ÇİÇEK AÇAN ÇÖL: ATACAMA

En son güncellendiği tarih: 26 Ara 2018Şili'de bulunun dünyanın en kuru çölü Atacama çiçek açtı.


Bu kış aylarında (nasıl yani biz burada pişiyoruz demeyin, güney yarım kürede mevsimler kuzeye göre tam tersi) Şili'nin kuzeyinde bulunan Atacama Çölünde beklenmedik şekilde yağmurlar yağdı.


''Desierto Florido'' (Çiçekli Çöl) genellikle 5 ila 7 yılda bir olan bir fenomen. Sebebi de yine bu aynı periyodik dönemlerde ortaya çıkan ''El Niño'' tafunun güneye kadar getirdiği nemli hava. Bu nemli hava yıllarca çölde kumun altında saklı duran tohumların yeşermesini sağlıyor.


Fakat geçen hafta ki çiçek açma durumu hiç beklenmedik bir şekilde oldu. Çünkü son çiçek açma 2015 yılındaki ABD'de büyük hasar yaratan El Niño tufanı sonrasında olmuştu.

Dünyanın her yerinden botanikçiler ve ziyaretçiler Şili'nin kuzeyine akın ederek bölgede ki 200 den fazla çiçek ve endemik faunayı incelediler.


Çiçekleri kaçırdık diye üzülmeyin. Atacama her zaman nefes kesici. Bu arada dünyanın en büyük teleskoplarının da Atacama olduğunu söylemiş miydik? Neden mi? Çünkü dünyadan gökyüzünün en güzel izlendiği nokta Atacama da ondan...

Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!

#AtacamaÇölü #Şili #ŞiliTuru #ElNinoTufanı

Bize Ulaşın

Av. Honorio Pueyrredon 906,

Buenos Aires, Arjantin

Av. Diego Portales 283, 
Viña del Mar, Şili

TR Tel: +90 (539) 852 60 61

AR Tel: +54 9 11 5593 3345

CL Tel: +56 9 9181 9962

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon
  • Pinterest - White Circle
  • White LinkedIn Icon