top of page

RIO DE JANEIRO HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018


Rio de Janeiro sahili

Her yaz olduğu gibi bu yaz da, bütün gözler Rio de Janeiro'da olacak. "Rio" denince akla, plajlar, rengarenk karnaval, plajlarda futbol oynayan insanlar ve şehre bakan Isa Heykeli gelse de Rio, geazginler için çok daha fazlasını sunuyor. Aşağıda, “Cidade Maravilhosa” yani bu “muhteşem şehir” hakkında 5 ilginç bilgiyi sizinle paylaşacağım.

1. Rio de Janeiro adını, var olmayan bir nehirden alır.


Rio de Janeiro Corcovado

Geleneğe göre, şu anda Rio de Janeiro olarak bilinen yer, 1502 Ocak ayında , karşılaştıkları koyun (Guanabara Körfezi) bir nehrin ağzı olduğuna inanan Portekizli kaşifler tarafından ziyaret edildi. Rio de Janerio adlı bölgeyee "Ocak Nehri" adını verdiler. Bu etimoloji yaygın bir şekilde kabul görse de bazı bilim adamları 16. yüzyılda Portekizlilerin “rio” kelimesini, bir kıyı boyunca meydana gelen derin girintiler için kulandıkları bir terim olabileceğini iddia ediyorlar.

2. Rio, bir zamanlar Antarctic France adında bir koloninin parçasıydı.


Bölgenin ilk Avrupalı kâşifleri olan Portekizlilerdi, ancak ilk yerleşimciler Fransızlardı. 1555'de Henry IV tarafından desteklenen Nicolas Durand de Villegagnon adında bir Fransız aristokrat Guanabara Körfezi'ndeki bir adaya kale inşaa etti (ada hâlâ onun adını taşıyor). Bu kale Fransa Antartika adlı bir koloninin başlangıcıydı ve hem Amerika kıtasında Fransa için stratejik bir üs hem de zulüm gören Fransız Protestanlar için bir sığınaktı.

Koloni kısa ömürlü oldu: Villegagnon, Komünyon ayini sırasında kutsanmış şarapların su içerip içermemesi konusunda ikinci bir grup yerleşimciyle kavga ettikten sonra anakaraya gönderildi ve sonunda Fransa'ya döndü. Koloni kısaca o olmadan devam etti, ancak koloni içinde mezhep çatışması vardı. 1567'de Portekizliler, sömürge mahallini yok etti ve bu hamle ülkedeki duruşlarını güçlendirdi.

3. Fransızlar şehri ele geçirip fidye istedi.


Araştırmacılar 1690'larda Brezilya'da altın keşfetti ve birkaç on yıl sonra da elmas buldu. Madenlere en yakın liman olarak Rio büyük bir merkez haline gelmeye başladı -ve Fransızlar bunu fark etti. Zaten Portekizle bir savaşa karışmışlardı, 1710'da bir öncü ekiple saldırı düzenlediler. Bu ekip başarısız oldu, ancak ertesi yıl daha çok silahla geri kalan ekip geri döndü. Bu sefer başarılı oldukları için, Portekiz valisi kaçana kadar Rio'yu bombaladılar ve halkın çoğunu yanlarında götürdü.ler Vali Francisco de Castro Morais sonunda Rio'yu 612.000 altın ve 100 sandık şeker ile geri aldı ancak Portekiz, valiyi böyle bir korkak olduğu için mahkum etti.

4.Neredeyse yedi yıl boyunca Portekiz İmparatorluğunun başkenti olmuştur.


Dom João VI

Rio, Brezilya'nın başkentiydi ve 1763-1960 yılları arasında Brasilia'ya transfer oldu. Ancak 1808-1822 yılları arasında Rio, Portekiz'in sürgün edilmiş kraliyet mensupları için merkez görevi gördü ve Portekizlileri Napolyon'un istilasından kurtardı. Prens 1808 yılında kraliyet ailesinin geri kalanıyla birlikte geldi; ilk kez bir Avrupa krallığı Amerika kıtasına girdi ve bir tıp okulu, ulusal müze, ulusal kütüphane ve botanik bahçeleri kurarak şehri dönüştürmeye başladı. Aralık 1815'te Dom João, Rio'yu Portekiz imparatorluğunun resmi başkenti yaptı; bu rolü Brezilya, Eylül 1822'de Portekiz'den bağımsızlık ilan etene kadar sürdürdü.

Brezilya'nın başkenti olarak geçirdiği gönlerin anısı, ülkenin federal bir cumhuriyet’e dönüştüğü 15 Kasım 1889'da, Rio’daki yıldızlı gökyüzünün görüntüsü ile süslenen ulus bayrağında korunmaktadır.

5. İsanın dev heykeli yılda birkaç kez yıldırım çarpmaktadır


Rio de Janeiro Turu Corcovado

Brezilya'nın ekvatora yakın konumu, Rio’yu yıldırım için aktif bir alan haline getiriyor; bu da, Corcovado dağının tepesinde yer alan 30 metrelik İsa Heykeli’ni, yıldırımların en sevdiği noktalardan biri yapıyor. Brezilya Uzay Araştırmaları Enstitüsü, 1931'de tamamlanan heykele yılda iki ila dört doğrudan vuruş aldığını söylüyor. Heykelin içindeki yıldırım çubuk sistemi, elektriği topraklamak için kullanılıyor, ancak her zaman etkili olmuyor Geçen yıllarda yıldırım heykelin sağ başparmağının bir parçasını kopardı ve heykelin başı kısmında hasara yol açtı. Heykeli örten soluk gri-yeşil sabuntaşının bulunması giderek zorlaşsa da tüm şehir restorasyonları ödemek için seferber oluyor.

Rio de Janeiro'nun da bulunduğu, unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Brezilya turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!

댓글


bottom of page