top of page

Rio de Janeiro'yu Evinizden Keşfedin

Evde kalmanın yeni normalimiz olduğu bu günlerde sizleri altın renkli plajları, orman kaplı çehresi ve her köşesinde size seslenen samba dansı ile Güney Amerika turizminin gözdesi olan Rio de Janeiro'yu evinizin salonunundan keşfetmeye davet ediyoruz.


"The Girl From Ipanema" Şarkısını Dinleyin

"The Girl from Ipanema", 1962 yılında Jabim ve Moraes tarafından sanat ve müzik dünyasına sunulan bossa nova tarzı bir jazz şarkısıdır. Aynı yıl Pery Ribeiro tarafından ilk kaydı alınsa da 1964 yılında Astrud Gilberto ve Stan Gretz tarafından kaydedilen yeni versiyonu onun dünya tarafından bilinmesini sağlamış ve 1965 yılında 'Yılın Rekoru' olarak Grammy ödülünü kazanmıştır. En çok dinlenen şarkılar arasında ise "The Girl from Ipanema", The Beatles'ın, Amy Winehouse ve Ella Fitzgerald tarafından kaydedilen "Yesterday" şarkısının ardından ikinci konumda yer almıştır. Jobim ve Moraes, 60'ların başında da halihazırda müzik endüstrisinde çok başarılıydılar ancak bu şarkı onların dünyaya açılmasındaki en büyük rolü oynamıştır.


Bu efsanevi şarkının arkasındaki ilham ise 60'ların başında Brezilya turu dahilinde olan Ipanema'daki Veloso adında bir kafede otururken Jobim ve Moraes'in kapılarını çalmıştır. Her gün, güzeller güzeli genç bir kızı alışverişe giderken ya da plaja yürürken gören ve zamanla o yerli kızın güzelliğinden büyülenen bu iki adam, ona olan aşklarını yeni şarkıları için bir ilham olarak kullanmışlardır. Şarkının orjinali "Menina due Passa" yani "Yanımızdan Geçen Kız" müzikal komedisi için yazılmış olsa da sonrasında yeniden düzenlenerek bugünkü haline getirilmiştir.


Samba Öğrenin

Dinlerken samba hareketlerini öğrenebileceğiniz birçok samba şarkısı bulunuyor. Bu şarkılara ulaşmak için Youtube'a "Carnival Samba" yazmanız yeterli. Zaman zaman zorlayıcı olabilen samba, ayak ve kalçalarınızın müzik ritmine uygun olarak hareket ettirilmesini gerektiriyor. Yeni egzersiz yöntemlerine duyulan ihtiyaç her zamankinden daha önemliyken, çevrimiçi olarak birkaç samba dersi videosuna göz atıp yatak odanızı bir dans pistine çevirmeye ne dersiniz? İşte size yardımcı olabilecek bir video...


Caipirinha İçin

Brezilya’da her ne kadar şarap ve şampanya sevilerek içilse de en çok tüketilen yerel içki Caipirinha’nın yeri bambaşkadır. Orijinali, şeker kamışından elde edilen Cachaça’dan yapılır ancak diğer ülkelerde Cachaça kolaylıkla bulunmadığı için farklı yöntemler de uygulanmaktadır. İki yöntem arasında sonuç olarak benzerlikler olsa da aynı tadı vermemektedir ve farklı içkilerle yapılan türevleri farklı adlarla anılır.


Kökü Caipira (köylü) kelimesinden gelen Caipirinha kelimesi, bütün olarak ‘küçük köylü’ anlamına gelir. Bu içeceğin; eski dönemlerde şeker üretimi ve şeker kamışı plantasyonunu yapan yerliler ve köleler tarafından bulunduğuna inanılır. 


Cachaça; o dönemlerde hayvanları beslemek için kullanılmış ve kölelere de aynı şekilde verilmiştir. Köleler, zamanla Cachaça ve meyve suyunu karıştırarak farklı bileşenler elde etmiştir. Genellikle o dönemlerde kendi aralarında yaptıkları bazı seremoni ve kutlamalarda kullanmışlardır. Orijinal bir Caipirinha, Cachaça ve lime’dan yapılır. Bu sebepten eğer orijinal bir tarif uygulamak istiyorsanız Brezilya’dan Cachaça getirtmeniz gerekecektir.


Brezilya Ulusal Müzesi'ni Google Arts & Culture ile ziyaret edin!

Brezilya Ulusal Müzesi bir zamanlar dünyanın en büyük doğa tarihi koleksiyonlarından birine sahipti, ancak 2018'deki yıkıcı bir yangın, dinozor fosilleri, yerli eserler ve Amerika'da bulunan en eski insan iskeleti dahil olmak üzere yaklaşık 20 milyon parçayı yok etti. Ancak, Google Arts and Culture bu öğeleri 3D teknolojisi ile korudu ve sanal müze turu ile ziyarete açtı. 360 derecelik bu harika deneyim ile müzeyi buraya tıklayarak keşfedebilirsiniz.


Brezilya Edebiyatı Okuyun

Brezilya'nın en ünlü yazarlarından biri Paulo Coelho'dur. 1947 Yılının 24 Ağustos’unda Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde doğan yazar romancılığa başlamadan önce ülkesinde tanınan bir söz yazarıydı. 1886 yılında Hristiyanların geleneksel Hac yolculuğunu yapıp bu yolculuğunu Hac isimli kitabında anlatmıştır. Coelho’nun önemli çağdaş yazarlardan biri olmasını sağlayan kitabı 1988 yılında yayımlanan Simyacı isimli kitabıdır ve yazarın Gabriel Garcia Marquez’den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazar olmasını sağlamıştır. Kitap, 42 ülkede yayınlanıp 26 dile çevrilmiştir. Eğer okumadıysanız Simyacı'yı mutlaka okumanızı öneririz.


Unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Brezilya turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!


Komentarze


bottom of page