top of page

GÜNEY AMERİKA'NIN GİZLİ CEVHERLERİ

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018


Tabii, gezginler Inca yolunda veya Cuzco barlarında aldıkları tavsiyelerle Güney Amerika'nın bütün gizli noktalarını bulduklarını düşünebilirler ancak bu devasa kıtada her zaman keşfetmek için daha gerçeküstü yerler var. Muhteşem manzaraları ve büyüleyici kültürleri ile iyi vakit geçirmenizi sağlayacak, gözden kaçan bu 10 destinasyonu sizinle paylaşıyoruz.

Salvador, Brezilya


Neden gitmelisiniz: Brezilya, dünyayda eğlenceyi en çok seven insanlara ev sahipliği yapıyor ancak Afro-Brezilya kültürünün başkenti olan Salvador'da yerliler hayatın tadını çıkarmayı daha da iyi biliyorlar. Tarihi kent merkezindeki rengarenk parlayan binaları, devasa davullarla şehrin ritmini yaratan müziği ve bol baharatlı yemekleri.. Ülkenin en görkemli plajlarının bazılarına ev sahipliği yaptığını da unutmamak gerek!

Olmazsa olmaz: Herhangi bir Brezilyalı’nın söyleyeceği gibi, Rio Karnavalı turistlerin karnavalı fakat Salvador ülkenin en çılgın karnavalını düzenliyor!

El Bolsón, Arjantin


Neden gitmelisiniz: Bariloche, herkesin Patagonya'nın Göl Bölgesini ziyaret ettiği bir yer olabilir - bizi yanlış anlamayın, çok güzel - ama yaklaşık dört saatlik uzaklıkta bir vadi içindeki bu mutlu hippi köyü gerçekten sizi alıp kesintisiz bir doğa içinde bambaşka bir dünyaya götürecek . At sırtında gün batımına doğru gülümseyip huzur bulacaksınız.

Olmazsa olmaz: El Bosque Tallado yani Oyma Orman’ına yapacağınız bu geziyle adeta bir taşla iki kuş vuracaksınız : Yanan ağaç kalıntılarından yaratılan yaklaşık 30 heykel içeren açık hava bir sanat müzesi ve yürüyüş boyunca rastlayacağınız inanılmaz manzaralar. Nefes kesici, tırmanış sonunda karşılacağınız manzara yürüyüşün bütün zorluklarını unutturacak.

Pisac, Peru


Neden gitmelisiniz: İnsanlar Machu Picchu'ya gezi planladıklarında, Kutsal Vadideki bu yerli şehirini nadiren hesaba katarlar. Diğer gezginlerse uzun yolculuklarında kısa bir molanın paröası olarak ucundan kıysından deneyimliyorlar şehri. Ancak şehir merkezide gerçekleşmekte olan yerel pazar ve caddeleri çevreleyen etkileyici İnka kalıntıları (dağların eteklerinden doğru yükselen ve tepesinde bir kale barındıran İnka kalıntıları) ile kesinliklikle göz atmaya değecek! Olmazsa olmaz: Urubamba Vadisinin manzarasını, kale, mezarlık siteleri ve diğer tepe kalıntıları ile yürürken keyfine varacağınız herley Machu Picchu’ya güçlü birer rakip (Hatta daha bile iyi, demedi demeyin)!

Colonia del Sacramento, Uruguay


Neden gitmelisiniz: Colonia, Buenos Aires'ten feribot yolculuğu ile kolayca ulaşabileceğiniz, fakat ayrı bir dünya hissi uyandıran tatlı bir kasaba. 1600'lü yıllardan günümüze gelen bu kasaba, Uruguay’ın en eski bölgelerinden biri ve mirası itibarıyla korunmuş durumda: Arnavut kaldırımlı sokaklar ve şehir merkezinde tarihi binalar, tümüyle korunan bir UNESCO Dünya Mirası alanını içermektedir. Plata nehri boyunca, bir kafede, lokantada veya rıhtım kenarında gün batımını izlemeli ve kendinizi kasabanın sakinliğine bırakmalısınız.

Olmazsa olmaz: Her şeyi bir günde yapabilirsiniz, ancak Uruguay'ın karakteristik güleryüzlü, rahat havasına girmek için bir gece kalmak isteyeceksiniz.

Medellín, Kolombiya


Neden gitmelisiniz: Uçuş sırasında Narcos'u izledikten sonra uçağınız Bogota'ya iner ve başkentte güzel günler geçirirsiniz, ancak Medellín'e gitmiş olan herkes size olabildiğince hızlı bir şekilde Kolombiya'nın ikinci en büyük şehrine gitmenizi tavsiye edeceklerdir. İlk bakışta, herkesin bir vadide yer alan metropolüneden işaret ettiğklerini göremeyiz çünkü henüz bir kaç yıl önce bu kent ülkenin narkotik başkentiydi! Ancak Medellín her şeyi geride bıraktı ve herkes sadece (uyuşturucu satmadan!) eğlenmek istiyor. Medellin’de gece hayatı yerli halkın gerçekten iyi eğlendiğini kanıtlıyor. Ayrıca, çok güzeller; tıpkı şehirin kendisi gibi.

Olmazsa olmaz: Sanatçı Fernando Botero, Medellin’i yaşamınını büyülemiş olan bu şehirden aldğı ilam ile heybetli heykellerini yaratmış- muhtemelen eserlerini fark etmeseniz bile görecekseniz! Şehri 20’den fazla eserle süsleyen sanatçının adını taşıyan bir şehir meydanları bile var: Botero Plaza!

Huacachina, Peru


Neden gitmelisiniz: Burası bir vaha- hayır, kelimenin tam anlamıyla, gerçek çöl vahası. Doğal gölün etrafında yükselen küçücük kasaba, öncelikle turistler için var olmakla birlikte, doğanın inanılmaz bir lutfu olduğu yadsınamaz bir gerçek! İçinizdeki beş yaşındaki çocuğa şımartın ve gözünüzün alabilidiği kadar kumla oynayın! - kum atv turları ve “sandboarding” macaresı ile heyecaa heyecan katın.

Olmazsa Olmaz: Gün batımı hiç çölde izlediniz mi? İzlediyseniz bile burada bu vahada bunu bir kez daha yaşamalısınız, tek kelime ile İ-N-A-N-I-L-M-A-Z!

Valparaíso, Chile


Neden gitmelisiniz: Renkli evler engebeli sokaklar boyunca uzanır ve yetenekli sokak sanatçısı kenti büyük, sürekli değişen bir duvar haline dönüştürür. Sevgilinizle ortak noktada buluşmak isterseniz onu şair Pablo Neruda'nın tepe başında yer alan evine; La Sebastiana'ya gidin ve kurnazlığı uyandıran şiirlerinden bazılarını okuyun. Ya da mekanı büyüsüne kendinizi kaptırın. Olmazsa Olmaz: Burada “akşamdan kalma” yiyeceklerin altın standardı olan görkemli Chorillana keşfedin. Kızarmış güzelliklerden oluşan bir tabak: kızarmış soğan, kızarmış yumurta, sığır eti şeritleri ile tepesinde patates kızartması yığını... eğer doğru dükkanı keşfederseniz tabağınızda harukulade bir sosis bulabilirsiniz!

Cabo de la Vela, Colombia


Neden gitmelisiniz: Plaj çılgınlığını Cartagena’da bırakın! Ulaşmak için zorlu yollardan geçmeniz gerektiği doğru fakat küçük balıkçı köyüne vardığınızda ve plajdaki tek gezgin olduğunuzu gördüğünüze sahip olacağınız tatmin hissi paha biçilemez olacak

Olmazsa olmaz: Bütün ıstakozları yiyin! Hepsi hergün taze taze yakalanıyor.

Otavalo, Ecuador


Neden gitmelisiniz: Kuzey Ekvator'daki bu şehir, en iyi korunmuş yerli Güney Amerika kültürünün bulunduğu bölgelere ev sahipliği yapmaktadır ve bu etrafındaki tüm farklı el sanatları ve Andean müziği ile açıkça görülmektedir. Nitekim, her hafta kuruluan “el sanatları pazarı” yüz yıllardır burada gerçekleşiyor.

Olmazsa olmaz: Her Cumartesi günü gerçekleşen Hayvan Pazarı'ndaki bir sonraki evcil hayvanınızı (veya bir öğününüzü) seçin. Evet, Ekvador'da Gine domuzlarını yiyorlar.

Sucre, Bolivya


Sucre

Neden gitmeniz gerekiyor: Bu zarif ve sessiz sömürge şehri, Potosí'de gümüş madenciliğini kontrol eden elitlerin dinlenme yeriydi. Tarihinde bir çok iniş çıkış yaşamasına rağmen neoklasik mimarisi özenle uygulandı, şehir neredeyse zaman makinesine binip gelmişsiniz hissi yaratıyor.

Olmazsa olmaz: Sucre'nin yaklaşık 5 km güneyinde Cal Orcko, binlerce gerçek dinozor ayak izi ile işaretlenmiş bir uçurumdur. Burada gerçek tarihle yüzleşeceksiniz.
Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!

Comments


bottom of page