top of page

GÜNEY AMERİKA HAVA REHBERİ

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018


Güney Amerika'daki iklim koşullarını bir cümleyle anlatmak imkansız diyebiliriz. Kıtada dağlardan, çöllere, Akdeniz ikliminden Okyanus iklimine kadar çeşitli iklim türleri bulunmaktadır. Latin Amerika'da seyahat ederken havanın tadını çıkarmak için kendi içinde ıslak ve kuru olarak bölünen mevsim rehberine göz atmanızı tavsiye ederim.


Yaz: Aralık - Şubat


Yaz, Güney Amerika'yı ziyaret etmek için harika bir zaman, özellikle kavurucu sıcaklığın kıyı meltemleri ile yumuşatıldığı plajlarda. Yaz aylarında cızırtılı bir tür kıyı kenti, Noel, Yılbaşı Arifesi ve meşhur Karnavalı'nı kutlamak için gezginlerin akın ettiği Brezilya'daki Rio de Janeiro'dur. Bununla birlikte, ıslak mevsimin nemi ve ısısı Amazon Yağmur Ormanı'nı ziyaret için zorlayıcı şekilde nemli ve sıcak hale getirebiliyor. Şili'de Santiago, yaz boyunca ortalama sıcaklıklar 19 derece civarında olan başka bir ideal nokta. Şili'nin başkenti, uzun yaz sezonunda çeşitli geçit töreni ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Kasım - Nisan ayları Peru'nun iç bölgelerinde ıslak ve çamurlu olsa da kıyılarda kuru ve sıcaktır.


Sonbahar: Mart-Mayıs


Güney Amerika'nın sonbaharı Buenos Aires'i keşfetmek için harika bir fırsat. Arjantin'in ortalama sonbahar sıcaklığı yaklaşık 17 derece ; Şehir Tango Dünya Kupası, açık havada yemek, çatı katı partileri ve tango için mükemmel bir hava sunuyor. Kurak mevsim Mayıs ayında başlayacak olmasına rağmen, Bolivya'nın Amazon Yağmur Ormanı bölgesi, Brezilya'nın merkezindeki Pantanal Sulakları bu aylar boyunca sular altındadır. Az kalabalık ama yine de hoş hava ile Paskalya Adası için iyi bir zaman. Şili ve Arjantin bağ bölgeleri sonbahar aylarında özellikle şarap düşkünleri için bir cennet.


Kış: Haziran'dan Ağustos'a


Güney Amerika kışları, kayak severlerin favori eğlence destinasyonu olan Andes dağlarının etrafında epeyce hareketli geçiyor. Güney Amerika'nın en iyi kayak alanlarından bazıları, Şili'de Portillo ve Valle Nevado'da veya Arjantin'in kayak merkezlerinde bulunabilir. Kış , Şili'deki Atacama Çölü gibi çöl alanlarını ziyaret etmek için harika bir zamandır. Brezilya'da Amazon Yağmur Ormanı, Pantanal Sulakaları ve Iguazu Şelaleleri, kışın daha kuru ve serin koşullarla güzel gezi olanağı sağlayan en yerlerden bazılar. Machu Picchu, Titicaca Gölü ve Peru'daki Cusco'da seyehat ediyorsanız, hava sıcaklığının geceleri donma ısısına inebileceğine dikkat edin. Ayrıca Patagonya ve Pampas'da çok rüzgarlı ve soğuk olacaktır.


İlkbahar: Eylül - Kasım


İlkbahar, sıcak ama yaz mevsimine göre çok daha katlanılabilir bir hava ve küçük kalabalıklarla Güney Amerika'yı ziyaret etmek için harika bir zaman. Bahar aylarında keşfedilmeye değer bölgelerden biri, Galapagos Adaları, sıcaklıklar sıcak ve turizm sezonu düşük olduğundan ideal bir tatil fırsatı sunuyor. Machu Picchu, baharda özellikle kuru mevsim sırasında Eylül ve Ekim aylarında görülmesi gereken başka bir cazibe merkezi. Bu zamanlardaki sıcaklıklar, yürüyüş yapmak için ideal koşullar olan ortalama 12 ila 22 derece civarındadır. Brezilya yağışlı olabilir, ancak Pantanal'da kuru bir hava bulacaksınız. Vahşi hayatı görmek için güzel bir vakit. Şili'nin Patagonya bölgesi de baharda yapılacak etkinlikler için çok iyi bir hava sunuyor.

Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!


Commentaires


bottom of page