındırıyor. 

3. Bir adı da Rüzgar Toprakları olan Patagonya'da hava koşulları kesinlikle öngörülemiyor, çünkü göz açıp kapayıncaya kadar değişebiliyor. Dolayısıyla hava durumuna çok fazla güvenmeyin. Peki Patagonya'ya ne zaman gidilir? İdeal zaman Ekim - Mart arasında, yani bölgenin yaz ayları dönemindedir. Bu dönemde hem hava daha sıcak hem de daha uzun gün ışığı var. Ama kış ayları da düşük sezon olduğu için çok daha az turistin ziyaret ettiği dönem olduğu için ayrı bir çekiciliği var. Fakat bu dönemde bazı yollar kapanıyor ve bazı turlar yapılmamaya başlanıyor.
 

4. Patagonya'da 6 adet Ulusal Park var, ve hepsinin kendine özgü güzellikleri ve atraksiyonları var: Torres Del Paine (Şili), Los Glaciers (Arjantin), Laguna San Rafael (Şili), Nahuel Huapi (Arjantin),  Alberto de Agostini ve Tierra del Fuego (Arjantin)

5. 30 km uzunluğunda, 5 km genişliğinde ve 60 metre boyu olan Perito Moreno Buzulu Los Glacieres ulusal Parkında bulunup Arjantine gelen turistlerin en çok uğradığı noktalardan bir tanesi. Dünyada ki hala daha büyümekte olan ender buzullardan bir tanesi. Küresel ısınmadan dolayı güney yarım kürede sadece iki buzul büyüyebilir. Her an hareket halinde olan bu buzul bir günde 2 metre kadar büyüyebiliyor. Buenos Aires Şehri kadar büyük olan bu buzulun kütlesi hareket ederken çıkardığı sesleri hayal bile edemezsiniz. Tüylerinizi diken diken eden kalın bir sese sahip.

6. Torres Del Paine Ulusal Parkı Şili Patagonyasında bulunan aşırı derecede popüler bir trekking merkezidir. Patagonya'da ki en büyük ulusal parklardan biri olan Torres Del Paine'deki yürüyüş patikaları çok iyi bir şekilde belirlenmiş ve işaret levhaları özenle organize edilmiştir.
 

7. 2011 yılının Aralık ayında çok talihsiz bir şekilde Torres Del Paine Ulusal Parkında bir yangın çıkarak yaklaşık 17 bin hektarlık bir alanı kül etti. Reforestamos Patagonia  (https://www.reforestemospatagonia.cl/en/) insiyatifi şimdiye kadar ülkede en büyük yeniden ormanlaştırma kampanyasını başlatarak 350,000 e yakın ağaç dikti. Dilerseniz sizde internet üzerinden yardım edebilirsiniz. 

8. Patagonya bölgesi, Balina izlemek için dünyadaki en elverişli yerlerin başında geliyor. Patagonya'da ki en uygun nokta ise Puerto Madryn. Chubut Eyaletindeki şehir aynı zamanda penguen izlemek için en ideal yer olan Valdes Yarımadasına da otobüsle 2 saat uzaklıkta.​ Burada aynı zamanda çok ilginç bir şekilde Galce konuşan yaklaşık 10,000 kişilik bir topluluk bulunmaktadır. 
 

9. 30 km uzunluğunda, 5 km genişliğinde ve 60 metre boyu olan Perito Moreno Buzulu Los Glacieres ulusal Parkında bulunup Arjantine gelen turistlerin en çok uğradığı noktalardan bir tanesi. Dünyada ki hala daha büyümekte olan ender buzullardan bir tanesi. Küresel ısınmadan dolayı güney yarım kürede sadece iki buzul büyüyebilir. Her an hareket halinde olan bu buzul bir günde 2 metre kadar büyüyebiliyor. Buenos Aires Şehri kadar büyük olan bu buzulun kütlesi hareket ederken çıkardığı sesleri hayal bile edemezsiniz. Tüylerinizi diken diken eden kalın bir sese sahip.
 

10. Patagonya'nın kuzey batı bölgesinde kalan Neuquén Eyaleti dinazor fosilleri ile ünlüdür. Dünya üzerinde gezmiş en büyük dinazor olan Argentinosaurus huinculensis Neuquen eyaletindeki Huinchul Parkında bulundu.
 

11. Ushuaia dünyanın en güney ucunda bulunan şehri olmasının yanı sıra işlek bir liman aynı zamanda bir macera başkentidir: Antartika Turları da Ushuaia kentinden başlamakta.​

12. Bölgenin iki ünlü gezgini var. Biri Macellan. Macellan 1520 yılında Güney Amerika’nın oldukça uç noktalarına kadar gider, ancak bugünkü Cape Horn’a varmadan batıya yönelir ve bir boğazdan geçerek Güney Denizi’ne girer. Bu boğaza daha sonra  Macellan Boğazı adı verilir. Yolculuklarının onca zorluklardan sonra sakin geçmesi nedeniyle bu deniz Pasifik Okyanusu olarak adlandırılır (İspanyolca pacifico, durgun, sakin). 

İkinci gezgin ise Charles Darwin’dir. Darwin 1831  yılının sonunda Beagle adlı bir gemi ile bölgeye gelir. Patagonya ve çevresindeki adalarda beş yıl sürecek bir inceleme gezisi yapar. Çok sayıda değişik canlı türüne orada rastlar. “Evrim” teorisinin temelleri orada atılır. Sonuçta geminin adı dünyanın en güneyindeki kanala (Beagle Kanalı), Darwin’in adı bir sıradağına (Cordillera Darwin), kaptanın adı da Patagonya’daki bir dağa (Fitz Roy Dağı) verilir. 

PATAGONYA TURLARI

17
gün
PATAGONYA YOLU: BUZDAĞLARI & MACERA

ŞİLİ, ARJANTİN

Buzulların üstünde yürüyebileceğiniz ve penguenlerle beraber kürek çekebileceğiniz Punta Arenas'a uçmadan önce Şili'nin başkentini Santiago'yu ve ünlü şair Pablo Neruda'nın favori şehri Valparaiso'yu keşfedin! Punta Arena Limanından M/V Stella Australis gemisine binip Macellan Boğazından geçip Ateş Topraklarına Ushuaia şehrine varacaksınız. Güney Amerika'nın Parisi Buenos Aires'e varmadan önce Valdes Yarımadasında penguenlerle dolaşıp Balinaların püskürttüğü sularla ıslanacaksınız!

Türkiye'ye dönmeden önce sofistik bir tango showu izleyip dünyanın en lezzetli bifteklerini yemeyi de unutmayacaksınız!


Hazır olun, Patagonya sizi yenileyecek!​

  •  Şili'nin başkenti : Santiago

  •  Şairlerin şehri rengarenk Valparaiso

  •  Penguen Kolonileri, Buzullar ve Patagonya

  •  Dünyanın en ünlü doğal parklarından biri: Torres del Paine

  •  Punta Arenas'tan Ushuaia'ya gemi yolculuğu

  •  Ateş Toprakları Doğal Parkı Turu

  •  Puerto Madryn, Punta Tombo ve Valdes Yarımadası

  •  Güney Amerika'nın Parisi:  Buenos Aires 

bottom of page