top of page

Patagonyaya

HOŞ GELDİNİZ

PATAGONYA TURU İÇİN BİLGİLER

Patagonya'yı gezmeyi mi düşünüyorsunuz? Patagonya 1 060 631 km² büyüklüğünde (Türkiye 783 562 km²) geniş ve neredeyse el değmemiş bir cennet, doğa ananın bir gövde gösterisi. Maceracı gezginler yada  doğanın içinde lüks bir gezi arayanlar için mükemmel bir seçim! 

Doğanın tüm haşmetiyle kendini gösterdiği bu bölgede bakımsız hotellerin ve sığınakların olduğunu mu düşündünüz? Bir daha düşünün deriz... Patagonya'da Paine Boynuzlarını izlerken 5* bir hotelin şöminesinin yanında viskinizi yudumlayabilirsiniz. Buenos Aires şehri boyutunda ki Perito Moreno Buzulu üzerinde yürüyüş yapabilir, Valdes Yarımadasında (Peninsula Valdes) balinaların sıçrayışlarını ve avcı katil balina Orcaları izleyebilir, yada Macellan Penguenlerini ziyaret edebilirsiniz. Yada isterseniz güney amerika kovboyları Gaucholar ile beraber engin Patagonya düzlüklerinde ve sahillerinde at koşturabilirsiniz. 

Bunların hepsini ve daha fazlasını Patagonyada bulabilirsiniz. Bütün Patagonya Turları sizin isteklerinize göre kişiselleştirilir. 

PATAGONYA HAKKINDA BİLGİLER

Nüfus            : 2 410 804

Yüzölçümü   : 1 060 631 km²

Resmî dil      : İspanyolca

Para Birimi   : Şili Pesosu
                         Arjantin Pesosu

Patagonya, Şili ve Arjantin'in güneyindeki bölgedir. Arjantin'deki Rio Colorado ile Şili'deki Bio Bio nehirlerinin güneyi ile Macellan Boğazının kuzeyi arasında kalır. Macellan Boğazının güneyindeki Ateş Toprakları da Patagonya'ya dahil edilebilir.

 

Buzullar diyarı, vahşi ve büyüleyici doğanın hüküm sürdüğü, dünyanın eşsiz cennetlerinden biridir. 

Patagonya çok az yerleşim olan bir bölgedir.Yerleşim ortama 2 kişi/km² dir. Bu sayı hatta Arjantin'in Santa Cruz eyaletinde 1 kişinin altına düşer.

PATAGONYA HAKKINDA İLGİNÇ DETAYLAR

1. Patagonya ismi 'patagón' kelimesinden geliyor. Pata ayak demek. Patagón da Koca Ayak. Zamanında burada devlerin yaşadığına inanılıyormuş. Bu bölgeyi 1520 yılında ilk keşfeden Avrupalı Ferdinand Macellan  bu koca ayak izlerini de gördüğü için bölgeye Patagonia ismini vermiş. Yüzyıllar sonra anlaşıldı ki adı geçen devler aslında Patagonya yerlisi olan Tehuelche halkı. Bu halk dönemin avrupalılarına göre çok daha uzun boylularmış. Ortalaması 1,90 metre yerli halkın içerisinde boyu iki metreden yüksek çok sayıda insan oluyormuş. 
 

2. 1 060 631 km² büyüklüğündeki bu engin topraklar Şili ve Arjantin'in yüz ölçümlerinin yaklaşık yarısını oluşturmasına rağmen topu topu 2 milyon insanı barındırıyor. 

3. Bir adı da Rüzgar Toprakları olan Patagonya'da hava koşulları kesinlikle öngörülemiyor, çünkü göz açıp kapayıncaya kadar değişebiliyor. Dolayısıyla hava durumuna çok fazla güvenmeyin. Peki Patagonya'ya ne zaman gidilir? İdeal zaman Ekim - Mart arasında, yani bölgenin yaz ayları dönemindedir. Bu dönemde hem hava daha sıcak hem de daha uzun gün ışığı var. Ama kış ayları da düşük sezon olduğu için çok daha az turistin ziyaret ettiği dönem olduğu için ayrı bir çekiciliği var. Fakat bu dönemde bazı yollar kapanıyor ve bazı turlar yapılmamaya başlanıyor.
 

4. Patagonya'da 6 adet Ulusal Park var, ve hepsinin kendine özgü güzellikleri ve atraksiyonları var: Torres Del Paine (Şili), Los Glaciers (Arjantin), Laguna San Rafael (Şili), Nahuel Huapi (Arjantin),  Alberto de Agostini ve Tierra del Fuego (Arjantin)

5. 30 km uzunluğunda, 5 km genişliğinde ve 60 metre boyu olan Perito Moreno Buzulu Los Glacieres ulusal Parkında bulunup Arjantine gelen turistlerin en çok uğradığı noktalardan bir tanesi. Dünyada ki hala daha büyümekte olan ender buzullardan bir tanesi. Küresel ısınmadan dolayı güney yarım kürede sadece iki buzul büyüyebilir. Her an hareket halinde olan bu buzul bir günde 2 metre kadar büyüyebiliyor. Buenos Aires Şehri kadar büyük olan bu buzulun kütlesi hareket ederken çıkardığı sesleri hayal bile edemezsiniz. Tüylerinizi diken diken eden kalın bir sese sahip.