top of page

KAZILARDAN ÖNCE VE SONRA MACHU PICCHU

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018Bingham'ın ilk kazı çalışmalarından sonra çektiği fotoğraf 1911

Hiram Bingham ilk kez 24 Temmuz 1911'de Machu Picchu'ya geldiğinde özel bir şey bulduğunu biliyordu. Tarihi bölge neredeyse tamamen orman tarafından işgal edilmişti, ancak Bingham ve meslektaşları yoğun bitki örtüsü arasından ince taş eserlerinin bakışlarını görebiliyordu ve sonrasında yapılan küçük temizlik, belirgin önem taşıyan tapınakları ortaya çıkardı.

National Geographic'in Nisan 1913 tarihli orijinal baskısında yayınlanan bir makalede, Bingham ilk izlenimlerinden bahsetti:

"Taş işçiliğin üstün karakteri, bu görkemli yapıların varlığı ve nadir görülen çok sayıda taş ev bulunduğunun ortaya çıkması beni, Machu Picchu'nun İspanya'nın fethinden bu yana Güney Amerika'da keşfedilen en büyük ve en önemli harabe olduğunu ispatlamaya yöneltti. "

Fakat Machu Picchu'nun gerçek öneminin anlaşılabilmesi için, Bingham'ın ekibi önce siteyi temizlemeye başlamalıydı.

"1911'de keşif mühendisi olan Bay HL Tucker'a ve asistan Bay Paul Baxter Lanius'a Machu Picchu'ya gitmesini ve oradaki kalıntıları kısmen temizlemek ve bir harita hazırlamak üzere çalışmak için üç hafta geçirmelerini söyledim". Böylece Machu Picchu'nun kazı ve" bilimsel yeniden keşfi "başladı.

Machu Picchu'nun Temizlenmesi Mücadelesi

Bingham ve ekibi bölgedeki ilk dört ayını, bitki örtüsünü temizleme ve çöpleri yakma işini yapan yerlilerin kişisel sorumluluğunu üstlenen Peru ordusunun değerli teğmeni Tomas Sotomayor'un yardımıyla Machu Picchu'yu islah etmek için geçirdi "

Bingham'ın canını sıkan konulardan biri de bugünkü Machu Picchu koruyucularını da rahatsız eden: grafitilerdi. Bingham, bir işçinin Perulu ziyaretçilerin kömürle yazdıkları yazıları güzel granit duvarlardan silmek için tam iki gün geçirmek zorunda kaldığını: " ziyaretçilerden biri adını büyük harflerle otuz üç farklı bölgeye ve en inanılmaz binaların üzerne yazmıştı "cümleleriyle anlattı. Bingham, " Perulu ziyaretçilerin kendi varışından önce mi yoksa sonra mı Machu Picchu'ya geldiklerini belirtmekten kaçınmaktadır.

Aslında grafitilerin silinmesi, alanı kaplayan sarmaşıkları ve ağaçları temizlemekten çok daha kolay bir işlemdi, bu temizleme işlemi karmaşık bir süreç olacaktı:

"Binalar oldukça iyi inşa edilmiş olmasına rağmen, duvar içinde çimento veya harç yok ve orman ağaçlarının köklerinin duvarlara nüfuz etmesini ve binaların parçalanmasını engelleyecek hiçbir yol yok. Birkaç bölgede, küçük ve güzelce yapılmış evlerin köşe uçlarının uçlarında tünemiş dev ağaçlar bulduk. Ağaçları evlerin duvarlarına ciddi zararlar vermeksizin kesmek ve bu tür köklü bitkileri yolumuzdan çıkarmak işimizin en zor kısımlarından biriydi "dedi.

Bu zorluklara rağmen, Bingham'ın adamları Machu Picchu'nun ilk temizleme ve kazı çalışmalarını kapsamlı ve etkileyici bir şekilde yaptılar. 1912 Perulu keşif gezisinin sona ermesiyle, arkeolojik alan büyük ölçüde ortaya çıktı ve Bingham Machu Picchu'nun bugün gördüğümüz yerden çok farklı görünmeyen bir fotoğrafını çekebildi. Turistler (aşağıdaki resme bakınız).

Bununla birlikte, 1915 yılında Machu Picchu'ya dönen, Bingham, can sıkıcı bir manzarayla karşı karşıya kaldı: Orman, Inca kalesini bir kez daha geri almıştı. "[I] bölgenin tekrar ormana döndüğünü gördüğümde göz yaşlarımı zor tuttum. Sadece bir grup bina temiz kalmıştı - ve o binalar da altı tane domuz tarafından işgal edilmişti! Güzel kamp alanımız artık işgal altındaydı ve toz duman içindeydi. Kalıntıların çok azı görünür durumdaydı. Ah, ne kadar da yazık " cümleleriyle hislerini dile getirdi.

O andaki Machu Picchu fotoğrafları

Aşağıda, Hiram Bingham tarafından ilk kez 1911'de ve ikinci olarak 1912'de çekilen fotoğrafları görebilirsiniz. Geçen yüzyılda bölgenin nasıl değiştiğine dair bir fikir vermek için günümüzdeki fotoğraflarıyla eşleştirmek istedim.


Bingham'ın 1911'de bölgeye ilk ziyaretinde çektiği fotoğraf

Bingham'ın 1911'de bölgeye ilk ziyaretinde çektiği fotoğraf


Günümüzde Machu Picchu

Günümüzde Machu Picchu


Bingham'ın 1912'de ikinci ziyaretinde çektiği fotoğraf

Bingham'ın 1912'de ikinci ziyaretinde çektiği fotoğraf


Yuvarlak içine alınmış noktalardan bölgedeki çalışmanın büyüklüğünü anlayabilirsiniz

Yuvarlak içine alınmış noktalardan bölgedeki çalışmanın büyüklüğünü anlayabilirsiniz

Machu Picchu'nun da dahil olduğu, unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Peru turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!

Comments


bottom of page