top of page

Arjantin Tangonun DoğuşuFutbol ve tango. Arjantin dendiğinde ilk akla gelen iki tutku… Gücünü göçmenlik kültüründen alan iki önemli kavram.


Peki dünya kültür mirası kapsamına alınan Arjantin tangonun nasıl doğduğu, o tutkulu dans figürlerinin ötesinde hangi kültürel ögeleri taşıdığını hiç merak ettiniz mi? Buenos Aires’e geldiğinizde en lüks gece kulüplerindeki ihtişamlı şovlardan sokak köşelerinde bir anda karşınıza çıkıveren mütevazi gösterilere, öğlen 12’de başlayıp sabah 6’ya kadar devam eden “milonga”lardan her gün, her saat ve her semtte bulabileceğiniz tango derslerine kadar bir yaşam biçimine dönüşen bu tutku nasıl doğdu? Kökleri nereye dayanıyor?Tarihçesine baktığımızda tango, 1850 – 1890 yılları arasında Rio Plata (Gümüş Nehir) bölgesinde doğup, önce müzik sonra da sosyal bir dans türü olarak gelişti. Peki böyle bir dansın doğmasına ne sebep oldu?


19. yüzyılın sonlarına doğru Arjantin’e gemiler dolusu göçmen gruplar gelmeye başlamıştı. Bu göçmenlerin çoğunluğu Avrupa ülkelerinden geliyordu ve ne yapacakları bir iş ne de geçimlerini sağlayabilecekleri bir birikimleri vardı. Buenos Aires turunuzda mutlaka göreceğiniz yerlerden biri olan meşhur La Boca semti, bu fakir göçmenlerin latin topraklarını ilk adım attıkları yerdi. Bu bölgedeki derme çatma deniz seviyesine sıfır inşa edilmiş, bulabildikleri her boyayı kullandıkları metal saclardan yapılmış “conventillo” olarak bilinen evlerde yaşarlardı. Bir evde 6-7 aile bir arada yaşar, kendi kültürlerini devam ettirirler, kendi şarkılarını söyler danslarını ederlerdi. Buenos Aires’in güney mahallelerindeki evlerden ve sokaklardan Polkadan İskoç danslarına, pasadobleden fandango ve siyahların candombesine, Avrupa valsinden Küba habanerosuna kadar pek çok ritm yükseliyordu. Tüm bu farklı stiller bugünkü Arjantin Tango’nun temelini oluşturan müzik türleri oldu. Sadece müzikal anlamda değil, dans anlamında da. Ancak her ikisi de yıllar içerisinde çok evrimleşti. Bu dönüşüm tabi ki Arjantin – Buenos Aires toplumunun gösterdiği sosyo – ekonomik gelişimle paralel oldu. Alman asıllı bir müzik aleti olan bandoneon; piyano, gitar, keman ve kontrbas gibi olmazsa olmaz bir enstrümandı ama henüz tangoyla özdeş değildi.


Caminito'da Tango

Buenos Aires’in nüfusunun çoğunluğunu uzun süre erkekler oluşturdu. Özellikle tangonun doğup bir dans olarak icra edilmeye başlandığı 1900lü yılların başlarında kadın nüfusu az, “iffet”li kadın nüfusu ise daha da azdı. Erkekler kentin ücra ve düşük gelir seviyeli semtlerindeki burdel adı verilen pavyonlarda çalışan kadınlarla ilişki kurabilmek için bu dansı öğrenirlerdi. Ancak pratik yapabilecekleri pavyon dışında bir ortam olmadığı için kendi aralarında çalışırlardı. Böylece burdele gittiklerinde çömez damgası yemekten kurtulurlardı. İşte bu yüzden tango ilk başta erkekler arasında yapılırdı diye bilinir. Kadınla erkeğin çok sıkı bir şekilde dans edip sarıldığı bu dans, o dönemde Arjantin’de çok büyük etkisi olan kilise tarafından fark edilir edilmez günah olarak sayıldı, polis tarafından yasaklandı. Çünkü tamamen ahlaka aykırıydı. Yasaklanan her şey gibi tango da hem müzikal hem de dans anlamında daha da güçlenerek gelişmeye ve yaşamaya devam etti. O kadar gelişti ki, polis ve kilise baskısından kurtulabilmek için kendi dilini oluşturdu. “Lunfardo” adı verilen bu dil, sadece tango camiasında kullanılan bir dil değil, düşük gelir ve kültürel sınıfın tamamında çok uzun süre kullanılageldi. Lunfardo İtalyanca başta olmak üzere pek çok farklı dilden alıntılar yaparak Arjantin’de konuşulan İspanyolca Castellano ile harmanlanan bir dil olarak uzunca yıllar kendi jargonunu ve edebiyatını korudu. Pek çok tango şarkısının sözlerini bugün bile sıradan bir Arjantinli ya da İspanyolca konuşulan diğer ülkelerden gelen herhangi biri kolaylıkla anlayamaz.Uzun yıllar düşük sınıf kültürü olarak görülen tango 1910’da Paris’te ilk kez dans edildi ve tabiri caizse Paris’ten Arjantin’e ithal edildi. Avrupa’da bu kadar sükse yapan tango artık elit sınıf tarafından da kucaklanmaya başladı ve sadece varoş semtlerde değil; seçkin gece kulüplerinde, dans salonlarında, radyolarda ve en önemlisi beyaz perdede giderek büyüyen bir yer edindi.


Umarız bu kısa bilgilendirme, Buenos Aires turunuzda izleyeceğiniz tango şovlarını, alacağınız tango derslerini ve yapacağınız La Boca – Caminito turunu sizin için daha da anlamlı kılar 😊


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!


Comments


bottom of page