top of page

Vinicunca: Peru'nun Gökkuşağı Dağı


Peru Gökkuşağı Dağı
Gökkuşağı Dağı (Vinicunca)

Gökkuşağı Dağı olarak da bilinen Vinicunca Dağı, artık Peru'nun dağları arasında gizli kalmış bir cevher değil. Dahası, Gökkuşağı Dağı artık Cuzco'yu ziyaret edenler için Mahcu Picchu'nun bir alternatifi haline gelmiş durumda. İşte bu renkli dağ hakkında bilmeniz gerekenler.


Deniz seviyesinin yaklaşık 5200 metre üzerinde yer alan Gökkuşağı Dağı, Peru'daki trekking tutkunlarının tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Ancak bu rengarenk manzaraya şahit olabilmenin de bir bedeli var. Eğer tırmanış konusunda tecrübenize güvenmiyorsanız, bu yolculuğa çıkmadan önce yüksekliğe ve iklime alışmanız için Machu Picchu gibi Cuzco'daki diğer turlara katılmanızda fayda var.


Peru Gökkuşağı Dağı Tırmanışı

Cuzco'daki yerel tur operatörleri günün ilk ışıkları doğmadan saat 04:00'da şehirden ayrılıp yaklaşık 4 saat sonra da dağın eteklerinde bulunan Chillca ya da Japura kasabalarına ulaşıyor. Bu kasabalardan başlayan tırmanışınız zirveye ulaşana kadar saatte 4 kilometreden yaklaşık 8 kilometre sürüyor. Ancak bu uzun ve yorucu tırmanışı yapmak istemezseniz yerliler sizi ve eşyalarınızı taşımak için atlarını kiralıyorlar. Muhteşem Gökkuşağı Dağı'nın tepesine tırmanmak için bir diğer yol da Peru Turu'na Güney Amerika Seyahat ile çıkıp tüm detayları bize bırakmak. :)


Peru Gökkuşağı Dağı'nda At Kiralama

Tam günlük turlarda ulaşım, profesyonel rehberlik, atıştırmalıklar, tırmanış batonu ve ilk yardım çantasının dahil olduğunu unutmayın ve eğer yerel bir acenteden bu turu satın alacaksanız değerlendirmenizi bu ölçütler doğrultusunda yapın. Kısa süren bir turun kursağınıza kalabileceğini unutmayın ve çoğu yalnızca dağ eteklerindeki kasabaya kadar sizi götürdüğü için çok uygun fiyatlı turlardan kaçınmalısınız. Sizi tam anlamıyla tatmin edecek, daha rahat ve eşsiz bir deneyim isterseniz de konaklama ve kültürel etkinliklerin de yer aldığı özel Gökkuşağı Dağı turlarımıza katılabilirsiniz.


Peru Ausangate
Ausangate Tırmanışı

Özel turların geneli Gökkuşağı Dağı'nın yanı sıra İnkaların en kutsal dağlarından biri olarak kabul edilen Ausangate Dağı'nı da içereceğinden 6 gün sürmektedir. Bu 6 gün sizlere buz mağaralarını, dağ buzullarını, az bilinen ve içerisinde yüzebileceğiniz parlak gölcükler gibi And manzaralarını görme şansı sağlıyor. Tüm bunların yanında bölgedeki lama çobanlığı yapan yerlileri tanıyabilmek, And Kondoru, Tilki ve nesli tükenmekte olan Vikunya gibi birçok hayvanı görme şansı elde etmek başlı başına bu özel turu değerlendirmeniz için yeterli olacaktır.


Unutmayın, 6 günlük ya da tam günlük turlar ile birlikte Peru'nun Gökkuşağı Dağı'nı ziyaret etmeniz keşfedilmemiş bir alan olan And Dağları'nın kozmik dünyasına seyahat etmek demektir.2021 yılı için güncel Peru Turu promosyonlarımız için buraya tıklayabilirsiniz.


Comments


bottom of page