top of page

ARJANTİN'DE GORULECEK YERLER

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018Arjantin deyince aklıma ilk gelen şey güzel Malbec şarapları ve neredeyse çatalla bile kesilebilecek yumuşaklıkta olan biftekleri (lomo) geliyor, sanırım midesine düşkün biri olduğum belli oluyor. Aslında Arjantin sadece şarap ve biftek ‘ten ibaret değil. Tutku ve aşkın dansı tango, Boca Juniors, Maradona, Messi, Papa XVI Benedikt, Eva Peron ve Falkland adaları Arjantin’in önemli simgelerini de unutmamak lazım.

2006 ‘da ilk geldiğimde sadece 4 gün Buenos Aires’i gezebilmiştim. Bu sefer 17 gün kaldığım bu güzel ülkede birçok yerini gezmeye fırsatım oldu. Tabii ki burada da görmek isteyip de göremediğim birkaç yer kaldı. Sanırım gözüm gezmeye doymuyor 🙂

Iguazu Şelaleleri- Buenos Aires


Dünyanın en büyük ve görkemli şelalelerinden biri olan Iguazu Şelalelerini Arjantin tarafından gezmelisiniz. Arjantin tarafındaki şelaleler daha geniş bir alana yayıldığından sabah erkenden gezmeye başlarsanız daha iyi olur. Kesinlikle görülmesi gereken bir doğa harikası.

Şelalelerden Buenos Aires’e direk uçuşla 2 saatte gidebilirsiniz. Buenos Aires’e 22 saatlik konforlu bir otobüs yolculuğundan sonra vardık. 2006 yılından sonra Buenos Aires’e bu ikinci gelişimde yine yeniden bu şehri keşfetmek çok keyifli idi. Bence Buenos Aires’e en az 3 gün ayırmak gerek.


Buenos Aires- Mendoza


Arjantin deyince akla ilk gelenlerden biri de meşhur Arjantin üzümü ve şarabı Malbec. Malbec’in anavatanı ise Mendoza. Küçük ailelerin şarap evlerinden dünyaca ünlü markaların fabrikalarına kadar birbirinden farklı üretim teknikleri ve bağlarıyla şahane şaraplarını tatmaya hazır olun. Bence en az 2 gününüzü ayırıp bol bol şarap tadımı yapmalısınız.


Mendoza- Cordoba


Adını İspanya’daki Cordoba şehrinden alan Arjantin’in 2. en kalabalık şehri. Genç ve öğrenci nüfusu çok olan bu şehrin eğlence hayatıyla epey meşhur. Nehir etrafında kurulmuş bu şehir için en az iki gün ayırmak lazım. Che Guevera motosiklet günlüğü kitabını okumuş ve filmini izlemiş biri olarak Che Guevara’nın çocukluğunu geçirdiği evin müzesini ziyaret etmek benim için gerçekten çok hoş deneyimdi.


Cordoba-Salta


Salta Arjantin’in kuzeyinde Bolivya sınırına yakın bir şehir. Buraya da Cordoba’dan 11 saatlik bir otobüs yolculuğu ile geldim. Koloniyel tarzdaki şehir merkezi çok hoş. Salta merkezini bir günde dolaşabilirsiniz. Salta daha çok Arjantin’in doğasını daha yakından keşfedeceğiniz bir yer. Diğer günlerde ise Salta etrafındaki yerleri gezmek için 2-3 gün ayırmanızı tavsiye ederim.


Salta- Buenos Aires

Salta’dan Buenos Aires’e 2 saatlik direkt uçuşlar ya da 20 saatlik otobüs yolculuğu ile gidebilirsiniz.


Buenos Aires- El Calafate


Arjantin’in güneyindeki Patagonya bölgesini gezmek için en az 1 hafta ayırmak lazım fakat ben sadece El Calafate ve El Chanten bölgesine 3 gün ayırabildim. Trekking sevenler için El Chanten bölgesi için 1 hafta ayırması gerekir.Bu yazı şahane gezi yazarı Senem Tongar'ın yazısıdır. Kendisine gözlemlerini sayfamızda kullanmasına izin verdiği için teşekkür ediyor, sayfasını takip etmenizi öneriyoruz.
Unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Arjantin turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!

Comments


bottom of page