top of page

Peru'nun En Parlak Turkuaz Gölleri

Altı buzul ve sayısız karla kaplı zirveye ev sahipliği yapan Peru, mükemmel, parlak turkuaz gölleri için adeta bir cennettir. İyi yürüyüş botları, bol miktarda atıştırmalık ve biraz kararlılıkla, bu rehber size Peru’nun ve Güney Amerika’nın en çarpıcı buzul lagünlerinden bazılarını keşfetmenize yardımcı olacaktır.


Cordillera Blanca

Cordillera Blanca
Cordillera Blanca

Sadece Himalayalar ile kıyaslanabilen Peru'lu Cordillera Blanca, dünyanın en yüksek dağlarından biri konumundadır. Meraklı dağcılar ve yürüyüşçüler, zorlu yürüyüş yolları ve çarpıcı buzla kaplı dağ manzaraları için buraya akın eder, ancak asıl ilgi çekici olan her köşede uzanan turkuaz ve zümrüt gölleridir.


Laguna 69

Laguna 69
Laguna 69

Şüphesiz, Cordillera’nın en çok ziyaret edilen sitesi olan Laguna 69, Peru’nun en parlak ve en berrak buzul göllerinden birine sahiptir. Yükselen karla kaplı tepeler ve parıldayan şelalelerle desteklenen bu 4.572 metre turkuaz mücevher, inanmak için görmeniz gereken bir manzara. Patikasının düzgün olduğu Laguna 69'a yapacağınız tırmanış yüksek irtifa ve birkaç dik yokuş nedeniyle zorlayıcı olarak kabul edilebilir. Bölgedeki turlar genel olarak sabah erkenden bu görkemli dağın tırmanışına başlarlar.


Laguna Paron

Laguna Paron
Laguna Paron

Parón Gölü, Cordillera Blanca'daki en büyük göldür ve Laguna 69 gibi, yüksek seviyede çözünmüş kireçtaşı suya mükemmel derecede parlak turkuaz bir renk verir. Bununla birlikte, popüler kız kardeşi Laguna 69'un aksine, bu yürüyüşte çok az sayıda dik yokuş ve tırmanış vardır, bu da onu yüksekliğe alışanlar için harika bir seçenek haline getirir.


Llanganuco

Llanganuco
Llanganuco

Llanganuco, iki göz alıcı lagünden oluşur: Chinancocha (dişi lagün) ve Orconcocha (erkek lagün). Her ikisi de Peru'nun en yüksek zirvesi Huascarán'ın buzul sularından beslenir ve doğru ışıkta bölgedeki en parlak turkuaz sularına ev sahipliği yaparlar. Bununla birlikte Llanganuco, Paron ve Laguna 69'a nazaran daha az ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu da eğer şanslıysanız bu muhteşem gölü yalnız başınıza keşfedebileceğiniz anlamına geliyor.


Ausangate

Ausangate
Ausangate

Cusco'dan arabayla sadece üç saatlik bir mesafede, Peru'nun en çarpıcı dağ sıralarından biri uzanır: Ausangate. Cusco'ya gelen ziyaretçilerin büyük çoğunluğu Machu Picchu'yu görmeye geldiği için Ausangate'i çevreleyen yürüyüş yolları ve buzul gölleri neredeyse boştur. Aşağıdaki göllerinin tamamı 5-6 gün süren trekking yolculukları ile görülebilmektedir.


Ausangate Q’ocha Gölü

Ausangate ve Q’ampa zirveleri arasında gizlenmiş olan Ausangate Q’ocha Gölü, parlak yeşil yosunlu alanlarla çevrili canlı mavi bir göldür. Buraya gitmek uzun ve zorlu bir yürüyüş ister ancak iyi haber şu ki, yolda Puqa Q’ocha ve Jatun Puqa Q’ocha gibi diğer güzel turkuaz ve zümrüt yeşili lagünleri de göreceksiniz. Gündüzleri, bu göllerdeki kristal berraklığındaki sular onları çevreleyen karla kaplı tepeleri yansıtıyor, geceleri ise yıldızlarla parıldayan gökyüzü bu berrak suların üstünde uzanıyor.


Laguna Qomerqocha

Q’ampa Geçidine doğru tırmanışa devam ederseniz, aşağıdaki vadi tabanında iki büyük pırıltılı turkuaz elmasa benzeyen Laguna Qomerqocha'ya tanıklık edeceksiniz. Bazen parlak turkuaz, bazen sütlü mavi olan bu lagün muhtemelen bölgenin en ikonik olanıdır. Buradan, büyük olasılıkla Pacchanta kasabasına yürüyeceksiniz, yol boyunca göle daha yakından bakma şansı edineceksiniz.


Salkantay

İnca Trail'in ardından Peru'nun en popüler rotası Salkantay Trek'tir. Machu Picchu'yu ve Cuzco'nun en büyüleyici yerlerinden olan And Dağları'nı keşfetmenin harika bir yolu olan Salkantay Trek, her gün farklı iklim ve deneyim yaşamak isteyen maceraperestler için harika bir seçimdir. Karla kaplı dağları ve nefes kesici yer şekillerini aşarak biyolojik çeşitlilikte sınır tanımayan tropik ormanlara varacağınız yolculuğunuzda yabancılar tarafından neredeyse hiç görülmeyen uzak köylerde yaşayan en eski kültürlere tanıklık edeceksiniz. Profesyonel tırmanışçılar tarafından 1952 yılından beri kullanılan bu rotayı tamamlayabilmek için kondisyonunuzun iyi durumda olması gerekirken, deniz seviyesinin 4650 metre üzerine ulaşacak olmanız yükseklik konusunda da önlemler almayı gerektiriyor.


Humantay Gölü

Humantay Gölü
Humantay Gölü

Bölgenin en kutsal göllerinden biri olduğuna inanılan Humantay, yüzlerce yıldır ayinlerin, meditasyonların ve törenlerin yeri olmuştur. Görkemli mavi gölü ve güzel çevresini gördüğünüzde nedenini anlamak kolaydır. Salkantay yürüyüşündeyseniz, burada duracak ve hatta yakınlarda kamp kuracaksınız. Ancak, günlük bir yürüyüş yapmaktan hoşlanmıyorsanız, Cusco'dan uzun bir günlük gezi ile gölü ziyaret etmek de mümkündür.


Komentarze


bottom of page