top of page

Güney Amerika'nın En İyi Dalış Noktaları

Güncelleme tarihi: 11 Eyl 2019

İklim krizi kulakları sağır eden çığlığını atarken, "Bununla nasıl baş edebiliriz, insanlara bu gezegenin renklerini nasıl daha iyi tanıtırız, doğayla nasıl daha iyi kenetlenip tanıyabiliriz?" diye düşünedururken, bir süredir askıya aldığım ama hayatımı hepten değiştiren bir hobim geldi aklıma! Tüplü dalış.


Kıta göl dalışlarından, resif dalışlarına, kuru kıyafetli soğuk dalışlardan,tropik dalışlara o kadar çok seçenek barındırıyor ki, kategorize etmek haftalar alabilir!


Haliyle sizlere, en çok canlılığın olduğu, farklı su altı yaşamlarını gözlemleyebileceğimiz "en iyi 8" dalış noktasını derlemeye çalıştım; keyifli okumalar =)


1. Malpelo Adası, Kolombiya

Çekiç Başlılar o kadar çok ki, güneş ışığını engelliyorlar...

Kolombiya kıyılarının uzağında, adanın kendisi sadece 8 kilometre karedir. 300 km su altı volkanik sırtı, saf deniz yaşamını çeken akıntıların birleştiği bir noktadır. Büyük ipeksi köpekbalıkları, çekiç başlı köpekbalıkları ve pelajik balık sürüleri adeta adayı çevreler ve hatta bazen deniz yaşamı o kadar yoğundur ki, güneş ışığını engeller!


Malpelo, acemi dalgıçlar için bir dalış bölgesi değildir ve gelişmiş açık su sertifikası zorunludur. Her dalgıcın kendi yüzey işaret şamandırası ve dalış bilgisayarı olmalıdır. Yüzlerce kilometre boyunca dekompresyon odası yoktur, bu yüzden dalış sırasında kurallara harfiyen uyun.


Adanın bütün etrafı dalış noktası!

2. Galapagos Adası, Ekvador

Adanın Deniz İguanalarından biri.

Galapagos, kara hayatıyla da enteresan bir ada... Ada insan medeniyetinden kilometrecelerce uzakta olduğu için hiçbir hayvan insanlardan korkmaz; halihazırda korunan doğal yaşam sayesinde ne karada ne suda hayvanlar insanlardan kaçmaz =)


Dalış camiasında Galapagos'tan genellikle hac gezisi olarak bahsedilir. Ekvador'un batısındaki Pasifik'teki adaların benzersiz bir birleşimi olan bu adalar, biyolojik çeşitliliği ve korunması ile ünlenmiştir. Derin deniz gelgitleri, bu volkanik adaları çevreleyen suları besinlerle doldurur ve eşsiz bir yaşam topluluğunu kendine çeker.


Neredeyse tüm bölge milli park olarak korunmaktadır. Suyun altı adeta çılgın bir ressamın tablosu gibidir; Galapagos köpekbalıkları, deniz aslanları, kaplumbağalar, balina köpekbalıkları, yunuslar, ışık hüzmeleri ve ikonik deniz iguanaları...


Galapagos Takım Adaları'nın dalış noktaları😍

3. Fernando de Noronha Adası, Brezilya

Rengarenk resif balıkları

Brezilya’nın en iyi tutulan sırlarından biri olan Fernando de Noronha adası dalgıçların rüyasıdır. Ana karadan iki saatlik bir uçuş ile ulaşılan bu küçük ada, Brezilya’nın ilk deniz parkı ve bir UNESCO Dünya Mirası alanıdır. Bölgedeki en iyi görüş mesafesine sahip dalış noktasıdır ve bu mesafe 52 metre civarındadır.


Bir sürü deniz canlısı bu berrak sularda yaşar. Tropikal balık türlerinden Manta vatozlarına, deniz kaplumbağalarından resif köpekbalıklarına... Fernando de Noronha, aynı zamanda Brezilya’nın en büyük deniz kaplumbağası kolonisinin yanı sıra tüm dünyadaki en büyük dönücü yunus kolonilerinden birine ev sahipliği yapar. Koruma sıkı ve adada yalnızca sınırlı miktarda turistin kullanımına izin veriliyor. Ayrıca ağır bir turizm vergisi vardır. Ancak vergiye rağmen, buna değer!


Adanın dalış noktaları azımsanamayacak kadar çok!

4. Valdez Yarımadası, Arjantin

Su altının evcil hayvanları: FOK

Soğuğa aldırış etmeyen dalgıçlar için, Arjantin'deki Valdez Yarımadası büyülü bir yer! Tabi kuru kıyafet kullanmak gerekecek ama buradaki canlılığı dünyanın başka bir yerinde bir arada bulmak im-kan-sızzz!


Öncelikle; UNESCO Dünya Mirası ve özel deniz yaşamı ile tanışmak için harika bir bölge. Kürk fokları, güney gerçek balinaları (tam tamına 15 m ve 47 ton ağırlığında), penguenleri ve hatta bazen bu soğuk suları gezen orcaları (katil balinalar)... Puerto Madryn şehri, bu soğuk harikalar diyarının kapısıdır. Gezinizi, görmeyi umduğunuz şeye göre planlayın, çünkü yaşam burada "göç" eder.


12 farklı dalış noktasıyla soğuk resiflerin şampiyonu: Peninsula Valdes

5. Abrolhos Marine Ulusal Parkı, Brezilya

Dalış dünyasının en ikonik fotoğraflarından biri burada çekildi!

Abrolhos Marine Ulusal Parkı, Brezilya kıyılarından 70 kilometre uzakta, adalar olarak bilinen, çöl benzeri bir takımadadır. Çorak kara yaşamına bakıp aldanmayın; deniz yaşamı yüzeyin hemen altında büyür. Bu alan birkaç park bekçisi dışında ıssız ve sadece dalış teknesiyle erişilebilir.


Su ılıktır ve yaklaşık 270 balık türüne ev sahipliği yapar. Deniz kaplumbağaları, yunuslar ve Manta vatozları da sıkça adayı ziyaret eder. Fakat adanın su altı tutkunlarına sürprizi bambaşka: Kambur balinalar!


Dal dalabildiğine =)

6. Paskalya Adası, Şili

ben olsam selfie çekerdim!

İnsanlar Paskalya Adası'nı düşündüklerinde, dalış normal olarak akla gelen ilk şey değildir. Aslında, Paskalya Adası inanılmaz bir dalış deneyimine ev sahipliği yapmaktadır. Ortalama görünürlük 60 metre civarındadır. Resif yaşamı ile ilgili eksiklikten ötürü, sualtı merkezindeki başlıca cazibe merkezleri arasında kaya oluşumları, kemerler ve mağaralar sayılabilir. Adanın popüler su altı cazibe noktası; deniz tabanına yerleştirilmiş Moai heykelidir. Yıl boyunca dalış olsa da, dalış için en uygun zaman Eylül ve Mayıs ayları arasındadır.


Rapa Nui Ada'nın yerli dildeki adı aynı zamanda...

7. Los Roques Takım Adaları, Venezuela

Kriz akbabalığı yapmak istemem ama şu an ziyaret etmek için çılgın ucuz....

350 adadan oluşan bir takım ada olan Los Roques, Venezuela'yı ziyaret eden herhangi bir dalgıcın olmazsa olmazıdır. 1500 nüfuslu bir milli park sayesinde bölge, bozulmadan kalmıştır... Buradaki resif hayatı büyüyor ve berrak su, dalgıçlar için gerçek bir rüyaya dönüşüyor. Tropikal balık çeşitlerinin yanı sıra, hemşire köpekbalıkları ve arsız manta vatozları bile burada görülebilir. Takımadaların her tarafında çok sayıda dalış bölgesi var. Sığ resifler ve deniz otu yataklarından dik duvarlara ve mağaralara kadar Los Roques'ta herkes için bir şeyler vardır.


350 ada diyorum 350....

8. Providencia, Kolombiya

Dünyanın en büyük mercan resiflerinden biri olunca, yaşam da rengarenk süprizleri oluyor =)

Kolombiya'daki Providencia ve Santa Catalina adaları, gezegendeki en büyük 3. mercan kayalığı resifine ev sahipliği yapar. Bu geniş resif, 40'tan fazla dalış noktasına sahiptir. Mavi deliklerden mağaralara ve enkaz korsan gemilerine kadar, çeşitlilik su altı tutkunlarını kendine hayran bırakıyor. UNESCO tarafından korunan bu bölgede dalış yapmak, Güney Amerika'daki en güzel mercanlar arasında dalış yapmak anlamına geliyor.


29 derece su sıcaklığı ve 30 metre görüş mesafesi!


Güney Amerika'nın en iyi dalış yerlerinin de bulunduğu, unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Brezilya turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!#Brezilya #BrezilyaTuru #Kolombiya #KolombiyaTuru #Ekvador #EkvadorTuru ili iliTuru #Galapagos #PaskalyaAdası #FernandodeNoronha #Venezuela #Arjantin #ArjantinTuru #ValdezYarımadası

Comments


bottom of page