top of page

Ekvador Hakkında Bilmedikleriniz

Büyüleyici Galapagos Adaları'na ev sahipliği yapmasıyla bilinen ve Güney Amerika'nın en küçük 4. ülkesi Ekvador, antik İnka uygarlığıyla arasındaki bağlantılardan alışılmışın dışındaki ihracatlarına kadar birçok farklı özelliği bünyesinde barındırmaktadır. İşte Ekvador hakkında duymamış olabileceğiniz 12 bilgi...


Güney Amerika'daki En Eski Medeniyet

Güney Amerika kıtasındaki en eski medeniyetlerden biri olan Las Vegas kabilesi 10 bin yıl boyunca Guayaquil'in hemen kuzeyindeki Santa Elena'da yaşamıştır.


Antik Piramitler

Cochasqui Antik Kenti
Cochasqui Antik Kenti

Ekvador'un sınırları içerisinde birçok antik harabe yer almaktadır. Bunlardan biri olan Cochasqui, başkent Quito'ya yalnızca 52 kilometre mesafede bulunmakta olup modern Quichua festivallerinin de gerçekleştirildiği alandır.


Son İnka yarı Ekvadorluydu

Atahualpa Inca XIV
Atahualpa Inca XIV

Bazı İspanyol tarihçiler son İnka imparatoru Atahualpa'nın, babası Huayna Capac'ın Quito'da yaşadığı dönemde Reino de Quito'nun prensesinden doğduğunu düşünüyor. Ancak elbette Perulular ve birçok modern tarihçi Atahualpa'nın Cuzco'da yaşayan bir İnka prensesinin oğlu olduğuna inanıyor.


Altın Kaplama Kilise

Iglesia de la Compania Kilisesi
Iglesia de la Compania Kilisesi

Quito'da yer alan ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan Iglesia de la Compania Kilisesi'nin iç tarafı altınla kaplanmıştır. Bazı motifler o kadar çok parlıyor ki parıltılarının farkında yaşlarını anlayabilmek mümkün.


Orijinal Panama Şapkası

Başkan Teddy Roosevelt, Panama Kanalı'nın binasını ziyaret ettiğinde birçok işçi tarafından giyilen şapkalara hayran kaldı. Onlara Panama şapkaları adını verdi ve hem işçilerin hem de şapkalarının Ekvador'dan geldiğini bilmeden onları meşhur etti.


İlk UNESCO Dünya Mirasları

Galapagos Adaları ve Quito şehri, UNESCO Dünya Mirası Komitesi'nin 1978'deki ilk toplantısında dünyanın en ünlü koruma listesine alınan 12 yerden ikisiydi. O zamandan beri Ekvador, hem Cuenca'yı hem de Sangay Ulusal Parkı'nı ekledi; Ingapirca'daki arkeolojik sit alanı da dahil olmak üzere diğer yedi yer de aday gösterildi ve değerlendiriliyor.


6 Bin'den Fazla Orkide Çeşidi

Restrepia Trichoglossa
Restrepia Trichoglossa

Uzmanlar, sadece Amazon Havzası'ndaki ormanlarda değil, her yıl yeni yerlerde orkide türleri keşfediyor. Çok değerli çiçekler olarak bildiğimiz orkideler, Pasifik Kıyısı boyunca uzanan kuru kıyı ormanlarından yüksek Ekvador And Dağları'nın nemli Bulut Ormanlarına kadar her yerde bulunuyor.


130'dan Fazla Sinek Kuşu Çeşidi

Violet-eared Hummingbird
Violet-eared Hummingbird

Ekvador Sinek Kuşu çeşitleri ile dikkat çekiyor. Çarpıcı Chimborazo Sinek Kuşu Yıldızı gibi bazı türler yalnızca çok sınırlı habitatlarda görülebilirken, Köpüklü Violetear gibi diğerleri, Quito çevresindeki park ve bahçelerde kolayca görülebiliyor.


20'den Fazla Yerli Dil

Ekvador birçok yerli halka ev sahipliği yapıyor ve çok azı doğuştan aynı dili konuşuyor. Yalnızca Ekvador And Dağları boyunca, Peru Quechua ile ilgili dokuz Quichua lehçesi bulunuyor. Amazon Havzasında Shuar'dan Waorani'ye her kabile farklı konuşuyor. Aslına bakılırsa, henüz belgelenmemiş olarak kalan temassız birçok kabileler dili de bulunabilir.


En Önemli İhracatlar: Gül, Brokoli ve Karides Çoğu insan Ekvador'un muz ve yağ ihraç ettiğini bilse de, çok azı gül, brokoli ve karidesin ihracat ekonomisinin büyük bir kısmını oluşturduğunun farkındadır. Ekvador giderek artan bir şekilde kahve ve kakao da ihraç ediyor.


Pinokyo Kertenkelesi

Pinokyo Kertenkelesi
Pinokyo Kertenkelesi

Yeni türler ve nesli tükendiği düşünülenler yeniden keşfedilmeye devam ediyor. Buna en önemli örnek ise Pinokyo Kertenkelesi olarak gösterilebilir. Oldukça uzun burnuyla gözlerden kaçması zor olan bu kertenkele, 40 yıl boyunca hiç görülmeden yaşamayı başarmış. Modern fotoğrafçılığın da yardımıyla ülkede her yıl bunun gibi birçok türün keşfi artık olası bir durum.


Güneşe En Yakın Nokta

Chimborazo Volkanı
Chimborazo Volkanı

Dünyanın şeklinden dolayı Ekvador'daki genişlemenin getirdiği bir avantaj ile ve deniz seviyesi yerine dünyanın merkezinden yapılan ölçümler neticesinde Riobamba yakınlarındaki Chimborazo Yanardağı'nın güneşe en yakın nokta olduğu kanıtlanıyor. Fransız ve Ekvadorlu bilim adamlarından oluşan bir ekip bu ölçümü 2016 yılında doğruladı.

Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!Comments


bottom of page