top of page

Eşsiz Maras Tuzluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Maras Tuzlukları

Maras, İnkaların kutsal vadisinde bulunan ve atalarının geleneklerini hala sürdürmeye devam eden bir And kasabasıdır. İnanılmaz yapılar olan Maras tuzlukları Peru ve çevresine hala tuz ürettiği gibi, burada üretilen pembe tuz da uzmanlar tarafından yemeklerinizde kullanacağınız en sağlıklı tuzlardan biri olarak gösteriliyor. Tuzunun besin değerinin yanında ise Maras tuzlukları, eşsiz manzaraya ve ambiyansa sahip olmasından dolayı da binlerce gezginin uğrak noktası konumunda. Güney Amerika Seyahat Peru Turu kapsamında keşfetme şansı bulacağınız bu eşsiz yapılar hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Keyifli okumalar..Milattan sonra 200 ila 900 yılları arasında İnkalardan önceki dönemde yaşayan Chanapata kültürü tarafından inşa edilen Maras tuzlukları Quechua dilinde Kachi Reqay olarak da bilinip deniz seviyesinin 3000 metre üstünde bulunuyor. Yaklaşık 5000 adet havuz bulunan tuzlukta havuzların her biri farklı aileye ait olup kullanılan havuzun büyüklüğünü ailenin fert sayısı belirliyor. Ortalama 5 metre kare büyüklüğe sahip olup 30 cm derinlikte olan tuz havuzları, çeşitli su kaynaklarının tuzluğun her tarafına ulaştığı bir su yolu yardımıyla dolduruluyor. Hali hazırda bir su yolu olduğu için havuz sahiplerinin tek yapması gereken havuzlarının yanına gelen tuzlu suyun havuzu doldurmasına izin vermek. Sonraki aşama ise kurak And ikliminin içerideki suyu tamamen buharlaştırmasını beklemek. Havuz tamamen kuruduktan sonra ise zeminde kalan tuzu kazıyarak işlem sona eriyor.Kendisi de ziyaret edilmeye değer bir kasaba olan Maras, tuzluklara 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 1556 yılında Maras'ı kuran İspanyollar aynı zamanda tuzlukları da aktif şekilde kullanmışlardı. Koloni zamanlarına ait birçok mimari esintiye rastlayabileceğiniz Maras'ta, 17. YY'da barok tarzında inşa edilen kiliseyi de ziyaret edebilirsiniz.


Maras tuzluğu ziyaretini profesyonel bir bir hizmet ve yerel rehberler eşliğinde gerçekleştirebileceğiniz Peru turlarımız; İnkaların laboratuvar olarak kullandığı Moray'ı, İspanyollara karşı büyük bir mücadele verilen Ollantaytambo'yu ve her gezginin hayatında bir kere mutlaka görmesi gereken İnkaların başkenti Machu Picchu'yu da içeriyor. Eğer bisiklet konusunda tecrübeli olup kendiniz güveniyorsanız da Kutsal Vadi'de 5 saatlik bir bisiklet yolculuğu size önerebileceğimiz aktiviteler arasında.


Machu Picchu

Sağlığa Yararları


Uzmanlar Maras'ın pembe tuzunu, içerisinde düşük miktarda sodyum klorür içerdiği için hipertansiyonu olanlara öneriyorlar. Aynı zamanda kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum da içeren pembe tuz, kabarma ve şişme gibi önemli cilt sorunlara da iyi bir tedavi opsiyonu sunuyor. Yemeklerinizde Maras tuzu kullanmanın sağlık yönünden önemli olduğu gibi eğer tuz 40 derecenin üzerinde sıcaklıklarda saklanırsa içerisinde bulundurduğu faydaları kaybedebiliyor. Maras tuzunu yerinde almanız çok kolay ve ucuzken, paketlenip market raflarında yerini aldığında fiyatları 3 katına kadar çıkabiliyor.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!Comments


bottom of page