top of page

Yükseklik Hakkında

Bolivya'nın büyük kısmı, 3500 metre rakımlı La Paz ile birlikte And Dağları'nın eteklerinde bulunur .Yüksek rakıma uyum sağlamaya çalışırken işleri yavaştan almak ve dehidrasyona(vücudun susuz kalması) karşı bol bol su içmek, alkolden ve kahveden olablidiğince uzak durmak, ince, kuru havaya alışmanızda size yardımcı olacaktır. Başlarda hafif bir baş ağrısı, baş dönmesi ya da nefesszlik hissi iklime uyum sağlarken olağan durumlardır. Hamilelik ihtimali, doğum kontrol hapı kullanımı, anemi, astım , kalp ya da ciğer rahatsızlıkları, yüksek tansiyonu olan gezginlerin seyahatini planlarken aile hekimine danışması tavsiye edilir. Seyahat sigortanızın “yüksek irtiba hastalığını” karşılağından emin olunuz. Aileniz ile seyahat ediyorsanız, küçük çocukların yükseklikle ilgili semptomları konusunda dikkatli olun; çocukların etkin bir şekilde iletişim kurma yeteneklerinin daha düşük olduğunu unutmayın: onlara da göz kulak olun. Rakımınızı yükseklikte geçirdiğiniz zamanı dikkate alarak güzergahınızı dikkatle planlayacağımızdan emin olunuz.

Para Birimi

Bolivya Pesosu.Büyük şehirlerde ve bazı küçük şehirlerde hemen hemen her yerde ATM’lerden kolayca para çekebilirsiniz. Günlük nakit çekim limitiniz Türkiye’dekinden az olabilir. Ayrıca birçok banka ya da döviz bürosu (casas de cambio) üzerinden Amerikan Doları bozdurabilrsiniz. Küçük yerleşimlerde Euro ve Pound bozdurmak için teklifler düşük olabilir.

Bankamatik kartını kullanarak bir ATM'den para çekerken, çekim işleminizi gerçekleştirebileceğiniz bir hesap türü seçeneği sunulur: 'Kredi Kartı'nı seçin yani Cari Hesap (current account) veya Tasarruf Hesap (savings account) seçenekleri değil).

Dil

İspanyolca 

 

Zaman Farkı

7 saat

 

Vize

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Bolivya'ya vizesiz giriş yapabilirler. Aynı durum hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahipleri için de geçerlidir.

Nasıl Gidilir

Bolivya'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız Başkent La Paz'a direk uçuş bulunmadığı için Avrupa, Amerika, Peru veya Brezilya aktarmalı uçuşlar ile ulaşabilirisiniz. Yolculuk aktarmalarla 15 - 30  saat arası sürebilmektedir.  Amerika ve Frankfurt aktarmalırında sıkıntı yaşamamanız açısından transit vize almanız gerekmektedir

Devamı... Sonrsında neler yapılabilir

La Paz'dan 2 saatlik bir yolculukla Titicaca Gölü'ne oradan da gölün karşısında bulunan Peru'ya geçebilirsiniz. Büyüleyici Uyuni Tuz Gölü'nden Şili'ye geçip muazzam Şili şaraplarının tadına bakabilirsiniz

 

Önemli Tarihler

Gran Poder: La Paz, Mayıs sonu  / Haziran başı : Tarihi ve kültürel temalarla yerli dansçı gruplarının renkli kostümlerine ve danslarına tanık olacaksınız.


Karnaval: Oruro, La Diablada, Şubat-Mart: Kıtadaki en dikkat çekici kostümler içeren geçit törenlerini görün.

Güney Amerika Tutkusu

Güney Amerika aşığı bir ekip olarak sizinle beraber bu heyecanı yaşamak ve paylaşmak bizim için en büyük mutluluk

Güvenli Seyahat

Güney Amerika tecrübemiz ve her durumda 7/24 ulaşabileceğiniz seyahat danışmanlarımızla güvenle seyahat edin

Gerçek Tecrübeler

Tecrübeli seyahat danışmanlarımız ile kitapların ve klişelerin dışına çıkarak unutulmaz tecrübeler yaşayın 

Beğenebileceğiniz Yazılar

Kaşif'in yazılarından ilham almak için bloğumuzu takip edebilirisiniz.

bottom of page