top of page

Mutlaka Görülmesi Gereken Brezilya Şehirleri

Brezilya'yı gezmeyi mi düşünüyorsunuz? Neredeyse Avrupa Birliği kadar büyük bu ülke Amazon Ormanlarının da anayurdu... Brezilyalılar arkadaş canlısı ve güler yüzlü olmalarıyla ünlüdürler ve ülkelerini yabancılara tanıtmaya bayılırlar. 

Dünyanın en uzun partisini Rio'da karnaval zamanı yaşayabilir, Yağmur Ormanları'na yada Pantanal bataklığına giderek vahşi yaşamı birinci elden gözlemleyebilir, dünyanın en çok su taşıyan şelalesi olan İguazu'da sırılsıklam olabilir ya da Rio de Janeiro'nun ünlü plajlarında hindistan cevizi suyu içerek serinleyebilirsiniz. İşte sizin için Brezilya'da mutlaka görmeniz gereken şehirler listesi...


Rio de Janeiro

Rio de Janeiro
Rio de Janeiro

Dünyanın en ikonik şehirleri arasında; ünlü plajları, renkli gece hayatı ve görülecek harika yerleriyle Rio de Janeiro, kesinlikle en büyüleyici olanı. Kentin Dünya Kupası ve Olimpiyatlar için düzenlenen sokakları, parkları ve plajları Rio'yu görmeniz için en uygun hale getirmiş durumda. Gündüzleri muhteşem plajlarda berrak suyun keyfini çıkartırken vazgeçilmez plaj futbolunu oynayabildiğiniz ve plaj partileriyle eğlenebildiğiniz Rio de Janeiro, geceleri ise dünya üzerindeki en canlı gece hayatı noktalarından biri haline geliyor. Ünlü Ipanema plajını çevreleyen botanik bahçeleri ve şehrin yukarıdan gözetleyen koruyucusu Hz. İsa heykeli ile Rio de Janeiro, mutlaka görmeniz gereken şehirler listenizde en başta olmaya değer.


Sao Paulo

São Paulo, Brezilya'nın en büyük şehri ve dünyanın en büyük yedinci şehridir. Brezilya ve Güney Amerika'nın tadına bakmak isteyen dünyadaki iş ve eğlence amaçlı seyahat edenler için önemli bir destinasyondur. Özellikle tarihi, politik ve kültürel değeri bakımından zengin, ziyaretçilere bu büyüleyici ülkenin otantik ve akılda kalıcı bir deneyimini yaşatıyor. Mirası ve tarihi nedeniyle São Paulo, birçok heykele, parka, müzeye ve galeriye ev sahipliği yapmaktadır. São Paulo'nun ayırt edici bir özelliği olan Brezilya kültürüne odaklanmasından dolayı ziyaretçiler, çok dolu ve heyecan verici bir Güney Amerika deneyimini dört gözle bekleyebilirler. 12.000'den fazla farklı restoranın yanı sıra barlar, kulüpler ve diskolar, yaşı veya profili ne olursa olsun, tüm ziyaretçiler için aktivite olanağında sınır yoktur.


Buzios

Buzios
Buzios

Buzios, Rio de Janeiro'ya 3 saatlik mesafede bulunan ve daha çok üst sınıf tatilleriniz için seçebileceğiniz bir tatil kentidir. Hilal Şeklindeki yarımadaya konuşlanan Buzios, Fransız ünlü oyuncu Brigitte Bargot'un 1964 yılında Brezilyalı erkek arkadaşıyla buraya gelmesiyle birlikte dünya tarafından tanınmıştır. Sonrasında Brigitte'yi Madonna ve Mick Jagger de takip etmiştir. Lüks villalara, limanından kenti gözetleyen onlarca yatlara, harika plajlara ve hareketli gece hayatına sahip olan Buzios, su sporları için de çok uygun bir yer olmasından dolayı da günümüzde Brezilya'nın en önemli tatil merkezlerinden biri konumunda.


Paraty

Paraty
Paraty

Rio de Janerio'ya yaklaşık 200 km mesafede olan Paraty kasabası Costa Verde (Yeşil Kıyı) bölgesinde yer alıyor. Arnavut kaldırımlı taş sokakları, yanlardan geçen atlar ve faytonlar eşliğinde sizi doğruca tarihi merkeze ulaştırıyor. Tarihi yapıların, plajların ve ormanın kusursuz birleşimi olan Paraty, Rio de Janerio'nun karmaşasından uzaklaşıp doğanın tadını çıkarmak isteyenler için harika bir seçenek. Paraty'nin en ilgi çekici özelliği tabi ki de 200 yılı aşkın süredir neredeyse hiç el değmemiş koloni mimarisi. Bu mimarinin kendini net bir şekilde hissettirdiği arnavut kaldırımı taşları çevreleyen rengarenk tarihi yapıların arasında dolaşmak yayaların ve bisikletli turistlerin yapmayı en sevdiği aktivitelerden. Motorlu araçların azlığı Paraty sokaklarının temiz, sessiz ve trafikten yoksun olmasını sağlarken turistlerin burayı seçmesinin de başlıca sebebi.


Salvador Bahia

Salvador Bahia
Salvador Bahia

Brezilya'nın Kuzeydoğu bölgesindeki Bahia eyaletinin başkenti olan Salvador, Portekiz sömürgesinden kalma eşsiz mimarisi ve Afro-Brezilya kültürünün kusursuz birleşimiyle sizlere muhteşem bir renk cümbüşü sunuyor. Sao Paulo ve Rio de Janeiro'dan sonra Brezilya'nın en büyük 3. şehri olan kent aynı zamanda 1549 yılında Portekizliler tarafından kuruluşuyla birlikte de Amerika kıtasında Avrupalılar tarafından kurulan ilk şehir unvanını almıştır. Brezilya'nın en büyük körfezi All Saint körfezini Atlantik Okyanusuna bağlayan yarımada üzerine kurulan renkli şehir, tarımsal ve endüstrisel zenginliğiyle birlikte Brezilya'nın en önemli liman şehri olup aynı zamanda da ilk başkenttir.


Recife, Olinda & Fernando de Noronha

Fernando de Noronha
Fernando de Noronha

Recife kendine has canlı bir karaktere sahiptir; birçok Afrikalı ve Amazon Hintli göçmeni şehre getiren plantasyon patlamasının zenginliklerini yansıtan modern yüksek bina ve sömürge mimarisinin bir karışımına ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte, son zamanlarda modern esintilere sahip geleneksel müzik ve dans ile sanatsal bir canlanma da yaşanmıştır.

Recife'nin hemen üzerinde ise Arnavut kaldırımlı sokaklarının ve Portekiz barok mimarisinin yıllardır ziyaretçileri büyülediği Olinda bulunmaktadır. 16. yüzyılda Portekizliler tarafından kurulan kasabanın tarihi, şeker kamışı endüstrisi ile bağlantılıdır. Hollandalılar tarafından yağmalandıktan sonra yeniden inşa edilen kentin temel kentsel dokusu 18. yüzyıldan kalmadır. Binalar, bahçeler, 20 Barok kilise, manastır ve sayısız küçük paso (şapel) arasındaki uyumlu dengenin tümü Olinda'nın kendine özgü cazibesine katkıda bulunmaktadır.

Atlantik Okyanusu takımadalarındaki tek nüfuslu ada olan Fernando de Noronha'ya ulaşım Recife'den havayolu ile sağlanmaktadır. Muhteşem denizi ile başlıca dalgıçlar ve sörfçüler olmak üzere doğa severleri cezbeden adanın büyük bir bölümü koruma altındadır. Ada aynı zamanda köpekbalıkları, yunuslar, kaplumbağalar ve vatozlar gibi birçok deniz canlısına da ev sahipliği yapmaktadır.


Pantanal

Pantanal Sulakları
Pantanal Sulakları

Güney Amerika’nın kalbinde, 210.000 km karelik devasa alanıyla dünyanın en büyük sulak bölgesi Pantanal yer alıyor. Çoğunluğu Brezilya topraklarında bulunan Pantanal, Moto Grosso ve Moto Grosso do Sul eyaletleri arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük Jaguarlarına, Kapibaralara, Kaymanlara ve daha yüzlerce hayvan ve bitki çeşidine sahip olan Pantanal, ziyaretçilerini eşsiz vahşi hayatı ile buluşturuyor. Bölgede hiçbir kasaba bulunmadığı gibi mesafelerin çok uzak olduğundan dolayı kara ulaşımının epey zor olduğu bölgede, muhteşem vahşi hayatı keşfetmek için en iyi seçenek ise bot turlarına katılmak.


Unutulmaz deneyimler yaşayacağınız Brezilya turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!Comments


bottom of page