top of page

Evita'nın İzinde Buenos Aires

Güncelleme tarihi: 12 Ağu 2020

Eva Peron, ya da halkın ona taktığı isim ile birlikte Evita global bir ikon konumundadır. Çok uzun bir ömür süremeyen Evita, hayatının tamamını kadın ve işçi haklarını korumaya adamıştır. İşte Eva Peron'un ayak izlerini takip edeceğiniz bir Buenos Aires Turu.


Biblioteca Nacional

Biblioteca Nacional
Biblioteca Nacional

Şu anda Biblioteca Nacional, yani milli kütüphane bulunan Recoleta Mahallesi'nin yerinde o zamanlar Başkan Juan Peron ve eşi Eva Peron'un başbakanlık sarayı bulunuyordu. Unzué Sarayı olarak bilinen saraya, 1955'te Peron'u iktidardan düşüren askeri darbenin ardından tamamen yıkılması emrini verdiler. Evita'nın son günlerini kanserle savaştığı ve sonunda 1952'de öldüğü yer burasıydı. Ev, şimdi Evita'ya adanmış büyük bir anıtın bulunduğu Libertador Bulvarı'na cepheli olacaktı.


Luna Park Stadyumu

Luna Park Stadyumu
Luna Park Stadyumu

Burası, aktris olmak için ülkeden Buenos Aires'e taşınan genç Evita'nın, San Juan'daki deprem kurbanlarına para toplamak için 1944'te bir galada Juan Peron ile tanıştığı yerdi. Stadyum şu anda popüler bir konser ve etkinlik mekanıdır ve bazılarının modern Evita'ya benzediğini düşündüğü eski başkan Cristina Kirchner tarafından açılışı yapılan Kirchner Kültür Merkezi'nin yakınında yer almaktadır.


Recoleta Mezarlığı

Recoleta Mezarlığı
Recoleta Mezarlığı

Buenos Aires'te bulunan Recoleta Mezarlığı, hayallerimizde kurguladığımız mezarlık figürünü tamamen değiştirecek cinsten. Dünyanın en farklı mezarlıkları arasında gösterilen bu mezarlık, Arjantin'in ünlü sanatçıların, eski devlet adamlarının ve Eva Peron gibi halk üzerinde büyük etkiler bırakan insanların mezarlarına ev sahipliği yapıyor. Evita'nın bedeni 1952'deki ölümünün ardından Çalışma Bakanlığı'na transfer edilmesiyle birlikte yaklaşık 2 hafta boyunca halk, onun bedenini son bir kez daha görebilme amacıyla kapıda bekledi. Anıtı yapılmasını beklerken 2 yıl boyunca ofisinde bekletilen Evita'nın bedeni, ordu darbesi ile Juan Peron'un devrilmesi ile kaybedildi. 1971'de Milano'da keşfedilene kadar 16 yıl boyunca bedenin nerede olduğu bilinmiyordu. Buenos Aires'e getirilişinin ardından herhangi bir hırsızlık girişimini engellemek için yerin 15 metre altındaki Duarte aile mahzenine alındı.


Casa Rosada

Casa Rosada
Casa Rosada

Casa Rosada ya da Pembe Ev, Arjantin'in başkanlık sarayı olmasının yanı sıra Buenos Aires'in ana meydanı Plaza de Mayo'yu gören ikonik balkonu ile ünlüdür. Bu ünlü balkon ulusal kahramanların, devlet adamlarının ve Evita'nın 17 Ekim 1951'deki ünlü konuşmasının yapıldığı balkondur. Bu konuşma sonrasında 17 Ekim, Sadakat Günü olarak ilan edilmiştir. Madonna da Evita filminde canlandırdığı Eva Peron olarak bu balkondan ünlü "Don't Cry For Me Argentina" şarkısını seslendirmiştir.


Sağlık Bakanlığı Binası

Arjantin Sağlık Bakanlığı
Arjantin Sağlık Bakanlığı

Şehrin ana caddelerinden biri ve Güney Amerika'nın en geniş caddesi olan 9 de Julio Caddesi'nin ortasındaki bu beyaz kule bloğu, kuzey ve güney yüzlerinde Evita'nın iki çelik portresini taşıyor. Biri mikrofona ateşli bir konuşma yaparken, diğeri ise resmi bir portresidir. Bu portreler 2011 yılında Evita'nın 59. ölüm yıl dönümünde kuruldu ve heykeltıraş Alejandro Marmo tarafından yapıldı.


Posadas 1557

Posadas 1557
Posadas 1557

Recoleta'daki bu lüks bina, Eva ve Juan Peron'un 1946'da Peron'un Cumhurbaşkanı seçilmesinden önce bir süre yaşadıkları yerdi. Bu mahalledeki, şehrin en ışıltılı ve görkemli olduğu dördüncü katta bir apartman dairesinde birlikte yaşadılar. Şimdi lüks bir otel, resepsiyon ve salonlar Evita'nın hatıraları ile süslendi. Bu değerli binanın hatırası ve tarihi zenginliği görülmeye değer.


Evita Müzesi

Evita Müzesi
Evita Müzesi

2002'de açılan Evita Peron Müzesi, Buenos Aires'e yapılacak her ziyarette mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Rönesans mimarisinden esinlenen güzel bir konakta yer alan binanın kendisi, 1948 yılında Evita tarafından evsiz kadınlar ve çocuklar için bir sığınak olarak açıldı, bu da kendi müzesinin burada olması gerektiğini daha uygun hale getiriyor. Müze, Evita hakkında çok sayıda gereç ve hatıra içeriyor ve hatta bazı kıyafetleri de dahil olmak üzere bazı eşyalarına sahip. Gerçek Buenos Aires deneyimi için mutlaka verandasında yemek yemenizi öneririz.


Buenos Aires'in de bulunduğu, unutulmaz deneyimler yaşayacağınız turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!

コメント


bottom of page