top of page

Rekor Kıran Sokak Sanatçısı Eduardo Kobra ile Tanışın!Sao Paulo; dünyanın sokak sanatı başkenti ve bunun mimarı da ilk zamanlar sadece yaşadığı kasabada adını duyuran, şimdilerde ise eserleriyle dünyaya kendinden söz ettiren Eduardo Kobra'dan başkası değil. Bu yazımızda Brezilya Turu duraklarımızdan Sao Paulo'nun neden sokak sanatı için bu kadar özel olduğuna, Kobra'nın hayatına ve kırdığı rekorlara değineceğiz. Keyifli okumalar.."Sao Paulo da ki çoğu sanatçı fakir mahallelerden -periferio- çıkıyor. Bizler sokak sanatının öncüleriyiz çünkü çok çeşitli ve doğaçlama şeyler yapıyoruz ve bunların yanında her zaman yeni ve farklı hikayeleri eserlerimizde anlatmaya çalışıyoruz." Diye anlatan Kobra, "Sokak sanatı için Sao Paulo'dan daha uygun hiçbir şehir yok. Bu gri şehir bir şeyler yapmamız için sonsuz sayıda olanağa sahip." diye devam ediyor.


Campo Limpo'nun güneyinde fakir bir mahallede dünyaya gelen Eduardo Kobra, grafitiyi 80'lerin başlarında kendisini kaptırdığı hip-hop aşkıyla ve New York hakkında filmler izleyerek öğreniyor. Çocukluğunu ismini mahallesinin ve okulunun duvarlarına yazarak geçiren Kobra bir defasında bu sebepten dolayı okuldan uzaklaştırma dahi almış. Bu tecrübelerin ardından da hayatını adayacağı sokak sanatçılığına başlıyor.Bugün Eduardo Kobra'nın eserlerini Brezilya Turu'nuzun birçok yerinde görebileceğiniz gibi Kobra, dünyanın çeşitli ülkelerinde ki önemli yerlerden sanatını icra etmesi için davetler alıyor. "Bunların hepsi bana hala yeni gibi geliyor, kücükken ileride mahallemden dışarıya çıkabileceğimi hiç hayal etmemiştim." diyen Eduardo Kobra'nın en önemli eseri ise onun adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdıran ve 2016 Rio Olimpiyatları anısına yaptığı Etnias. 17 metre yüksekliğinde ve 170 metre uzunluğunda ki bu eser dünyanın en büyük duvar resmi olarak rekor kırıyor.


ETNIAS

Bununla birlikte Eduardo Kobra, Sao Paulo'nun kuzeyinde yaptığı ve Etnias'ın nerdeyse 2 katı büyüklükte olan eseriyle kendi rekorunu da egale etmeyi de başardı.
Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!
Comments


bottom of page