top of page

Ekvador'da Görmeniz Gereken 9 Yerli Kuş Türü

Ekvador, kuş gözlemcileri için dünyanın önde gelen destinasyonlarından biridir ve bu şaşılamayacak bir durum. Ülkede her renk, şekil ve boyutta en az 1.659 egzotik kuş türü bulunuyor. Bu sayılar Ekvador’un komşuları Kolombiya ve Peru için aşağı yukarı aynı, ancak Ekvador ikisinin de yaklaşık dörtte biri kadar büyük olması inanılmaz bir şekilde metrekarede dört kat fazla kuşa sahip olduğunu gösteriyor. İşte ülkenin olağanüstü egzotik ve harika kuşlarından bazıları.


Fregat Kuşu

Fregat Kuşu
Fregat Kuşu

Fregat kuşu, birçok balıkçı kuşların en büyük düşmanları oldukları için bu kuşlara Hava Korsanları adı da verilir. Uzun kanatları, uzun gagaları, bacakları ve küçük ayakları vardır ve 5 türü bulunmaktadır. Hepsi de mavimsi ya da yeşilimsi siyah renktedir. Erkeklerinin başı ile vücudu arasında kırmızı renkli bir kese bulunmaktadır. Bunlar, üreme mevsiminde oturdukları vakit bu keseyi şişirirler. Böylece hem dişilerine süs yaparlar, hem de diğer erkekleri ürkütürler. Galapagos Adaları gibi tropik ve yarıtropik bölgelerin deniz kıyılarında ve küçük adalarda yaşayan Fregat kuşları, ağaç tepeleri, çalılıklar ve kayalar üzerinde yuva yaparlar.


And Kondoru

And Kondoru
And Kondoru

Ekvador ve Güney Amerika'daki diğer And ülkelerinin gururu, Ekvador bayrağının üzerindeki armanın tepesine tünemiş And Kondor'u, 3 metreden fazla kanat açıklığı ile dünyanın en büyük uçan kuşu. Ekvador'un Sierra Nevada tepelerinde yaşayan bu etçil kuş, yerel çiftçiler tarafından hayvanlarını koruma güdüsüyle avlandığı için nesli tükenmekte olarak görülüyor. Buna engel olmak isteyen koruma toplulukları ise bu muhteşem kuşu korumak için duvarlar ardında kondorlar yetiştiriyorlar. 70 yıla varan yaşama süresi ile bu alanda dünyanın zirvelerinde yer alan and kondorları günde 300 kilometreye kadar uçabilmekte ve en gelişmiş halinde 15 kiloya kadar ulaşabilmektedir.


Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu
Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu

Mavi ayaklı sümsük kuşları Pasifik Okyanusu’nun doğusunda Kaliforniya’dan Galapagos Adaları ve Peru’ya kadar olan bölgede kıyılarda ve adalarda yaşar. Mavi ayaklı sümsük erkeği üreme döneminde dişisinin ilgisini çekmek için ayaklarını kullanır. Erkek sümsük kuşunun ayakları ne kadar mavi ise o kadar dikkat çeker. Sümük kuşları tek eşli kuşlardır. Binlerce kuşun bulunduğu kolonide kendi eşlerini seslerinden tanıyabilirler.


Erkek ve dişi birlikte kuluçkaya yatar. Kuluçka sırasında perdeli ayaklarında damarlar artar ve yumurtaları sıcak ayak perdelerinin altında tutarlar. Kuluçkanın sırasında kaybolan yumurtaların yerine yenisi dişi tarafından yumurtlanır. Havadan denize dalarak ve sualtında yüzerek avlarını avlarlar. Suya giriş esnasındaki yüksek basıncı sönümlemek için yaratıcı yüzlerinde deri altında hava keseleri dizayn etmiştir. Sümsük kelimesinin dilimizde aşağılayıcı biçimde kullanılmasının sebebi ise sümsük kuşlarının diğer ismi olan Bubi’nin (Booby) İspanyolcada aptalca anlamına gelmesinden kaynaklanmasıdır.


Galapagos Albatrosu

Galapagos Albatrosu
Galapagos Albatrosu

Albatros, Diomedeidae familyasını oluşturan kuş türlerine verilen bir isimdir. Kanatları hariç albatros kuşlarının vücutları beyazdır. Pek az gri ve kahverengi olanları vardır. Hayatlarının çoğunu açık denizlerde saatlerce avlanmakla geçirirler. Suda uyuyan ve su üzerinde beslenen albatros kuşları sadece yumurtlamak ve kuluçkaya yatmak amacı ile kıyıya çıkarlar. Dişi albatros kuşları senede sadece bir kere yumurtlarlar. Kanat uzunluğu 4 metreye ulaşabilen Albatros kuşları kanatlarını sabitleyen özel bir kiriş yapısı (omuz kilidi) sayesinde fazla kas enerjisi harcamadan bunları açık tutmayı başarırlar.


Hayatının ilk senelerini uzun bir süre tek başına geçiren albatros kuşları, yeterli erişkinliğe varana kadar yalnızdır. Kendisine uygun eşi bulduktan sonra ise ömrünün geri kalanını yalnızca eşiyle birlikte geçirir. Eşler birbirlerine son derece saygılı ve centilmendir. Saatlerce birbirlerine sevgi gösterilerinde bulunurlar. Eşler nöbetleşerek kuluçkaya yatarlar. Eşlerden birisi denizde iken diğeri yumurtanın üzerinde bir hafta kadar oturabilir. 80 günlük kuluçka devresinden sonra çıkan yavruyu 8-9 ay sindirilmiş besinleri gagasına kusarak beslerler.


Tukan

Tukan
Tukan

Karayip Adalarının vazgeçilmezi olan bu dostumuzun tropikal ve alt tropikal bölgelerdeki ormanlarda 40’a yakın türü mevcut. Bu türün en minik üyesi aracari 29 cm, en büyük üyesi toco tukanları ise 63 cm boy uzunluğuna sahip. Yaşam süreleri yaklaşık 20 yıl olan tukanlar kanatlarının küçük olmasından dolayı kısa mesafe uçuş yaparak, genellikle daldan dala zıplarlar.

Gagaları ile dikkat çeken Tukanların gaga uzunlukları, vücut uzunluklarının %50’si ve %30’u arasında değişim gösterebiliyor. Bu devasa gagalar görünümlerine rağmen oldukça hafiftir ve bu nedenle tukanlar gagalarını kavga etmek, bir yeri kazmak gibi durumlar için kullanmazlar. Gagalarının asıl görevi ise son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda sıcak bölgede yaşayan bu dostlarımızın serinlemesine yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Serinleme işlevini ise gagada bulunan kan damarları sayesinde gerçekleştiriyorlar. Gagadan geçen kanın vücut içinde dolaşımı sonucu tropik sıcaklıkta tukanların serinlemesine yardımcı oluyor. Bu rengarenk harika bir görüntüye sahip olan gagaları tukanları en ilginç yapan özellikleri arasında yer alıyor.


Harpia Kartalı

Harpia Kartalı
Harpia Kartalı

Harpia kartalı devasa boyuta, korkutucu görüntüye ama bir o kadar da tatlı bir görünüme sahip kartal cinsidir. Büyüleyici görünüşü ilk başta gerçek olmadığını düşündürse de son derece gerçek bir kuştur. İnsanlar, tüylerinin kabarıklığı ve vücudunun büyüklüğü nedeni ile onu bir kuş değil de kostüm giymiş bir insan olarak düşünmekteler. Harpia ismi Yunan Mitolojisi araştırmacılarının aşina olduğu bir isimidir. Su tanrılarından biri olan Thaumas ve Elektra nın 3 kızına verilen isim Harpialar’dır. Harpialar, ölülere hükmetme özelliği ile bilinen yer altı tanrısı Hades tarafından kontrol edilmekteydiler. Ölümün ve fırtınaların sembolü olarak belirlenmişlerdir. Görevleri ise Trakya Efsane Kralı Phineos ganimetlerini çalmaktır. Kafaları kadın, vücutları kartal görünümündedir.


Dünyanın en büyük kartallarından olan Harpia'nın boyu 1 metreye kanat boyu ise 2 metreye kadar çıkabilmektedir. 5 santimetrelik pençelere sahip olan bu acımasız yırtıcının besin listesi ile oldukça geniştir. Yuvalarını ağaçların yüksek kısımlarına yapan Harpia Kartalının dişisi 2 yumurta dünyaya getirir. Yavaş gelişen yavrular doymak nedir bilmezler. Anne ile baba, onları doyurmak için tropikal ormanı dehşet içinde bırakan akınlara girişirler. 


Hoatzin

Hoatzin
Hoatzin

Amazon ve Güney Amerika’daki Oricono Deltası’ndaki Hoatzinler, nehir ormanları ve bataklıklarda yaşamını süren tropik bir kuş türüdür. Yuvalarını su kenarlarındaki ağaçlara yapmaktadırlar. Tehlike durumunda yavruların ağaçta saklanmaya çalıştıkları, fark edilirse suya atlayıp tehlike geçince tekrar ağaca çıktıkları gözlemlenmiştir. Bu türün en belirgin özellikleri arasında kendine has görünüşü ve yavrularının kanatlarında bulunan pençeler sayılabilir. Yavruyken bu pençeler yardımı ile dallara kolayca tutunabilmekte ve tırmanabilmektedir.


Hoatzinler ağaç yaprakları ve meyveler ile beslenmektedir. Sindirim sistemleri de geviş getiren hayvanlara benzer şekilde bağırsakların ön kısmında bakteri fermantasyonunu kullanır. Diğer endemik türlere nazaran türün sayısı endişe edilecek kadar az değildir.


Oilbird

Oilbird
Oilbird

Güney Amerika'nın mağaralarda yaşayan ve ağırlıklı olarak palmiye fındıkları olmak üzere meyvelerle beslenen bu gece kuşu Guácharo olarak da adlandırılır. Dünyadaki tek gece meyve yiyen kuş olan Oilbird'ün kanat açıklığı 1 metredir. Gece beslenen bir kuş olduğu için Oilbird yolunu bulmak için yarasalara benzer bir yöntem kullanmaktadır. Yaydığı ses dalgaları insanların duyma aralığındadır ve saniyede 250'ye kadar sinyal gönderebilir. Bu sesler bazı insanlara tüyler ürpertici olarak da gelebilir.


Galapagos Pengueni

Galapagos Pengueni
Galapagos Pengueni

Beyaz göbekli minimal görüntüsüyle Galapagos Adaları'ndaki tek Penguen türü olan bu dostlarımızın yetişkinlerinin göğsünde ve yanlarında koyu renkli bir at nalı ve gözün arkasında başlayan ve boğazına kadar inen beyaz bir çizgi vardır; genç kuşlar bu özelliklerden yoksundur. Suyun yüzeyinde yüzerken, belli belirsiz bir dalgıç kuşu veya ördeğe benzeyebilir. Genellikle kıyıya yakın durur ve birkaçının bir araya gelebileceği kayalık çıkıntılara dayanır. İnsanlardan korkmaz ve genellikle şnorkelle yüzen turistlere oldukça yakın yüzer.

Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!


Comments


bottom of page