top of page

Lima Neden Dünyanın En İyi Mutfağına Sahip?

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018


Virgilio Martinez, Central

Peru mutfağı tutkunları, modern Fransız mutfağının kurallarını koyan şef George Augusto Escoffier'in dünyanın en iyi mutfakları sıralaması hakkındaki hikayesini anlatmayı çok severler.


Onun gözünde elbette ki Fransız mutfağı dünyanın en iyisi. Fransa'yı takiben Çin ve 3. olarak da Peru mutfağı geliyor. Escoffier'in bu listeyi oluşturduğu sırada dünyada - her Peru Turu nun vazgeçilmez durak noktası - başkent Lima'nın gezegendeki en iyi mutfağa sahip olduğu düşünülüyordu.


Bunun kanıtı basit bir matematik işlemine dayanıyor. Dünyanın en iyi 50 restoranı baz alındığında listede 3'ten fazla restoranı bulunan herhangi bir şehir bulunmuyor. 3 restorana sahip sayısı ise 4. Bu şehirler New York, Londra, Mexico City ve Lima.


Eğer bu restoranları sıralama sayılarına göre puanlarsanız en az puan ortalaması alan şehir en iyi dereceye sahip oluyor. Böylelikle Lima 15,6 puanla birinci, New York 23,6 puanla ikinci, Mexico City 26,6 puanla 3. ve Londra ise 28,3 puanla 4. sırada yer alıyor.Lima'nın zirvede bu denli yalnız kalmasının nedeni muhteşem olmasıyla birlikte sıralamada da yüksek sıralamalara sahip olan 3 restoranı. Bu restoranlardan listede en yukarıda olan Central 4 numaralı, Maido 13 numaralı, Astrid y Gaston ise 30 numaralı koltuğa sahip. Her biri Peru'nun çok çeşitli kültürünün ve yaratıcı aşçılığının adeta simgesi olan bu 3 restoranda menü fiyatları ise $140 ile $190 arasında değişiyor. Bu fiyatları listede ki diğer restoranlarla karşılaştırdığımızda iste büyük bir fark ortaya çıkıyor. Keza listede 3. sırada olup New York'ta bulunan Eleven Madison Park'ta bir akşam yemeği $300'dan başlarken Londra'nın 14 numaralı restoranı Ledbury'de başlangıç fiyatı $220.


Lima'nın trafiği bazen can sıkıcı olabiliyor ama eğer deniz kıyısında ki Miraflores bölgesinde kalıyorsanız bu restoranlara 20 dakikalık yürüyüşle kolayca ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde ise dünyanın en iyi restoranından 3'ü birbirlerine kısa araba yolculuğu mesafesinde.


Astrid y Gaston

Bu üstün lezzetli restoran ilk olarak 2011 yılında şefi ve aynı zamanda sahibi Gaston Acurio sayesinde en iyi 50 restoran listesine girdi. Peru'da adeta ulusal bir kahraman olarak görülen Gaston Acurio, La Mar isminde uluslararası Ceviche -Peru Yemeği- zincirine sahip olmasından dolayı da büyük saygı görüyor. Bununla birlikte Acurio'nun adı her ulusal başkanlık seçiminde de öne çıkıyor. San Isidro bölgesindeki muhteşem eski köşke yerleşmiş bu restoranın menüsü, Peru turu kapsamında ki unutulmaz yerel ve kültürel lezzetlerle birlikte Kolombiya, İspanyol, İtalyan, Japon, Lübnan ve farklı göçmen yemeklerini de size sunuyor.


"Menü size ilk bakışta dağınık bir ilişki gibi gözükebilir." diye söyler Acurio. Çünkü deniz mahsulü ile yapılmış empanada -yerel börek- ve yengeç makaronlar toplanmamış bir yatağa benzer gibi servis edilir. Bunu, Lima'nın göçmen tatları, tereyağı yanında Ant balı, tempura -japon tarzı kızartılmış yumurta, ıstakoz, kutu çikolatalar ve son olarak "coca" yaprağı gibi yerel bitkiler takip eder.Maido

Maido'nun Japon şefi Mitsuharu Tsumura (Micha), ülkenin yemek çeşitliliğini görsel ziyafet ve lezzetli nikkei mutfağı ile onurlandırıyor. Peru'da ki Japon göçmenler tarafından kurulan bu restoranın en önemli ve ilgi çekici özelliği ise yemek yapma biçimi.

Maido'nun sushi barında muhteşem çiğ balık lezzetini ya da ramenden pilava Japonya'nın birçok farklı lezzetini tatma şansı bulacaksınız. Ama asıl önemli kısım ise Micha'nın 200 Mil menüsü. Bu özel menü adını, ülkenin Pasifik Okyanusu'ndan Humboldt kıyılarına kadar uzanan ve hamsi, uskumru, sardalya ve ton balığını barındıran özel içeriğinden alıyor. Krema ve mısırı Ceviche'sine ekleyen üstüne deniz kestanesi risottosu, avocado ve kızarmış süt mısırı serpiştiren Micha'nın yaratıcılığı, nikkei mutağının adeta bir vitrini gibi.Central

Miraflores kökenli bu durak, Peru'nun şu anda ki en büyük mutfak isminin sahibi ve Netflix'in "Chef's Table" dizisinin starı Virgilio Martinez Veliz'in parlak fikri olarak yaratıldı. Central'in en önemli özelliği menüsünün deniz seviyesinden başlayıp, Ant dağlarının zirvesine devam edip, sonra Amazonlara kadar uzanan yüksekliklerdeki bileşenlerden elde edilmesi. Ant patatesine muna nanesini yakıştıran ve üstüne rendelenmiş alpaca kalbi serpiştiren Martinez size her yükseklikten yemek tatma fırsatı sunuyor. Lima turunuzda tatma şansı bulabileceğiniz bu lezzetlere farklı ve akılcı bir bakış açısı getiren Martinez, kardeşinin de katkısıyla Peru çevresi ve yerel halk hakkındaki endişelerle ilgili konferanslar düzenlemeye başladı.


Virgilio Martinez


Muhteşem mutfağıyla Lima'nın da yer aldığı, unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Peru turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!
Comments


bottom of page