top of page

ARJANTIN'E GIDECEKLER ICIN TAVSIYELER

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018


Her ülkeye giderken olduğu gibi Arjantin’e gelmeden önce bilmeniz ve kendinizi hazırlamanız gereken bazı şeyler var. Hayal kırıklığına uğramamanız ve zor durumda kalmamanız için “Arjantin’e ilk defa gidecekler için tavsiyeler” listesini sizin için derledik.

 

1) Dolar Getirin


Hangi Arjantinliye sorarsanız sorun size ilk söyleyecekleri şey, kolayca bozdurabileceğiniz için Amerikan Doları getirmeniz olacaktır. Resmi oranlarla karaborsadaki oran arasındaki farkın değişebilmesi nedeniyle karaborsada yapacağınız değişimler sizin için daha karlı olacaktır. Özellikle Florida Caddesi’nde sık sık karşılaşacağınız “cambio” diyerek kendini tanıtan karaborsacılarda paranızı bozdurabilirsiniz. Kredi kartıyla alış-veriş yapmaktan kaçınıp, dolarlarınızı pesoya çevirerek tasarruf edebilirsiniz. Dolar Hoy sitesini ziyaret ederek güncel kurları takip edebilirisin.

2) Rahatlık İçin Otobüs, Manzara İçin Tren


Güney Amerika Trenleri

Arjantin, heryere rahatça gidebileceğiniz mükemmel bir otobüs ağına sahip. Geri yatan koltukları, film seçenekleri ve yemek dahil hatlarıyla trenlerden çok daha rahat olabilmektedirler. Büyük bavullar muavin tarafından etiketlenir. Muavinlere bahşiş vermeyi unutmayınız. Eğer uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız gece yolculuğu yapmanızı öneririz böylece yol boyunca uyuyup gün ışığını gezileriniz için kulanabilirsiniz.

Eğer tren yolculuğu yapmak isterseniz daha az durak ve istediğiniz yönde giden daha az sefer bulabilirsiniz. En büyük avantajları ise eşsiz bir manzarayla seyahat etmek ve tren biletlerinin otobüslerden daha ucuz olmasıdır. Esquel’den, El Matien’e giden giden La Trochita treni, Salta’nın muhteşem Tren a las Nubes‘i (Bulut Treni) ve Bariloche'yi Rio Negro Eyaletindeki Viedma’ya bağlayan Tren Patagonico hatlarını kullanabilirsiniz.

3) Aksanı Kapın!


Arjantin İspanyolcası

Arjantinliler İspanyollardan ve diğer Latin Amerika ülkelerinden farklı olarak çift “L” ve “Y” harflerini “Ş” olarak telafuz ederler ve başka yerde duyamayacağınız sadece Arjantin’de kullanılan bazı argo kelimelere ve ifadelere sahiptirler. Bunların büyük bir kısmını bulabileceğiniz ¡Che Boludo! kitabını okumanızı tavsiye ederiz.

4) Gece ayakta kalabilmek için “Siesta”


Arjantin’de hayat gece geç saatlere kadar devam eder. Çoğu insan, çocuklar da dahil akşam yemeğine akşam 10 da otururlar. Akşam 11.30 dan önce barları dolu göremezsiniz ve gece klüpleri ise sabah 2’den sonra hareketlenmeye başlar. Arjantililerin yaşam tarzına yetişmek için gece uyanık kalmanızı sağlayacak öğleden sonra siestanızı unutmamanızı tavsiye ederiz.

5) Mate Deneyin Fakat Önce Kurallar


Arjantin Matesi

“Mate nedir?” diye sorabilirsiniz. Mate, Arjantin’in milli içeceği, plazalarda, parklarda otobüste, trenlerde hatta sokakta insanları içerken görebileceğiniz Yerba Mate bitkisinin demlenmesiyle hazırlanan bir içecektir. Arjantin’deki geziniz sırasında mutlaka size ikram edilecek olan bu içeceği denemelisiniz. Fakat içmeden önce mate paylaşırken yapmanız ve yapmamanız gerekenleri bilmenizde fayda var:

- Bombilla‘ya (metal pipet) dokunmayın.

- Mateden şikayet etmeyin.

- Mateyi çok bekletmeden içip tekrar servis yapan kişiye verin, başkasına değil!

- Hastaysanız paylaşma ritüeline katılmayın.

- Hüpürdetmekten çekinmeyin.

- Servis edilince teşekkür ederseniz bir daha içmek itemediğiniz anlamına gelir.

- Yeni tanıştığınız birine mate içmeyi önermek saygı göstergesidir.

6) Yediğiniz Eti Tanıyın!


Et ürünleri Arjantin’in en meşhur ve değer verilen yiyecekleridir. Bu nedenle ziyaretiniz boyunca değişik et ürünleri deneyebilirsiniz. Aşağıda size rehber olucak küçük bir liste vereceğiz.

Bife de chorizo – Bonfile

Bife de costilla – T-kemiği olan biftek

Bife de lomo – Fileto

Cuadril – Rumstek

Ojo de bife – Kaburganın dışından et

Tira de asado – Kısa Kaburga

Vacío – Pançeta

7) Arjantinlilerin Nasıl Selamlaştığını Öğrenin


Arjantin öpücüğü

Arjantinliler yanaktan tek sefer öpüşerek selamlaşırlar fakat bu genelde tanıdıkları selamlarken kullanılır. İlk defa tanışan Arjantinliler genellikle başlarını sallayarak veya el sıkışarak selamlaşırlar. Sıcak kanlı insanlar oldukları için fiziksel temasta bulunabilirler. Sarılmaları, omzunuza ve ya sırtınıza dokunmaları durumunda şaşırmayınız.

8) Arjantin Kültürü ve Politikası Hakkında Söylediklerinizde Dikkatli olun


Arjantinliler ülkeleriyle ve kültürleriyle gurur duyarlar. Bazı konuları konuşmaktan kaçınmanızı ya da en azından dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Öncelikle Arjantin’i rakip gördükleri ABD, Brezilya veya Şili ile karşılaştırmayın. Falkland Adaları (Las Malvinas) ve Büyük Britanya ile yaşananlar konusunda da hassas olabilirler. Konu politikaya geldiğinde çoğu Arjantinli, onlara katılın veya katılmayın çok yüksek sesli olabilirler. Eğer hazırlıklı değilseniz ateşli tartışmalara girmemenizi öneririz.
Unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Arjantin turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!

Commentaires


bottom of page