top of page

Kurtarıcı İsa Heykeli

18564__1481536549.jpg

Corcovado Dağı'nın zirvesinden Rio de Janeiro'yu izleyen Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya'nın kuruluşunun 100. yılı anısına 1922 yılında yapımına başlanıp 1931 yılında törenle açılmıştır. 38 metre uzunluğundaki heykelde Hz. İsa figürünün seçilme amacı ise şehrin Hristiyan kültürüne sahip olduğunu vurgulamaktır. Güney Amerika Seyahat turları kapsamında da ziyaret edebileceğiniz bu büyüeyici yapıya ulaşım ise merdivenler , asansörler ve aynı zamanda en kolay ve en az yorucu yol olan Corcovado Tren Yolu ile sağlanmaktadır. Sizi yeşil bitki örtüsünün arasından 20 dakikada dağın zirvesine ulaştıran mini tren yolculuğu da epey keyifli geçmektedir.

Şeker Tepesi

Sugarloaf_Cable_Car-56a37e705f9b58b7d0d2

Zirvesinden tüm Rio'yu panoramik  olarak seyredebileceğiniz, Türkçe'si 'Şeker Tepesi' olan dünyaca ünlü Sugar Loaf, Guanabara körfezinden Atlantik okyanusuna uzanan bir yarımamadadan gökyüzüne yükselmektedir. Adını 16. yüzyılda Brezilyalıların şeker kamışı ticareti yaptığı zamandan alan granit tepe, 2012 yılında Unesco tarafından dünya mirası ilan edilmiştir. Limandan 396 metre yüksekliğiyle birçok turistin muhteşem Rio de Janeiro manzarasına şahitlik etmek için ziyaret ettiği Şeker Tepesine ulaşım ise teleferikler yardımıyla gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük kentsel tırmanış alanlarından biri olan Şeker Tepesi'nin zirvesine tecrübeli tırmanışçıların tırmanarak ulaşması mümkün.

Tijuca Ormanı

Rio de Janeiro, kültürü ve cezbedici kimliğiyle birlikte aynı zamanda dünyanın en büyük şehir omanı olan Tijuca Ormanına da ev sahipliği yapıyor. Şehrin kalbinden yükselen bu 32 kilometre karelik yağmur ormanı, insan eliyle dikilmiş bitkilerden oluşuyor. Bünyesinde yüzlerce bitki türü, hayvan türleri ve şelaleler barındıran Tijuca ormanı, ismini ise kendisine komşu mahalleler Tijuca ve Barra da Tijuca'dan alıyor. 1961 yılında ulusal park ilan edilen ormanın sınırları içerisinde yer alan favelada - gecekondu mahallesi-  yaşayan insanlar, 1930'lu yıllarda Tijuca Ormanının ağaçlandırılmasına yardım etmişlerdir. 

floresta-da-tijuca-e-cristo-christ-and-t

Maracana Stadı

Depositphotos_30062969_l-2015.jpg

Asıl adı  Estadio Jornalista Mario Filho olup yakınından geçen Maracana nehri dolayısıyıyla bu isimla anılan stad, 1950 Dünya Kupasının Brezilya'ya verilmesi sonucu 1948 yılında yapılmaya başlandı. O dönem Dünya Kupasında kullanılsa da resmi açılışı 1964 yılında yapıldı. Dünyada bir maça tanıklık eden en çok taraftar sayısı rekorunu Uruguay'ın ev sahibi Brezilya'yı 2-1 yendiği Dünya Kupası final maçında 199.854 kişi ile kıran Maracana Stadında şimdilerde ise FIFA'nın güvenlik standartları gereği maksimum 88.238 kişi müsabaka izleyebiliyor.

Favela - Gecekondu Mahalleleri

Favelas.jpg

"Kaderin bir oyunu sonucu, fakir zengine tepeden bakar, zengin fakire aşağıdan." Sözünün tam da karşılığıdır Rio de Janeiro'nun tepelerinde yaşayan Cariocaların -yerliler- eline ne geçtiyse onunla inşa ettiği gecekondu mahalleleri Favelalar. Rio kültürünün en az Koruyucu İsa Heykeli ve Maracana stadı kadar parçası olan Favelalar, 19. yüzyıldaki konut krizi ile doğan ve o günden bu yana sorunları atmaya devam eden bir durum olup kaldırılması gereken bir sorun olarak kabul edildi. Zamanla artan suç oranı ile ziyaretçiler ve hatta Brezilya halkı için bile yasak bölge haline gelen gecekondu mahalleleri 90'lı yıllardan sonra ise devletin politikalarıyla hem ziyaret edilebilir hem de daha güvenli hale geldi.  Dünya Kupası ve Olimpiyatların organizasyonunun Brezilya'ya verilmesi ile favela sorunu, hakkındaki çalışmalar ve kurulan güvenlik birimleriyle birlikte büyük çoğunlukla çözüme ulaştı. Tarih boyunca Rio Karnavalında da etkin olan favelalar birçok ünlü samba okulunun da temelini oluşturmaktadır. Zira favelalar ve favela kültürü olmasaydı ne Rio Karnavalı bu kadar canlı olurdu ne de Samba dünya üzerinde bu kadar ünlü olurdu.

bottom of page