top of page

Güney Amerika Ülkelerini Yalnız Gezen Kadın Gezginler İçin Önemli İpuçları

Güncelleme tarihi: 13 Eki 2020

Yeni yerler keşfetmek, kültürler arasında seyahate çıkmak her başlangıçta oldukça heyecan verici bir deneyimdir. Bazen ailenizle, bazen arkadaşlarınızla çıktığınız bu seyahatler her defasında sizlere çeşitli tecrübeler katıp unutulmaz anılar bırakırlar.

Herhangi birinin eşliği olmadan yalnız başınıza seyahat etmek ise diğerlerine nazaran daha dikkatli olunması gereken bir seyahat biçimidir. Bugün ki yazımızda Arjantin'i yalnız başına gezen bir kadın gazetecinin deneyimlerini soru cevap şeklinde sizlerle paylaşacağız. İşte kadın gezginlerimiz için yardımcı olabilecek birkaç önemli ipucu...Seyahat forumlarında öne çıkan sorulardan biri güvenlikle ilgili, Arjantin de yalnız başınıza sehayat ederken nasıl hissettiniz?


Arjantin'de gezerken genel olarak kendimi güvende hissettim ama bazı içgüdülerimle hareket ettiğim durumlar da oldu. Rahat hissetmediğiniz durumlarda tereddüt etmeden kendinizi savunabilmelisiniz. Bu durum bir barda, hostelde yada yürürken olabilir. Uyarmak ve hatta bazı durumlarda hakaret etmek bile kendinizi istemediğiniz bir durumda bulmaktan çok daha iyi bir seçenek. Bununla birlikte geceleri yalnız yürümemeyi tercih ettim, orada bulunan benim gibi gezginlerle takım halinde yürümek her zaman daha güvenli bir seçenek oldu.


Yalnız gezen gezginlere daha güvende hissetmeleri için tavsiyeleriniz var mı?


Bir göreviniz varmışçasına yürümeniz en iyisi, gözleriniz daima ileride olsun. Hafif bir tempoyla yürüyün ve olası sarkıntılık durumunda hiç aldırış etmeyin. Siz ne kadar umursarsanız onlar da o kadar durumu devam ettirecektir. Arjantin'de bu durum çoğunlukla zararsızdı ve içimden gülüp geçtim açıkcası.Kadın gezgin olarak, hangi tür hostel konaklama biçimini kendinize uygun buldunuz? Karışık odalar mı, kadınlara özel odalar mı yoksa özel odalar mı?


Kesinlikle sadece kadınlar için olan odalar en iyi tercih. Karışık odalarda da kaldığım oldu ve herhangi bir sorun yaşamadım ama eğer kadınlara özel odalar bulunan bir hostel bulmuşsanız tercihiniz orası olmalı. Hem daha güvende hissediyorsunuz hem de sizin gibi yalnız gezen kadınlarla tanışma şansınız oluyor.


Gezdiğiniz yerlerde ki insanlara yalnız gezdiğinizi söylediğinizde tepkileri nasıl oldu? Şaşırdılar mı yoksa normal mi karşıladılar?


Çoğunlukla şaşırdılar. Birçoğu bana sıkı tavsiyeler verdiler ve hatta benim için endişelendikleri de oldu. Salta'da öldürülen Fransız kızlar hakkında ki hikayeyi birçok kez dinledim onlardan. Orada olanlar gerçekten çok kötü şeyler ama bunun gibi yaşanmış durumların, hayatı keşfetme amacımın önüne geçmesine izin veremezdim. Gerek evinizde gerekse başka bir yerde kontrolü sizde olmayan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Aklınızı kullanıp kendi içgüdünüz doğrultusunda hareket edin ve hayatı dolu dolu yaşamaya bakın.Yalnız seyahat ediyor olmak, nereleri ve nasıl gezeceğinizi etkiledi mi?


Kesinlikle etkiledi, yalnız gezerken ne olursa olsun kendinizde olmalısınız. Çoğumuz için sehayat etmenin en önemli kısımlarından biri yerel yiyecek ve içecekleri denemektir ama alkollü içecekler tükettiğinizde mutlaka bir sınır koymalısınız çünkü orada düşebileceğiniz en kötü durum sarhoş olup kendinizin ve etrafınızın kontrolünü kaybetmek olacaktır.


Arjantin'i gezerken en korktuğunuz an hangisiydi?


Dürüst olmak gerekirse, en korktuğum an Puerto Iguazu'dan Corrientes'e gitmek için bindiğim otobüs yolculuğu sırasında olmuştu. İnanılmaz bir yağmur yağıyordu ve otobüsün tavanından su sızıyordu. Bu sızıntı da şoförün önü dahil bütün camların buğulanmasına neden olmuştu ve şoför buna aldırış etmeden süper hızlı biçimde yola devam ediyordu. Neyse ki bir sorun çıkmadan Corrientes'e ulaşabilmiştik.Peki sizi en mutlu eden an hangisiydi?


En mutlu anlarımdan biri, Corrientes'te nehir kıyısında yürüyüp kahvemi yudumlarken gün doğumunu izlemek olmuştu. Seyahatimin henüz başlarıydı ve güçlü olmakla huzuru aynı anda hissettiğim, böyle bir seyahati iyi ki de dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan Arjantin'de yapmışım dediğim andı.

Profesyönel bir ekip ve uzman rehberler eşliğinde unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Arjantin turlarımız hakkında bilgi almak için buraya, Güney Amerika'nın eşsiz yerlerini keşfedebileceğiniz size özel turunuzu oluşturmak için hemen buraya tıklayabilirsiniz.
Comments


bottom of page