top of page

Hak Ettiği Değeri Görmeyen 5 Büyüleyici Güney Amerika Şehri


Lençois Maranhenses
Lençois Maranhenses

Seyahat kısıtlamasının sürdüğü ancak pandemiye karşı her gün yol kat edilen bu günlerde ilerideki rotanız için planlar yapmanın tam zamanı. Aklınızın bir köşesinde bulunan Güney Amerika seyahatinizde rotanıza ekleyebileceğiniz, kalabalıktan uzak ve bir o kadar da büyüleyici şehirleri sizler için derledik. Keyifli okumalar...


Arequipa, Peru

Arequipa
Arequipa

Deniz seviyesinden 2328 metre yükseklikte, Peru'nun güney bölgesinde yer alan “Beyaz Şehir”, sizi güneşli bir hava ve mavi gökyüzü ile kutsanmış anıtlarını, karlı dağlarını, kırsal alanlarını, kanyonlarını, volkanlarını ve güzelliklerini görmeye davet ediyor. 15 Ağustos 1540 yılında Garci Manuel de Carbajal tarafından kurulan şehir, özellikle kolonyal dönemde konumu itibariyle İspanya Krallığı’nın çok önemli bir ticaret merkeziydi. 1821 yılında Peru’nun bağımsızlığını ilan etmesiyle Arequipa şehri 1835-1883 yılları arasında Peru’nun başkenti olmuştur. Şehrin tarihi merkezi, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Arequipa, birçok politikacı, sanatçı ve şairin doğduğu yer olarak kültürel çeşitliliğinden dolayı Peru içinde bir referans olarak kabul ediliyor.


Bariloche, Arjantin

Bariloche
Bariloche

Nahuel Huapi kıyılarına uzanan ve aynı isme sahip ulusal parkın tam ortasında bulunan Bariloche ya da diğer ismiyle San Carlos de Bariloche, ülkenin en iyi konumlarından birine sahip. Ant dağlarının en gözde kayak noktalarından biri olan bu küçük kasaba kış sporu meraklılarının en önemli uğrak noktalarından biri. Yaz aylarında da bulunduğu konum itibariyle doğa yürüyüşleri için harika bir rota haline geliyor olması Bariloche'yi Arjantin Göller Bölgesinin en ünlü noktası haline getiriyor. Ayrıca Bariloche, Patagonya'nın gizli cevherleri birbirinden güzel birçok plaja da ev sahipliği yapıyor.


Cali, Kolombiya

Cali Salsa Festivali
Cali Salsa Festivali

Bogota, Medellin ve Cartagena gibi büyük ve ilgi uyandıran şehirlerin yanında genellikle unutulan Cali, özünde kesinlikle rotada yer alması gereken, ve ziyaretçilerine farklı bir deneyim yaşatan bir şehir. Bogota'ya karayolu ile 8 saat uzaklıkta bulunsa da uluslararası havaalanının varlığı Cali'yi ulaşılması daha kolay bir şehir haline getiriyor. Kolombiya seyahatinizin başlangıç yeri olarak düşünülebilecek bu gözlerden uzak kent ziyaretçilerine ünlü salsa dansı ile özdeşleşen kulüplerde harika zaman geçirme ve yerliler ile kaynaşıp onların kültürlerini öğrenme şansı sunuyor. Bölgede bulunan birçok otel ünlü dans kulüplerinin ve dans derslerinin yer aldığı turlar düzenliyorlar. Bununla birlikte şehirde bulunan San Antonio mahallesi, Kolombiya'nın muhteşem kahvesini tadabileceğiniz harika kafelere, butiklere ve sanat galerilerine ev sahipliği yapıyor.


Fortaleza, Brezilya

Jericoacoara
Jericoacoara

Rio de Janeiro ve Sao Paulo'yu duymayan yoktur, peki hiç Fortaleza'yı duydunuz mu? Atlantik Okyanusu'nun kıyıları boyunca uzanan, kuzeydoğu Brezilya'daki bu harika şehir ziyaretçilerine unutulmaz bir gece hayatı ve 25 kilometre boyunca uzanan altın sarısı kumlu bir plaj vadediyor. Fortaleza aynı zamanda Brezilya'nın göz alıcı manzaralarına ev sahipliği yapan Jericoacara'nın ve bir doğa harikası olan Lençois Maranhenses'in bulunduğu şehir. Ne dersiniz seyahat rotanıza eklemeye değer mi?


Cuenca, Ecuador

Nueva Cathedral
Nueva Cathedral

Unesco Dünya Mirası listesinde olup koruma altında olan Galapagos Adaları, Ekvador'un en önemli turistik bölgesi. Adalar aynı zamanda Charles Darwin'in evrim teorisine ve eşsiz bir biyoçeşitliliğe de ev sahipliği yapıyor. Ancak adaların bu popülaritesi Ekvador'un güney kesiminde yer alan Cuenca'nın hakkının verilmediği anlamına geliyor. Eğer mimari ve tarih ilginizi çekiyor ve gezinizi bu doğrultuda planlamak istiyorsanız Cuenca'da bulunan Pumapungo Müzesi sizi açık havadaki İnka kalıntıları ile tanıştıracak ve yerel halk hakkında bilgilendirecek. Bununla birlikte mavi kubbeli Nueva Catedral ise bölgedeki İspanyol sömürgeciliğinin de kanıtı niteliğinde. Eğer Galapagos turunuzu tarih ve mimari ile de birleştirmek isterseniz, Cuenca tam da size göre.コメント


bottom of page