top of page

Nazilerin Patagonya'daki Bilinmeyen Hikayesi


Nahuel Huapi Gölü

Arjantin'in II.Dünya Savaşı'ndan sonra birçok Nazi için güvenli bir sığınak olduğu yaygın bir bilgidir. Başkan Juan Peron, Mussolini gibi diğer Avrupalı ​​diktatörlerle yakın bağları olan bir Nazi sempatizanıydı ve savaştan sonraki yıllarda birçok üst düzey yetkilinin Güney Amerika'ya gelmesi için güvenli bir geçit ayarlamıştı. İşte bu üst düzey figürlerin Patagonya şehri Bariloche'ye nasıl ulaştıklarının hikayesi.


Bariloche'ye gelen her ziyaretçi mutlaka şehrin ve bölgenin her yerinde bulunan Alp tarzı mimariden etkilenecektir. Bu sadece bu dağlık bölgenin iklimsel doğasından ve binaların inşa edileceği ahşabın çoğalmasından değil, aynı zamanda 1800'lerin sonlarında birçok Alman göçmenin buraya yerleşmesinin ardından süregelen Avrupai mimariden kaynaklanmaktadır. Bariloche, bugünkü halinin temellerini atan ve Le Aleman olarak da bilinen Carlos Wiederhold'un dükkanının etrafında şekillenmiş, Avusturya ve Slovenya'dan gelen göçmenler ile de şimdiki kimliğine bürünmüştür.


Bariloche Şehri

2. Dünya Savaşı sona erdiğinde ve Nazilerin savaş suçlusu ilan edilmeleriyle birlikte Patagonya'nın bu bölgesi onların yerleşmeleri için çok bariz bir seçenek olmuştur. Elbette ki Bariloche'nin Naziler için yeni bir yaşam merkezi haline gelmesinde Arjantin başkanı Juan Peron'nun Adolf Hitler ile sıkı ilişkileri olmasının büyük bir payı vardır. Peron o dönemde "Ratline" adı verilen kaçış rotaları ile birlikte Nazilerin İspanya ve İtalya üzerinden kaçmasında çok önemli bir rol oynamıştır. Bugün bile birçok gurbetçi 1940'larda burada saklanan Naziler gibi üç aylık turist vizelerinde Arjantin'de yaşıyor. Hatta bazılarına oturma izni verildi ve birçoğu Arjantin ordusunda hizmet etti.


En büyük ve belki de en çarpıcı iddia ise Adolf Hitler'in Eva Braun ile birlikte Arjantin'e uçup Bariloche'nin biraz dışında yer alan Inalco mülkünde saklanmış olduğudur. Ancak genelgeçer iddia ise Hitler ve Eva Braun'un 1945 yılında Berlin'deki bir sığınakta intihar etmiş olduğudur. Kötü şöhretli Nazi doktoru Josef Mengele de garip ve ürkütücü bir girişim olan Aryan ikizlerini yarattığı deneyleri gerçekleştirmek için Brezilya'ya gitmeden önce Bariloche'de kısa bir süre geçirdi.


Inalco Mülkü

Tüm bunların yanında belki de Bariloche'de yaşamış olan en ünlü Nazi SS komutanı Erich Priebke'dir. Priebke, Vatikan tarafından düzenlenen belgeler ile Arjantin'e kaçmış ve Bariloche'de 50 yıl boyunca özgür bir hayat sürmüştür. Colegio Aleman adı altında bir okulun direktörü de olan Priebke'nin özgürlüğü ise 1994 yılında ABC News muhabiri Sam Donaldson'un onu sokakta fark etmesi ile sona ermiş ve Priebke, Arjantin'li yetkililer tarafından tutuklanmıştır. Priebke'yi Sam Donaldson'a ispiyonlayan ve bunun sonucunda kendi gizliliğini kaybeden, Bariloche'de yaşayan bir başka Nazi olan Reinhard Kopps ise Priebke'nin tutuklanmasının ardından kayıplara karışmış ve 2001 yılında Bariloche'de ölmüştür.


Muhteşem Bariloche'nin de dahil olduğu Arjantin turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!Comments


bottom of page