top of page

Arjantin'den Getirilecek En Güzel Hediyelikler

Değişken ekonomisi ve düşmek bilmeyen enflasyonu ile kimi zaman ziyaretçilerini memnun etmeyen Arjantin, konu hediyelik eşyaya gelince bir hayli cömert davranmaktadır. Gezinizi taçlandıracak ve harika bir anıya dönüştürecek bu hediyeliklerle sevdiklerinizi de mutlu edebileceksiniz. İşte Arjantin'den alabileceğiniz en iyi hediyelikler.


Yerba & Mate

Çaya benzeyen bir içecek olan Yerba, "Mate" adlı kaplarla ve "Bombilla" denilen kamışlar yardımıyla içilir. Arjantin'in en ünlü hediyeliklerinden biri olan Yerba Mate, paylaşma kültürü ve zanaat gibi ülkenin size sunacaklarını bünyesinde barındırır. Bununla birlikte içerisinde bulunan kafein sayesinde sizi uzun süre ayakta tutabilir. Aileniz ve arkadaşlarınıza mutlaka bu rengarenk Mate'lerden almalısınız.


Kovboy Bıçağı

Yemek yapmaya merakı olan ya da içten içe kendini kovboy gibi hissedenler için ideal bir hediye olan kovboy bıçakları kovboylar tarafından yüzyıllardan beri birçok farklı amaç için kullanılmaktadır. Dışarıda biraz maceralı zaman geçirmeyi seviyorsanız ya da seven bir arkadaşınız varsa İsveç Ordu bıçağının farklı bir versiyonu olan kovboy bıçağını mutlaka hediye olarak alabilirsiniz.Soda Siphon

Soda Siphon
Soda Siphon

Eğer Arjantin seyahatinizi çok fazla yükünüz olmadan ve dönüşte hediyelik eşyalar alma düşüncesi ile gerçekleştiriyorsanız Soda Siphon olarak da bilinen, gazlı içecekleri saklamak ve dağıtmak için kullanılan bu rengarenk şişelerden alabilirsiniz. Orijinali camdan yapılsa da son dönemde plastik olanları da restoranlarda kullanılan siphonlara ulaşabileceğiniz en güzel yer ise haftasonu pazarlarıdır. Salı günü Buenos Aires'in San Telmo bölgesinde yer alan pazarı ziyaret ederseniz, adeta onları almanız için sizi çağıran rengarenk siphonları bulabilirsiniz.


Deri

İneklerin ve etin çoğalmasıyla birlikte, derinin Arjantin'deki en iyi ürünlerden biri olması belki de şaşırtıcı değildir. Arjantin'deki yüksek enflasyon oranlarını da düşündüğünüzde deri, kalitesi ve fiyatıyla birlikte alınabilecek en uygun ürünlerdendir. Arjantin'deki en iyi deri ürünlerini bulabileceğiniz Villa Crespo'ya gidip harika bir cüzdan, deri ceket veya herhangi bir ürünü hediye olarak seçebilirsiniz.


Alfajores

Alfajores
Alfajores

Arjantin yemeği denilince aklınıza doğrudan kırmızı et gelebilir, ancak her ne kadar lezzetli olsa da kırmızı et ürünlerini yerinde yemek güzeldir. Bu yüzden eğer aileniz ve arkadaşlarınıza Arjantin'i tattırmak istiyorsanız onlara kesinlikle "Alfajores" götürmelisiniz. Latin Amerikan dünyasında oldukça ünlü olan Alfajores (Alfahor) tatlısı, İspanya'nın Endülüs bölgesinde doğmuş ve sömürge zamanında Amerika'da piyasaya sürülmüştür. İsmi, Hispanoarabe kökenli ''doldurma'' anlamında olup karakteristik yuvarlak şeklinde yine İspanya'dan almıştır. Tarihte ortaya çıkışı 16. yüzyıla kadar giden bu tatlı, geleneksel olarak ''dulce de leche'' karamelize süt kreması ile doldurulmuş iki veya daha fazla bisküvinin daha sonra çikolata ve pudra şekeriyle kaplanmasıyla hazırlanır.


Pinguino

Pinguino
Pinguino

Bu penguen şeklindeki bu ilginç küçük servis sürahisi Arjantin kültürünün bir sembolü haline geldi. Formunu açıkça Patagonya'nın dost canlısı Macellan penguenlerinden alan pinguino, 1950'lerden günümüze Arjantin aile yemeği geleneklerinde de yer almıştır. Genellikle şarap servisi için kullanılan pinguinolar birçok biçimde bulunur ve hatta bazılarına gömlek ve yelek giydirilmiştir. Bununla birlikte beyaz bir pinguino alıp onu kendiniz de boyayabilirsiniz.Arjantin'in de bulunduğu, unutulmaz deneyimler yaşayacağınız turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!


Comments


bottom of page