top of page

Yükseklik Hakkında

 

Peru’nun öne çıkan seyahat noktaları yüksek And dağlarının eteklerinde yatar. Cusco şehri 3,300 metre rakımdadır. Yüksek rakımlarda seyahat etmek “yüksek irtifa hastalığına” yol açabilir. Yüksek rakıma uyum sağlamaya çalışırken işleri yavaştan almak ve dehidrasyona(vücudun susuz kalması)karşı bol bol su içmek, alkolden ve kahveden uzak durmak, ince, kuru havaya alışmanızda size yardımcı olacaktır. Başlarda hafif bir baş ağrısı, baş dönmesi ya da nefesszlik hissi iklime uyum sağlarken olağan durumlardır. Hamilelik ihtimali, doğum kontrol hapı kullanımı, anemi, astım , kalp ya da ciğer rahatsızlıkları, yüksek tansiyonu olan gezginlerin seyahatini planlarken aile hekimine danışması tavsiye edilir. Seyahat sigortanızın “yüksek irtiba hastalığını” karşılağından emin olunuz. Aileniz ile seyahat ediyorsanız, küçük çocukların yükseklikle ilgili semptomları konusunda dikkatli olun; çocukların etkin bir şekilde iletişim kurma yeteneklerinin daha düşük olduğunu unutmayın: onlara da göz kulak olun. Rakımınızı yükseklikte geçirdiğiniz zamanı dikkate alarak güzergahınızı dikkatle planlayacağımızdan emin olunuz. Rakımla ilgili herhangi bir sorunuz ya da endişeniz varsa lütfen seyahat uzmanımızla görüşün.

 

Para Birimi

Peru’nun para birimi “Nuevo Sol”. ATM lerden kredi kartı ya da debit kartınızla lokal parabirimini çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra, birçok döviz ofisinde Amerikan Doları bozdurabilirsiniz. Bazıları Euro ve Pound da kabul ediyor fakat kurlar epey düşük.

 

Dil

İspanyolca ,Aymaraca

 

Zaman Farkı

8 saat

 

Vize

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Peru'ya vizesiz giriş yapabilirler.Aynı durum hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahipleri için de geçerlidir.

Nasıl Gidilir

Peru'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız Başkent Lima'ya direk uçuş bulunmadığı için aktarmalı uçuşlar ile ulaşabilirisiniz. Yolculuk 15 - 30  saat arası sürebilmektedir.

Bir diğer ulaşım yolu da Kolombiya ve ya Brezilya'dan Amazon Nehri'ni kullanarak seyahet etmek. Brezilya'dan yapacağınız yolculuğun yaklaşık 10 saat süreceği öngörülüyor.

Devamı... Sonrsında neler yapılabilir

Lima’dan, Guayaquil-Ekvator aktarmalı Galapagos Adaları’na geçebilir, Şili’nin Atacama Çölü’nü ziyaret edebilir veya Bolivya’da Titicaca Gölü kıyısındaki La Paz’ı ziyaret edebilirsiniz.

 

Önemli Tarihler

Semana Santa (Kutsal Hafta), Paskalya : Ülkenin bir çok şehir ve kasabasında dini ve kostümlü geçit törenlerini görebilirsiniz.

Inti Raymi, Cusco, 24 Haziran : Cusco şehrine tepeden bakan büyük Sacsayhuman Tapınağı kalıntılarında gerçekleşen Inca tarihi ile ilgili tiyatro oyunları ve canlandırmaları izleyebilirisiniz

Güney Amerika Tutkusu

Güney Amerika aşığı bir ekip olarak sizinle beraber bu heyecanı yaşamak ve paylaşmak bizim için en büyük mutluluk

Güvenli Seyahat

Güney Amerika tecrübemiz ve her durumda 7/24 ulaşabileceğiniz seyahat danışmanlarımızla güvenle seyahat edin

Gerçek Tecrübeler

Tecrübeli seyahat danışmanlarımız ile kitapların ve klişelerin dışına çıkarak unutulmaz tecrübeler yaşayın 

Beğenebileceğiniz Yazılar

Kaşif'in yazılarından ilham almak için bloğumuzu takip edebilirisiniz.

bottom of page