top of page

EN ZORLU GÜNEY AMERİKA YOLLARI

Güncelleme tarihi: 4 Ara 2018


Güney Amerika, karla kaplı dağların, tropikal yağmur ormanlarının, çöllerin ve aralarındaki izole birçok şehir ve köyün bulunduğu muazzam bir kıta. Milyonlarca yol, insanları ve kaynakları bir yerden bir yere taşımak için gerekli. And Dağlarının tek şerit geçitlerden Buenos Aires'teki (dünyanın en geniş caddesi) 9 de Julio'ya kadar, Güney Amerika'daki yollar her şekle ve büyüklüğe sahip. Ve işte, bir maceraperest olarak kaçıramayacağınız Güney Amerika'nın "en tehlikeli yolları..

1- Yungas Otoyolu veya Bolivya'daki Ölüm Yolu


Yungas-Bolivya

Bolivya'daki "Ölüm Yolu" olarak bilinen gezegenin en ünlü yollarından biri olan Bolivya'daki Yungas karayolu kuşkusuz Güney Amerika'daki en tehlikeli yolların başında geliyor. Otoyol Yungas ormanlarını geçiyor ve La Paz'dan Coroico'ya 70 km uzanıyor. Tek şeritli yol neredeyse 915 metrelik uçurum ile yaklaşık 4600 metre yükseklikte devam ediyor . Ağır trafik, kötü yol koşulları ve dik düşüşler 1995 yılında Ölüm Yolu adını ve "Dünya'nın En Tehlikeli Yolu" unvanını kazandı. Yılık bir modernleşme sonrasında, yerel trafik çok yakın bir alternatif rotaya yönlendirildi , Yolun oldukça güvenli ve turizme açık hale getirilmesini sağladı. Ölüm Yolu'nu ziyaret etmek, heyecan arayanlar için La Paz'dan başlayarak mükemmel günlük gezi seçeneği sunuyor. Ölüm Yolu'da rehberli bir bisiklet turu yapmanız mümkün.

2- Arjantin ve Şili'de "Paso De Los Libertadores"


Paso de los libertadores

Şili ve Arjantin sınırı 8.000 km'den uzun olmasına rağmen , iki ülke arasında bulunan And Dağları'nın geçişe olanak sağladığı yalnızca birkaç geçt bulunmakta. En korkutucu ve en güzel geçitlerden biri de şüphesiz Paso de los Libertadores. Bu popüler geçit Santiago (Şili) -Mendoza (Arjantin) arasındaki ana bağlantıyı oluşturuyor. Arjantin tarafı, Şili'ye bir tünele ulaşmadan kademeli bir eğimle çok daha az korkutucu. Şili tarafında bazı geçişler keskin virajlar var. Geçidin bu tarafında biraz daha yavaşlamanızı öneririm. Bu alternatif size korkutucu geliyorsa hiç merak etmeyin , Mendoza ve Santiago arasında bir saatlik uçuşlar bulabilirsiniz.

3- Ruta 5 Şili


Ruta 5-Şili

Ruta 5, Atacama Çölü ile Güney Amerika'daki en tehlikeli yollar için 3. sırada geliyor. Ruta 5; Ülkenin yarısından çoğunu dolaşarak güneyde Puerto Montt'a kadar uzanmaktadır. Korkutucu olduğu kadar büyüleyici de olan bu yol, Atacama Çölünü geçerek Arica'dan Iquique'e kadar uzanır. Atacama Çölü dünyadaki en kurak çölllerden biri olarak bilinse de, Pasifik Okyanusuna olan yakınlığı güçlü rüzgarlara ve beklenmedik sislenmelere neden olur. Bu hava koşulları zor sürüş koşullarını beraberinde getiriyor. Buna ek olarak, Atacama'nın çorak manzarası sonsuza kadar uzanıyor ve sürücüyü hızlı bir şekilde etkisi altına alabiliyor. Yorgunluğa neden olan yollar ve kısa görüş mesafesinin bir araya gelmesi, bu yolu kıta üzerindeki en sinir bozucu yollardan biri haline getiriyor. Bununla birlikte, eğer fırsatınız varsa, en karanlık manzaraların tadını çıkarmak için yol boyunca ilerlemenizi tavsiye ederim.

4- Kolombiya'da Şeytanın Trambolini


Şeytan Trambolini-Kolombiya

Şeytanın Trambolini ya da yerel olarak bilinen adıyla "Adios a mi Vida" (Hoşçakal Hayatım), adeta Kolombiya'nın Ölüm Yolu'na(Bolivya) cevabı gibi. Yol aslında 1930'larda, askeri birlikleri taşımak için inşa edilmiş ve asla günlük trafiğe uyum sağlayacak şekilde dönüştürülmemiş. Bu güne kadar sıkça kullanılan, tek şeritli bir otoyol olarak hayatına devam ediyor. Şeytanın Trambolini, Sibundoy Vadisi'nde başlar ve San Francisco ve Mocoa köylerini Kolombiya'nın güneybatısına bağlar. Kötü yol koşulları, yoğun sis ve keskin uçurumlar iştahınızı kabartıyorsa, deniz seviyesinden 3000 m yükseklikteki bu yolda karşılaşacağınız manzaralar kesinlikle karnınızı doyuracak.

5- 319. Karayolu Brezilya


Ruta 319 Brazilya

Son olarak, Güney Amerika'daki en tehlikeli yollar listesinde 5 numara Brezilya'nın 319. karayolu. Brezilya'nın 319. yolu, Amazon Yağmur Ormanlarını kesen nispeten düz bir otoyol. Karayolu yaklaşık 800 km uzatıldı. Porto Velho ve Manaus'u birbirine bağlamak için inşa edildi. Manaus, Amazonlar eyaletinin başkenti ve yağmur ormanlarında zaman geçirmek isteyenler için en önemli uğrak noktalarından biri. Bu otoyolun listemizde olmasının en büyük nedeni , yolun bozuk yapısı . Yağışlı sezon boyunca, yapılan dayanıksız inşaat yöntemleri ve sel, yolun sular altında kalmasına ve ahşap köprülerin tahrip olmasına neden oluyor, ancak heyecan arayanlar için kaçırılmaması gereken bir yol diyebilirim. Neyse ki, feribot Brezilya'daki en kötü yol boyunca seyahat etmek için mükemmel bir alternatif.

En zorlu yollarda güvenli ve unutulmaz deneyimler yaşayacağınız size özel Güney Amerika turunuzu oluşturmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Comments


bottom of page