top of page

Brezilya'nın Yılan Adası: Queimada Grande

Güncelleme tarihi: 11 Eki 2020

Brezilya dünyanın en inanılmaz yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Ancak, her yıl milyonlarca ziyaretçi çeken bu muhteşem ülkede yerlilerin bile uğramadığı korkutucu ve ziyarete kapalı bir ada bulunmaktadır. Peki bu adayı ziyaret etmek neden bu kadar sakıncalı?

Queimada Grande
Queimada Grande Adası

Sao Paulo açıklarında kıyıya 90 mil mesafede bulunan Queimada Grande adası dışarıdan bakıldığında tıpkı tüm Güney Pasifik adaları gibi bir cenneti andırıyor. Ancak bu ada neredeyse tüm Brezilyalıların bildiği tehlikeli bir sırrı da bünyesinde barındırıyor. Gezegendeki en zehirli yılan türlerinden olan yaklaşık 4000 Altın Mızrakbaşlı Engerek yılanı bu adayı kuşatma altına almış ve ismini halk dilinde "Yılan Adası" yapmış durumda.


Altın Mızrakbaşlı Engerek
Altın Mızrakbaşlı Engerek

Ülke çapında kötü bir ünü olan mızrakbaşlı engereğin bir ısırığı herhangi bir tıbbi müdahalede bulunulmaz ise yaklaşık 1 saat içinde avını öldürmesiyle biliniyor. Efsaneye göre bir balıkçı muz toplamak için gittiği bu adada 2 gün sonra kan havuzunun içinde taş kesilmiş bir şekilde ölü olarak bulunmuş. Zavallı balıkçının bu ürkütücü ölümüne rağmen, 1909-1920 yılları bir deniz feneri bakıcısı ve ailesi bu adada yaşamıştır. Ancak bir başka efsane bu ailenin evlerinde açık kalan pencereden giren katil yılanların saldırısı sonucu hayatını kaybettiğini anlatmaktadır.

Peki bu korkutucu yaratıklar neden bu adayı istila etmiş durumda? Cevabı kesin olarak bilinmemekle birlikte korsanların çaldıkları mücevherleri korumaları için adaya yüzlerce yılanı saldıklarına inanılıyor. Zamanında yüzlerle açıklanabilen katil yılanların sayısı, şimdilerde ise binlerle açıklanabiliyor. Ancak ne yılanların korkutuculuğu ne de bu bölgenin ziyarete kapalı olması bir grup meraklı bilim adamının adayı keşfetmelerine engel olamamış. Ne dersiniz, bir dahaki keşifte onlara katılmak mantıklı mı? :)


Unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Brezilya turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!


Comments


bottom of page