top of page

CUZCO PERU'DA YAPILMASI GEREKEN 7 AKTİVİTE

Güncelleme tarihi: 8 Eki 2020


Eğer Güney Amerika Seyahat listenizin içerisinde ünlü Machu Picchu var ise, o zaman başlama noktanız Cuzco olacak demektir. Ama burayı sadece Machu Picchu’ya gitmek içim geçilmesi gereken bir yer olarak düşünmeyin sakın! Cuzco İnka Medeniyeti’nin başkentiydi, ve burada kesinlikle ekstradan 2-3 gün geçirmelisiniz. Burası güvenlik problemi olmayan, cana yakın insanlarla dolu, yürüyerek rahatlıkla gezilebilecek mükemmel bir şehir. Arnavut kaldırımlı küçük tarihi sokaklarda yürürken karşınıza çıkacak heybetli katedraller sizi kendinizden alıcak. Ayrıca burada geçireceğiniz ekstra bir kaç gün yükseliğe alışmanızı da sağlayacak. Şimdi biraz koka çayı için ve kesinlikle yapmanız gereken en iyi 7 aktivite ile Ant Dağlarının Krallar Şehri Cuzco’yu keşfe çıkın!

1. San Pedro Marketi – Cuzco Peru’da yapılması gerekenler

Ana meydandan sadece bir kaç sokak ötede devasa San Pedro Marketi kesinlikle uğramanız gereken, binbir renkle, binbir lezzetle bezenmiş nefis bir yer.

2. Choco Müzesi – Cuzco Peru’da yapılması gerekenler


Peru aynı zamanda kakao çekirdekleriyle de ünlü bir yer. Çikolata üreten bütün ülkelere ihraç etmenin dışında kendi çikolatasını da üreten Choco Müzesine ev sahipliği yapmakta. Buranın kokusunu sokaklar ötesinden duymaya başlayacaksınız. Eğer isterseniz sizde kendi çikolatınızı yapabilirsiniz!

3. Güneş Tapınağı (Temple of the Sun) – Cuzco Peru’da yapılması gerekenler


Qorikancha isimli güneş tapınağı İnkaların en önemli tapınağıydı. İnkalar aslında Cuzco şehrini bir puma şeklinde inşa etmişlerdi, ve bu pumanın kuyruk kısmında da Qorikancha vardı. (Sacsayhuaman kalıntıları da kafasını oluşturuyordu) İspanyollar sonunda bunu yıkıp üstüne Santo Domingo Tapınağını yapmışlardı. Bu bölgede yürüyüp tarihi koklamak başlı başına bir ayrıcalık.


4. Sacsayhuaman – Cuzco Peru’da yapılması gerekenler

Sacsayhuaman kalıntıları (ingilizcedeki ‘sexy woman’ gibi okunuyor) İnkaların şehrin tepesine savunma amaçlı yaptıkları kalelerdi. Buradaki devasa taş sütünlarını gezmeye bir kaç saat ayırabilirsiniz, ayrıca bu güzel tepelerde yapacağınız yürüyüşten sonra piknik yapmanızı tavsiye ederiz.

5. Pisco Müzesi – Cuzco Peru’da yapılması gerekenler


Akşam aktivitesi için Pisco Müzesi kesinlikle gidilmesi gereken bir yer. Bu bar/restoran/müzede farklı pisco çeşitlerini tadabilir, ve Peru mutfağının neden dünyaca ünlü olduğunu birinci elden öğrenebilir deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca gerçek Pisco Sour nasıl hazırlanır dersi de alabilirsiniz!

6. Masaj yaptırın – Cuzco Peru’da yapılması gerekenler


Cuzco’da sokaklarda yürürken onlarca masaj salonu/spa merkezi göreceksiniz. Bunu sebebi 4-5 günlük İnka Trail yürüyüşü yapan gruplar döndüklerinde masaja yüzlerce kilometre boyunca yorulmuş vücutlarını dinleyip masaj yaptırıyorlar. İnka yürüyüşüne katılmadıysanız bile kesinlikle masaj yaptırın! Çok ucuz! - tam bir saat Shiatsu masajı 30 Türk Lirası.

7. Lama ile fotoğraf çektirin – Cuzco Peru’da yapılması gerekenler

Bebek bir lama ile fotoğraf çektirin!! Çok ama çok tatlılar! Ama çok dikkat edin, incitmemeye çalışın! Cuzco’nun sokakları size geleneksel elbiseler giydirip lamalarla fotoğrafınızı çekmek isteyen kadınlarla dolu!


BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN VE SEYAHAT UZMANLARIMIZ SİZLER İÇİN MÜKEMMEL PERU TURUNU ÜCRETSİZ OLARAK HAZIRLASINLAR. YA DA WEB SİTEMİZDE SİZİN İÇİN HAZIRLAMIŞ OLDUĞUMUZ TURLARA DA BURADAN BAKABİLİRSİNİZ!

Peru Turu, Güney Amerika Turu, Cuzco Turu, Machu Picchu Turu, Latin Amerika Turları,

Comments


bottom of page