top of page

LGBTIQ+ Dostu Buenos Aires

Güncelleme tarihi: 15 Ağu 2019

Latin Amerika kıtasının Rio Karnavalından sonra en büyük geçit töreni nedir biliyor musunuz?


Buenos Aires Onur Yürüyüşü!Buenos Aires'in en keyifli noktalarından biri şehrin "özerk" bir şehir olması. Eyalet sistemiyle yönetilen Arjantin'de Buenos Aires, kendi kurallarını koyan bir kent.


Devasa yeşil alanları, rengarenk gece hayatı, 24 saat toplu taşıma hizmeti ve eşitlikçi yönetim anlayışıyla Buenos Aires, kentlilerini ve ziyaretçilerini sevgiyle kucaklıyor.


22 Temmuz 2010 tarihinde yasallaşan eşcinsel evlilik beraberinde "union civil" denen; partnerlerin birliklerini muhtarlığa deklare etmesiyle, hayatını beraber sürdüren çiflere de yasa önünde eşit hakları tanımış oldu.


3 yıllık Buenos Aires maceramın en renkli, en eğlenceli anları da bu kentte adeta karnaval havasında kutlanan Onur Haftası'nda gerçekleşti. Sırf işin partileme noktasında da değil, Onur Haftası boyunca katıldığım paneller sayesinde anlamış bulunduğum " toksit erillik", "queer" gibi kavramlarla dünyam büyüdü adeta.


Her yıl Kasım ayının ilk cumartesi günü, Onur Yürüyüşü için şehrin "politik ikonları" olarak adledilen meydanları dolduran göstericiler, geçit töreninin ardından gök kuşağı renklerine boyanmış Parlamento Binası önünde, Buenos Aires Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan sahnenin önünde buluşup, sabahın ilk ışıklarına kadar dans ediyor.Onur Haftası boyunca, şehrin her köşesinde paneller, organizasyonlar, buluşmalar, yardım etkinlikleri, konserler, partiler, queer film festivalleri gibi bir çok ücretsiz etkinlik mevcut.

Bu yıl 2 Kasım'da yapılacak geçit töreninde bizimle yürümek, Onur Haftası'nı karnaval havasında yaşamak, özgürlüğün tadını çıkarmak, queer felsefenin derinlerine inmek için aşağıdaki linkten hemen bizimle iletişim kurun!Süper Bonus: Buenos Aires Belediyesinin 2017 Onur yürüyüşü ve Buenos Aires LGBTIQ+ hayat deneyimini anlatmak için hazırladığı video 😻
Comentarios


bottom of page