top of page

Brezilya'daki Gizli Cevherler

Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Brezilya, sahip olduğu 27 eyaletin her birinde farklı cevherlere ev sahipliği yapmaktadır. Güneydeki derin vadilerden kuzeydeki amazonlara kadar birçok doğa harikası ile çevrelenen bu devasa ülke, her günün sabahında farklı bir dünyaya sizi uyandırıyor. İşte size Brezilya rotanıza ekleyebileceğiniz 11 gizemli bölge.


Chapata Diamantina

Chapada Diamantina, muhteşem vadilerden platolara ve büyüleyici mağaralara kadar birçok doğa yürüyüşü ve tırmanış seçeneğiyle birlikte Brezilya'nın en önemli ulusal parklarından biri konumundadır. Herhangi bir rota bulunmadığı için kaybolma tehlikesiyle karşılaşabileceğiniz devasa parkı deneyimlerken mutlaka yerel bir rehberin siz eşlik etmesi gerekmektedir. Chapada Diamantina'nın geniş bitki örtüsü, etkileyici yer şekilleri ve size sunduğu onlarca etkinliği göze aldığınızda, parkı her yönüyle deneyimlemeniz için 3-4 gün mutlaka ayırmalısınız. Çevredeki mağaraları keşfe çıkıp içerideki masmavi sularda yüzmeden gezinizi tamamlamanızı öneririz.

Chapata Diamantina
Chapata Diamantina

Salvador Bahia

Brezilya'nın Kuzeydoğu bölgesindeki Bahia eyaletinin başkenti olan Salvador, Portekiz sömürgesinden kalma eşsiz mimarisi ve Afro-Brezilya kültürünün kusursuz birleşimiyle sizlere muhteşem bir renk cümbüşü sunuyor. Sao Paulo ve Rio de Janeiro'dan sonra Brezilya'nın en büyük 3. şehri olan kent aynı zamanda 1549 yılında Portekizliler tarafından kuruluşuyla birlikte de Amerika kıtasında Avrupalılar tarafından kurulan ilk şehir unvanını almıştır.  Brezilya'nın en büyük körfezi All Saint körfezini Atlantik Okyanusuna bağlayan yarımada üzerine kurulan renkli şehir, tarımsal ve endüstrisel zenginliğiyle birlikte Brezilya'nın en önemli liman şehri olup aynı zamanda da ilk başkenttir.

Salvador Bahia
Salvador Bahia

Paraty

Rio de Janerio'ya yaklaşık 200 km mesafede olan Paraty kasabası Costa Verde (Yeşil Kıyı) bölgesinde yer alıyor. Arnavut kaldırımlı taş sokakları, yanlardan geçen atlar ve faytonlar eşliğinde sizi doğruca tarihi merkeze ulaştırıyor. Tarihi yapıların, plajların ve ormanın kusursuz birleşimi olan Paraty, Rio de Janerio'nun karmaşasından uzaklaşıp doğanın tadını çıkarmak isteyenler için harika bir seçenek. Paraty'nin en ilgi çekici özelliği tabi ki de 200 yılı aşkın süredir neredeyse hiç el değmemiş koloni mimarisi. Bu mimarinin kendini net bir şekilde hissettirdiği arnavut kaldırımı taşları çevreleyen rengarenk tarihi yapıların arasında dolaşmak yayaların ve bisikletli turistlerin yapmayı en sevdiği aktivitelerden. Motorlu araçların azlığı Paraty sokaklarının temiz, sessiz ve trafikten yoksun olmasını sağlarken turistlerin burayı seçmesinin de başlıca sebebi.

Paraty
Paraty

Ilha Grande

Brezilya’da bulunan ve “Büyük Ada” olarak da bilinen Ilha Grande etrafını çevreleyen el değmemiş ve bozulmamış kıyı şeridiyle birlikle 193 kilometre karelik bir alandan oluşur. Saf ve tertemiz doğa, harika plajlar ve sonsuz orman patikaları arayanlar için adeta bir cennet olan Ilha Grande, feribottan adaya indiğiniz andan itibaren Rio’nun çok katlı binalarından ve sokak satıcılarından dünyalar kadar uzak olduğunuzu size hissettiriyor. Adada ki ana yerleşim olan Vila Abraão adaya ayak bastığınızda sizi neşeli insanlarıyla ve çekici konaklama tesisleriyle karşılayacak. Etrafınıza baktığınızda el işleri satan yerel satıcıları, taze deniz ürünleri yiyip yanında buz gibi her damak tadına hitap eden içecekleri içebileceğiniz açık hava restoranları ve tüm bunların arka planında yemyeşil ağaçlarla kaplı ormanları göreceksiniz.

llha Grande
llha Grande

Recife, Olinda & Fernando de Noronha Recife kendine has canlı bir karaktere sahiptir; birçok Afrikalı ve Amazon Hintli göçmeni şehre getiren plantasyon patlamasının zenginliklerini yansıtan modern yüksek bina ve sömürge mimarisinin bir karışımına ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte, son zamanlarda modern esintilere sahip geleneksel müzik ve dans ile sanatsal bir canlanma da yaşanmıştır.

Recife'nin hemen üzerinde ise Arnavut kaldırımlı sokaklarının ve Portekiz barok mimarisinin yıllardır ziyaretçileri büyülediği Olinda bulunmaktadır. 16. yüzyılda Portekizliler tarafından kurulan kasabanın tarihi, şeker kamışı endüstrisi ile bağlantılıdır. Hollandalılar tarafından yağmalandıktan sonra yeniden inşa edilen kentin temel kentsel dokusu 18. yüzyıldan kalmadır. Binalar, bahçeler, 20 Barok kilise, manastır ve sayısız küçük paso (şapel) arasındaki uyumlu dengenin tümü Olinda'nın kendine özgü cazibesine katkıda bulunmaktadır.

Atlantik Okyanusu takımadalarındaki tek nüfuslu ada olan Fernando de Noronha'ya ulaşım Recife'den havayolu ile sağlanmaktadır. Muhteşem denizi ile başlıca dalgıçlar ve sörfçüler olmak üzere doğa severleri cezbeden adanın büyük bir bölümü koruma altındadır. Ada aynı zamanda köpekbalıkları, yunuslar, kaplumbağalar ve vatozlar gibi birçok deniz canlısına da ev sahipliği yapmaktadır.

Fernando de Noronha
Fernando de Noronha

Foz do Iguaçu

Brezilya, Arjantin ve Paraguay sınırlarında bulunan Iguazu Şelaleleri'ni Brezilya tarafından keşfetmek istiyorsanız durağınız Foz do Iguaçu olacak. Şelalelere ulaşımın da sağlandığı kent, Brezilya tarafından yapılan turların başlangıç noktası konumunda olup bünyesindeki onlarca otel ile de ziyaretçilerine konaklama şansı sunuyor.

Iguazu Şelaleleri
Iguazu Şelaleleri

Pantanal

Güney Amerika’nın kalbinde, 210.000 km karelik devasa alanıyla dünyanın en büyük sulak bölgesi Pantanal yer alıyor. Çoğunluğu Brezilya topraklarında bulunan Pantanal, Moto Grosso ve Moto Grosso do Sul eyaletleri arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük Jaguarlarına, Kapibaralara Kaymanlara ve daha yüzlerce hayvan ve bitki çeşidine sahip olan Pantanal, ziyaretçilerini eşsiz vahşi hayatı ile buluşturuyor. Bölgede hiçbir kasaba bulunmadığı gibi mesafelerin çok uzak olduğundan dolayı kara ulaşımının epey zor olduğu bölgede, muhteşem vahşi hayatı keşfetmek için en iyi seçenek ise bot turlarına katılmak.

Pantanal Sulakları
Pantanal Sulakları

Buzios

Buzios, Rio de Janeiro'ya 3 saatlik mesafede bulunan ve daha çok üst sınıf tatilleriniz için seçebileceğiniz bir tatil kentidir. Hilal Şeklindeki yarımadaya konuşlanan Buzios, Fransız ünlü oyuncu Brigitte Bargot'un 1964 yılında Brezilyalı erkek arkadaşıyla buraya gelmesiyle birlikte dünya tarafından tanınmıştır. Sonrasında Brigitte'yi Madonna ve Mick Jagger de takip etmiştir. Lüks villalara, limanından kenti gözetleyen onlarca yatlara, harika plajlara ve hareketli gece hayatına sahip olan Buzios, su sporları için de çok uygun bir yer olmasından dolayı da günümüzde Brezilya'nın en önemli tatil merkezlerinden biri konumunda.

Buzios
Buzios

Brezilya Amazonu

Muhteşem Amazon nehrinin beslediği bitki örtüsü ve binlerce çeşit bitkiden oluşan örtüsü arasında gizlenen esrarengiz vahşi hayatıyla Amazon ormanları, hayal gücünüzün de ötesinde tecrübeler yaşamanız için sizleri bekliyor. Dünyada bulunan yağmur ormanlarının yarısından fazlasını oluşturan Amazon Ormanları, aynı zamanda dünyanın en büyük ormanı olma özelliğine de sahip. %60'ı Brezilya'da, %13'ü Peru da bulunan görkemli orman toplamda 9 Güney Amerika ülkesi sınırları içerisinde bulunuyor. Yerli Amazon halklara yüzyıllardır ev sahipliği yaptığı gibi Amazon Ormanları, biyoçeşitlilik konusunda da dünya piramitinin zirvesinde yer alıyor.

Amazon Ormanları
Amazon Ormanları

Unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Brezilya turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!


Comments


bottom of page