top of page

Machu Picchu'ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme tarihi: 17 Eki 2019

Her yıl yüzbinlerce insan dünyanın yedi harikasından biri Machu Picchu'yu görmek için Peru'ya geliyor. Bu yazımızda İnkaların başkenti Cuzco'da bulunan Machu Picchu ziyaretinizden önce bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Keyifli okumalar.Machu Picchu'nun Tarihi

Machu Picchu Dağı'nın zirvesinde bulunan kutsal kent, İnka kraliyet ailesinin belirli zamanlarda inzivaya çekildiği bir yerdi. İnkaların 9. kralı Pachacuti Inca Yapanqui tarafından milattan sonra 1450 yılında inşa edilen kent, bir asır sonra İspanyol kolonileşmesiyle birlikte terk edildi. Yaklaşık bin kişiye ev sahipliği yapmış şehir kırsal ve kentsel kesim olarak 2 parçaya bölünmüştü. Kimisinin 150 ton ağırlığında olduğu, Machu Picchu'nun yapımında kullanılan granit taşlar ise 30 kilometre uzaklıkta bulunan Urubamba nehrinden alınmış. Nasıl getirilip kullanıldıkları ise hala gizemini koruyor. Gizemin olmadığı tek nokta: İspanyolların Machu Picchu'yu keşfedememiş olması.Machu Picchu'nun Anlamı

İnka kraliyet ailesinin yok olmuş dillerden Pukina'yı konuştuğuna inanılsa da İnkalar tarafınan konuşulan ana dil 'runa simi' olarak da bilinen ve "İnsanların Dili" anlamına gelen Quechua. Machu Picchu ise Quechua dilinde 'Eski Dağ' anlamına geliyor.


Machu Picchu'nun Keşfi

Yale Üniversitesi profesörü ve aynı zamanda arkeolog olan Hiram Bingham 1911 yılında Machu Picchu'ya ilk ayak bastığında İnkaların kayıp şehri Vilcabamba'yı bulduğunu düşündü. Fakat işin doğrusu Bingham'ın bu ziyaretinde hali hazırda Machu Picchu'da yaşayan aileler bulunuyordu. Bingham, Machu Picchu'yu ilk keşfeden olmasa da bilim dünyasına tanıtmasıyla ve yaptığı çalışmalarla günümüze kadar bozulmadan gelebilmesine öncülük etmiştir.
Ne zaman ve nasıl ziyaret etmeli?

UNESCO, bu muhteşem dünya harikasını korumak için günlük 2500 kişilik ziyaret limiti koymuştur. Limitin dışında kalma ihtimali ile karşılaşmamak için turunuzu önceden planlamanız en doğrusu olacaktır. İnternet üzerinden bilet almanın da mümkün olduğu gibi, Güney Amerika Seyahat Peru turu kapsamında da gezinizi kolaylıkla gerçekleştiriyoruz. Yılın her zamanı sabah 6'dan 16:00'ya kadar ziyarete açık olan Machu Picchu'yu, kentin kuru sezonu Mayıs - Ekim ayları arası ziyaret etmek akıllıca olacaktır. Pazar günleri yerli halka girişlerin ücretsiz olduğunu düşünürsek, kalabalıktan kaçmak için kalan günlerde turunuzu organize etmelisiniz.Nasıl Gidilir?

Machu Picchu'ya gitmek için en kolay yol tren ile ulaşımdır. Inca Demiryolu ya da Peru Demiryolu'nu bu seyahatinizde kullanabilirsiniz. Kente giriş biletlerinizi almanızın ardından tren biletlerinizi de almanızı tavsiye ederiz çünkü ziyaretçinin yoğun olduğu zamanlarda biletler hızla tükenebiliyor. Bir başka seçenek de otobüs veya taksilerle Cuzco'dan bir başka arkeolojik alan Ollantaytambo'ya gidip oradan yine trenle Machu Picchu'ya yakın yerleşim yeri Aguascalientes'e geçmek. Diğerine oranla daha ucuz olabilen bu seçenek biraz daha yorucu olabiliyor. Eğer benim tercihim yürüyüş yolları diyor ya da para vermek istemiyorsanız Inca Trail'i yani sizi Machu Picchu'yla buluşturacak yürüyüş yolunu da tercih edebilirsiniz.Machu Picchu, Cuzco'dan daha alçakta yer alıyor.

Deniz seviyesinden 3416 metre yükseklikte bulunan Cuzco'yu ziyaret edenlerin olmazsa olmazı Coca yaprağı çayı içmektir. Bu içecek aynı zamanda bölgenin çok yüksekte olması sebebiyle ortaya çıkan yüksek irtifa hastalığına da iyi gelmektedir. Hastalığa yakalanmamanız için alabileceğiniz akıllıca önlem ise gezmeye Cuzco'dan daha alçakta bulunan Machu Picchu'dan (2430m) başlamanız.


Enerjiyi Hissedin!

Kutsal şehri ziyarete gelen çoğu ziyaretçi Machu Picchu'nun özel enerjilerin kaynağı olduğuna inanıyor. Kentte bulunan bu konudaki en önemli nokta ise Intihuatana taşı. Bazı insanlar tarafından taşa dokunulduğunda ilk hissedilen soğuk hissiyatın yerini sıcak bir esintiye bıraktığı söylense de bunun doğru olup olmadığını öğrenmeniz için tecrübe etmeniz gerekiyor. Kutsal olduğuna inanılan bir başka taş ise Huayna Picchu dağında bulunuyor.Bir Gruba Dahil Olun.

Machu Picchu turunuzu size oranın tarihini ve önemli noktalarını anlatacak bir rehber eşliğinde yapmanız hiçbir ayrıntıyı kaçırmamanızı sağlayacaktır. Rehberli turlar için kendinize bir grup bulmanız mali yönden daha rahatlatıcı olacağı gibi size özel rehberle Machu Picchu'yu keşfedeceğiniz Güney Amerika Seyahat Turlarını da tercih edebilirsiniz.Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!Comentários


bottom of page