top of page

Arjantin Usulü Et Nasıl Pişirilir?

Güncelleme tarihi: 8 Eki 2020
Asado Arjantin'de sadece barbekü değil aynı zamanda aileyi ve arkadaşları bir araya getiren bir etkinlik anlamına da gelir. Güney Amerika Kovboyları (gaucho) gözetiminde çimle beslenen büyükbaş hayvanlardan üretilen kırmızı et yalnızca muhteşem bir lezzet olmayıp Arjantin'in kültürel kimliğinin de bir parçasıdır.


Buenos Aires Turu yaparken asadoya hemen her yerde rastlayabilirsiniz. Restoranların camlarından baktığınızda yanan ızgarayı görebileceğiniz gibi Buenos Aires'in kültürü gereği apartman teraslarında dahi asadoyla karşılaşabilirsiniz.


Şöyle bir gerçek var ki kimse Arjantinliler gibi et pişiremez. Peki Arjantin usulü et ya da asado usulü mangal en iyi nasıl pişirilir? İşte sizin için bazı tüyolar..


Virtuoso: Arjantin etinin babası!Muhteşem asadonun nasıl yapıldığına geçmeden önce biraz etin Arjantin'deki tarihinden bahsedelim. İddialara göre ilk büyükbaş hayvanlar Christopher Colombus'un 2. ziyaretinde Güney Amerika'ya ayak bastılar. Bu hayvanlar için en mükemmel bölge Arjantin'indeki Las Pampas'tı. İkliminin yanı sıra geniş bir bitki örtüsüne de sahip olan Las Pampas hayvan otlatmak için harika bir yerdi.


Ancak Arjantin etini bugünkü ününe kavuşturan tür 19. yüzyıla kadar henüz ortaya çıkmamıştı.


Don Carlos 1879 yılında Arjantin açıklarına geldiğinde yanında Angus cinsi büyükbaş hayvanlar Cindrella, Aunt Lee ve bir boğa olan Virtuoso vardı. Adem ile Havva'daki gibi Arjantin'in 60 milyon büyükbaş hayvanının yaklaşık yarısı bu 3'lünün çocukları sayılır.


Meşhur Arjantin etinin hazırlanışı..Öncelikle Arjantinli şefler etin hayvanın neresinden alındığına çok dikkat ediyorlar. Kaburganın ilk 3 parçasından alınan et oradaki sinir yoğunluğundan dolayı pişirmek için en uygun yerler. Ayrıca bu bölgedeki etlerin piştikten sonra çiğnemesi de daha kolay oluyor.


Avrupa mutfağında etin en yağsız yeri olduğu için fileto tercih edilse de Arjantin'de bu durum tam tersi. Onlar için yağ, lezzetli bir etin kilit noktası. Hatta kaburga etine Arjantinlilerin göz bebeği bile diyebiliriz. Eti ızgaraya attığınızda yağların erimesi ona ekstra aroma katarken kaburga etini hazırlamak ise usta işi bıçak kullanmayı gerektirebiliyor. Eti kemikten ayırmak için spiral kesme yöntemi ve küçük bıçak dokunuşlarını kullanan şefler bunun sonucunda Tira de Ancho'yu -Arjantin usulu kaburga eti- elde ediyorlar.


Sıra eti pişirmeye geldiğinde ise kömür ateşi, istenilen lezzete ulaşmada büyük önem arz ediyor. Et ızgaranın daha soğuk kısmında yavaş yavaş pişmeli ki daha yumuşak yani Türkçe tabiriyle; lokum gibi olsun. Eti ızgarada diğer tarafını pişirmek için çevirirken biraz yapışabiliyor bu yüzden kararlı biçimde tek hamlede çevirmeniz önemli. Arjantinliler etlerini az pişmiş sevdikleri için çok uzun süre ızgarada tutmuyorlar ama siz dilerseniz damak tadınıza göre daha sonra da etinizi servis edebilirsiniz.


Olmazsa olmazlar..Empanadayla -Arjantin'e özgü bir çeşit ince hamurlu poğaça- başlayabileceğiniz yemeğinizde etinizi servis etmeden önce üstüne "chimichurri" sosunu iyice yaymayı sakın unutmayın. İlk defa deneyecek olanlar belki çekinebilirler ama emin olun hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Adı kulağa biraz karışık gelse de bu sosu hazırlamak bir hayli kolay. İnce dilimlenmiş kırmızı biber, kırmızı şarap sirkesi, maydanoz ve biraz acı biberle sarımsak kullanarak elde edeceğiniz bu sos etinizin lezzeti için adeta altın vuruş olacak.


Gelelim şarap seçimine. Seçiminizi yaparken tercihinizi klasiklerden yana kullanmanızı öneririz. Arjantin'in en iyi şarap türlerinden olan Malbec, yemeğinizi tamamlamak için harika bir seçenek. Eğer beyaz şarap sevenlerdenseniz aromasıyla sizi başka diyarlara götürebilecek cinsten bir şarap olan Torrontes yemeğinize çok yakışacak. Fakat takdir edersiniz ki kırmızı ete en güzel kırmızı şarap yakışır.

Siz de hemen bu eşsiz lezzeti yerinde tadabileceğiniz Arjantin turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!Comments


bottom of page