top of page
Yılbaşı 2020 (6).png

Salkantay Trek

Machu Picchu'yu ve Cuzco'nun en büyüleyici yerlerinden olan And Dağları'nı keşfetmenin harika bir yolu olan Salkantay Trek, her gün farklı iklim ve deneyim yaşamak isteyen maceraperestler için harika bir seçimdir. Karla kaplı dağları ve nefes kesici yer şekillerini aşarak biyolojik çeşitlilikte sınır tanımayan tropik ormanlara varacağınız yolculuğunuzda yabancılar tarafından neredeyse hiç görülmeyen uzak köylerde yaşayan en eski kültürlere tanıklık edeceksiniz. Profesyonel tırmanışçılar tarafından 1952 yılından beri kullanılan bu rotayı tamamlayabilmek için kondisyonunuzun iyi durumda olması gerekirken, deniz seviyesinin 4650 metre üzerine ulaşacak olmanız yükseklik konusunda da önlemler almayı gerektiriyor.

salkantaytrek5d-1900x1343.png

Neden Salkantay Trek'i Yapmalısınız?

  • National Geographic Adventure Travel Magazine'de dünyanın en iyi 25 tecrübesinden biri olarak gösterilmiştir.

  • Kesinlikle Peru ve Güney Amerika'nın tamamında bulabileceğiniz en iyi tırmanış rotalarından biridir.

  • Daha az insanla kamp yapmak kendinize ve bu muhteşem doğaya daha fazla zaman ayırabilmenizi sağlar.

  • Rotanızı Machu Picchu turu ile tamamlayacak olmanız harika bir motivasyon sebebidir.

Program

1. Gün: Cuzco - Soraypamba

DSCF2511.jpg

Erken bir kahvaltının ardından Salkantay Trek yolculuğunuza başlamak üzere otelinizden alınacaksınız. Rota üzerinde Cuzco'ya yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta olan Tarawasi Arkeolojik Alanı'nda molanız olacak. Yolculuğunuz devam ederken, bir dağ kasabası olan Mollepata'da vereceğiniz kısa bir kahve molasının ardından acil durum atlarınız ile buluşacağınız Challacancha'ya (3868m) varmış olacak ve Soraypampa'ya (4489m) doğru tırmanışa başlayacaksınız. Burada alacağınız öğle yemeğinizin ardından dinlenmek için biraz zamanınız olacak ve ardından eşsiz bir manzara ile karşılaşacağınız Humantay Gölü'nü ziyaret edeceksiniz. Ziyaretinizin ardından ilk kamp alanınız olan Soraypampa'ya dönecek ve İnka mitolojisinin en kutsal 2. bölgesi olan Salkantay Dağı manzarasının keyfini çıkartacaksınız.

2. Gün: Salkantay Geçidi 

10162018182730-HUMANTAY-1.JPG.jpg

Bugün yolculuğunuzun en önemli günü! Kahvaltınızın ardından Vilcabamba Dağını her yanıyla gözlemleyebileceğiniz, üzerinizden yükselen buz yüzeyin ardındaki And Condorlarını görebileceğiniz ve programın en yüksek noktası olan Salkantay Geçidi'ne (4638m) tırmanacaksınız. Geçidin ardından ise öğle yemeğinizi yiyeceğiniz Wayracmackay'a doğru inişiniz gerçekleşecek. Öğle yemeğinizin ardından yer şekillerinin alabildiğine yeyeşil hale büründüğü Salkantay Nehri'ne doğru inişiniz devam edecek. And Dağları'ndaki, kamp alanınıza inerken rengarenk kelebekler ve orkideler eşliğinde ormandan yükselen ılık havayı hissedin. 

3. Gün: Lucmabamba

Salkantay-Trek-to-machu-picchu-peru-trip

Bugün Santa Teresa Nehri Vadisi boyunca muz, granadilla, avokado ve kahvelerin arasından geçeceksiniz ve rotanız üzerinde sıcak öğle yemeğiniz servis edilecek. Öğle yemeğinizin ardından Llactapata Inca Trail için sizi alacak özel araçla buluşmak adına 2 saatlik bir yürüyüşünüz olacak. Yeniden restore edilmiş yeni Inca Trail yardımıyla son kamp alanınız Lucmabamba'ya doğru kolay bir şekilde ilerleyeceksiniz. Akşamüstü, sizi ağırlayan yerel aile ile birlikte kahve tadımı yapacaksınız. Sonrasında ise akşam yemeğiniz servis edilecek ve geceyi kamp alanınızda geçireceksiniz. 

4. Gün: Llactapata Geçidi

95028_f4d685db.jpg

Kahvaltınızın ardından Llactapata Geçidi'ne (2735m) doğru 2-3 saat sürecek tırmanışınız ardından aynı isme sahip arkeolojik alana doğru inişinizi gerçekleştireceksiniz. Bununla birlikte, çok az gezginin deneyimleyebildiği, Machu Picchu'nun güneydoğu yönünden uzak ama nefes kesici manzarası sizelere eşlik ediyor olacak. Machu Picchu'yu izleyeceğiniz bu noktada öğle yemeğiniz servis edilecek. Ardından, sık bambu ormanlarının ve kahve bitkilerinin arasından Aobamba Nehri'ne doğru inişinizi gerçekleştireceksiniz. Son olarak Aguascalientes'e giden trene binmek üzeren Hidroelektrik İstasyonu'na varmış olacaksınız. Aguascalientes'e yapacağınız tren yolculuğunuzun ardından dinlenmek üzere otelinize transfer edileceksiniz.

5. Gün: Machu Picchu

Machu Picchu.jpg

Erken bir kahvaltının ardından Machu Picchu'ya gitmek için otobüs durağına gideceksiniz. Machu Pichu, İnkaların antik şehri... 1450’lerde kurulan bu şehrin adı Quechua dilinde ‘yaşlı zirve’ anlamına geliyor. 1911 yılında Amerikalı bir tarihçi olan Hiram Bingham tarafından keşfedilene kadar yakın çevresi haricinde bilinmeyen, saklı kalmış bir kenttir. 1983 yılında Dünya Miraslar Listesi’ne dahil olmuş olması bu şehrin güzelliğini ve sıradışılığını anlatmanın en kısa yolu aslında. Ayrıca Machu Picchu, bununla da kalmayıp 2007’de Dünyanın Yeni Yedi Harikaları arasında yerini aldı. Ziyaretçilerini hem manzarasıyla hem tarih kokan mimarisiyle büyüleyen Machu Picchu, geç keşfedilse de asla unutulamayacak.

 

2 saat süren rehberli turunuzun ardından kendinize ayıracağınız serbest zamanınız olacak. Bu serbest zamanı rahatlamak ve bu antik kentin size anlattıklarını anlamak için değerlendirin. Turunuzun ardından öğle yemeği için Aguascalientes'e geri dönecek ve tren ile Cuzco'ya döneceksiniz.

Program hakkında daha fazla bilgi almak, fiyat seçeneklerini öğrenmek ve size özel Peru seyahatinizi oluşturmak için bizimle iletişime geçin!

bottom of page