top of page

Güney Amerika'nın Lezzetli Vejetaryen Yemekleri Rehberi


Humita

Güney Amerika ; tropik manzaraları, hareketli şehirleri, canlı kültürleri ve etleri ile meşhurdur. Kuşkusuz, vejetaryen yemekleri isteyenler için ziyaret edilecek en kolay kıta olmayan Güney Amerika'da vejetaryenlik kavramı, henüz geniş ölçüde benimsenmemiş veya anlaşılmamıştır. Örneğin bir vejetaryen yemeği talep ederseniz, balık veya tavuk ile servis edilen bir sebze yemeği ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, spesifik olmanız ve balık, kırmızı et veya tavuk olmayan seçenekler istemeniz en iyisidir. Bölgeden bölgeye değişmekle birlikte, Güney Amerika'nın her ülkesinde beğenebileceğiniz vejetaryen lezzetler de yok değildir.


Arjantin

Arjantin'de yaşayan göçmen İtalyanlar, vejetaryenler ziyaretçiler için bulunmaz bir nimettir. Çünkü bol miktarda vejetaryen pizza ve makarna seçenekleri bulunur. Biber sosu veya soğan ile de servis edilen peynirli Empanada, Calabaza (balkabağı) içeren pirinç kroketleri, peynir ve soğanla karıştırılan ve mısır kabuğuna sarılıp pişirilen Humita gibi lezzetler de vejetaryenler için Arjantin'de deneyebilecekleri lezzetli yemeklerdir.


Empanada

Brezilya

Brezilya da Arjantin gibi güçlü İtalyan nüfusuna sahip Güney Amerika ülkelerindendir. Bu nedenle vejetaryen pizza ve makarnalara kolayca ulaşabilirsiniz. Brezilya'da bulabileceğiniz temel lezzetlerden biri pirinç ve fasulyenin salata ve et ile servis edilmesidir, ancak etleri burada sıkça kullanılan peynirli empanada veya omlet ile değiştirebilirsiniz . Brezilya'nın her köşesinde karşılaşabileceğiniz ve yiyeceklerin kilo ile fiyatlandırıldığı self servis seçeneği de salataları, sebzeleri, pilavı ve vejetaryen makarnalarını içeren mükemmel ve ucuz seçenekler sunar.Şili

Şili belki de vejetaryen gezginler için Güney Amerika'da en rahat edecekleri ülkedir çünkü birçok etsiz ulusal yemeğe sahiptir. Arjantin'de olduğu gibi Şili'de de Empanada ve Humita gibi atıştırmalıklar yardımınıza koşacaktır. Yemekler için ise mısır, kabak ve fasuyle ile pişirilen Porotos Granados sizin için en doğru tercihlerden biri olacaktır. Başka bir seçenek ise mısır, soğan ve domates ile pişirilen Tomatican.


Porotos Granados

Peru ve Bolivya

Aynı mutfağı paylaşan Peru ve Bolivya'da ana yemeklerin büyük çoğunluğunda kullanılan patates ile peynir soslu yumurtadan yapılan Papa a la Huancaina, eritilmiş peynirli mısır olan Chocolo con Yueso, yumurta, sebze ve peynir gibi farklı dolgulara sahip sararmış patates katmanları olan Causa, çeşitli dolgular ile biber dolması yapılan Rokoto Releno başlıca vejetaryen yemek seçenekleridir. Quinoa ise Peru ve Bolivya'ya özgü olan bir yemektir, bu yüzden bu süper yemeğin tadını çıkarmak için birçok fırsat vardır.


Papa a la Huancaina

Kolombiya

Kolombiya'da da birçok Güney Amerika ülkesinde olduğu gibi, fasulye ve salata ile pirinç yaygındır ve bazen avokado ile servis edilir. Kolombiya'daki en iyi vejetaryen seçeneklerinden biri ise ülkenin ikliminden kaynaklanan meyve çeşitliliğidir. Ülkemizde bulunmayan birçok egzotik meyveyi Kolombiya'nın meyve pazarlarında kolayca bulabilirsiniz.Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!


Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page