top of page

KÜBA’DA HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018Turizm, Küba'nın başlıca gelri kaynaklarından biri olup yılda 2 milyon'dan fazla gezginnin ülkeye gelmesine neden oluyor. Küba, mükemmel havası, plajları, koloni zamanından kalan mimarisi ve kendine özgü ada kültürüyle uzun zamandır gezginlerin listelerine girmeyi başarıyor. Biz de sizler için Küba hakkında bilmeniz gereken bilgileri derledik.

Canlı Müzik

Küba denilince eminim ki herkesin aklına Küba salsa dansı ve kanınızı kaynatacak ritimdeki müzikleri geliyordur. Küba da dans ve müzik günlük hayatın bir parçası. Okulda, sokakta, parkta, restoranda, plajda kısaca her yerde.


Pişt, Şişt Sesleri

Küba’da kendinizi küçük bir kedi gibi hissedebilirsiniz. Neden mi? Çünkü burada herkes birbirine pişt, şişt gibi seslerle sesleniyor. Bu sesleri erkekler sokaktan geçen beğendikleri her kadının arkasından söylemekle beraber yerel halkta birbirini bu şekilde çağırıyor.

İnternet veya Wi-fi Yok

Tabii ki internet var ama sadece ülkenin %5’i internete erişebiliyor. Küba’daki tatilinizde her anınızı fotoğraflayıp bunları sosyal medya hesaplarınızda paylaşamayacaksınız. Bence internetten uzakta bir tatil yapmak, etrafınızdaki keşfetmeniz açısından çok güzel. Fakat bazen acil bir iş için internete girmeniz gerekirse saati 8 USD olan interneti satın almaya hazır olun. İnternet ve Wi-fi bağlantıları sadece 5 yıldızlı otellerden alabilirsinizEski Amerikan Arabaları

Küba fotoğraflarının vazgeçilmez dekorlarından biri de 1940 yıllardan kalmış Amerikan arabalarıdır. Bu arabalar halen taksi ve dolmuş olarak kullanılıyor. Birçok turistin yaptığı gibi eski bir Amerikan arabasıyla bir şehir turuna çıkmanızı tavsiye ederim.


Coco-Taksiler

Sokaklarda Coco taksiler görüyorsanız bilin ki siz Küba’dasınız. Şehirde kullanılan bir diğer yaygın ulaşım aracı ise Coco Taksi. Adını ve şeklini Hindistan cevizi meyvesinde (Coconut) aldığı için ismi Coco Taksi.Turistlere Özel Banknot

Ülkenin ulusal para birimi CUP, Küba pesosu. Şu anda yaklaşık 25 Küba pesosu 1 USD’a denk geliyor. Turistler maalesef ülkenin yerel para birimini kullanmıyor. Dünyada turistlere özel bir para birimi oluşturan tek ülke bildiğim kadarıyla Küba. Turist parası CUC yaklaşık 25 Küba pesosuna değer. Yani pratikte turist parası Amerikan dolarına eş değer. Turistlerin aldığı her şey normal vatandaştan 25 kat daha pahalı. Daha yüksek fiyatlarla alışveriş yaptığınızı bilmek çok hoş bir duygu olmasa da genel olarak uygun fiyatlara kalacak yer ve restoranlar bulabilirsiniz.Eğitimli Kübalılar

Okuma yazma oranının %99.8 olan Küba’da eğitim devlet tarafından destekleniyor ve ücretsiz. Devlet bütçesinin %13 eğitim harcamaları için kullanılıyor. Küba’da 6 ile 16 yaş arası eğitim zorunlu. Darısı tüm ülkelerin başına.

Havana Club

Küba’nın dünyaca ünlü içkisi Havana Club romunun fiyatı 5 CUC yani 5 USD’dan başlıyor. Buraya kadar gelmişken mutlaka hediyelik birkaç şişe Havana Club almanızı öneririm.En Ucuz Dondurma

Küba’ya defalarca giden Brezilyalı bir arkadaşım bana Havana’nın meşhur dondurmacısı

Coppelia’ya gitmemi tavsiye etmişti. Fidel Castro’nun Amerikan dondurma markalarından daha çok dondurma üretmesi amacıyla başlayan bu projesinin adı Fidel’in sekreteri Celia Sanchez’in en sevdiği balerin Coppelia’dan gelmektedir. 1966 yılında faaliyete geçen bu dondurma markası günde 35000 kişiye dondurma servis etmektedir. Havana’daki yeri 1000 kişilik kapasitesi ile dünyanın en büyük açık hava dondurma salonu. Bir porsiyon dondurma için 10 kuruş gibi bir para ödeyen halk buraya boş kaplarla gelip ev içinde dondurma alıyorlardı.

Herkes Puro Satıyor

Küba’nın simgelerinden bir diğeri ise puro ve puro fabrikaları. Ülkede her şey de olduğu gibi puro üretimi de devlet kontrolünde. Tanıştığınız birçok Kübalı size çalıştığı puro fabrikasından çok daha ucuza puro getirebileceğini söyleyecektir. Getirdikleri puro kutularındaki hologramın gerçek olup olmadığına dikkat edin. Genelde bu merdiven altı üretim purolarda sahte denetim pulu ve hologram kullanıyor.Guantanama Körfezinin Aylık Kirası 4085 USD

Amerika Birleşik Devletleri ve Küba’nın 1903 yılında imzaladıkları bir anlaşmaya göre Amerika Birleşik Devletleri 121 km2’lik bu alan için Küba devletine ayda 4085 USD kira ödüyor. Fakat Küba hükümetinin bu çekleri hiç bir zaman nakde çevirmediği söyleniyor.

Coca-Cola Yok

Coca-Cola hangi ülkelerde satılmıyor? Coca-Cola 1962 yılından beri Küba’da, 1950 yılından beri de Kuzey Kore’de satılmıyor. Hâlbuki Küba 1906 yılında Amerika dışında Coca-Cola’nın şişelendiği üç ülkeden biri idi.


Ortalama Maaş 20 USD

İnsanların ortalama aylık maaşı 25 USD civarında. Bu maaşla neler alınabileceğini siz hesaplayın? Bir çift Levi’s pantolon 30 USD, 1 litre benzin 1.35 USD, 1 kilo tavuk 3.8 USD, 1 kilo peynir 3.6 USD, 1 kilo soğan 2 USD, 1 adet otobüs bilet 0.04 USD.

Her Kübalı Kadının Rüyası “Passion Turca”

Havana’da evinde kaldığımız Daisy çok hoş sohbet ve güler yüzlü biriydi. Kendisiyle Türkiye hakkında konuştuğumuzda bize daha önce de Türk misafirleri olduğunu söyledi ve ardından ağzındaki baklayı çıkardı. Türkiye’deki erkekler Passion Turca (Türk Tutkusu) filmindeki gibi mi diye sordu. Biz hayatımızda ilk defa bu filmi duyuyorduk. Filmi izlemediğimiz için sorusuna cevap veremedik ama bu filmin Küba’daki herkes tarafından bilindiğini söyledi. Filmde evli ve mutsuz bir İspanyol kadınının İstanbul’da bir turist rehberi ile olan tutkulu ilişkisini anlatılıyor. Filmdeki Türk rehberi canlandıran kişi ise Hintli bir aktör.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!コメント


bottom of page