top of page

Nefesinizi Kesecek 14 Güney Amerika Doğa Harikası
Güney Amerika, devasa kıtasının her köşesinde gezginlerin aklını başından alacak doğa harikalarına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en yüksek şelalesinden, en geniş tuz alanına; dünyanın en derin kanyonlarından birinden, kırmızı renkte akan nehre kadar 14 muhteşem yeri sizin için derledik. Keyifli okumalar...


Angel Şelalesi, Venezuela


979 metre yükseklikten hiçbir engele çarpmadan düşen sularıyla Angel Şelalesi’ni yükseklik konusunda geçebilen herhangi bir şelale bulunmuyor. Venezuela’nın Canaima Ulusal Parkı’ndaki Auyan-tepui dağının zirvesinden kendini bırakan sularıyla Angel Şelalesi, yerli Romon insanları tarafından Kerepakupai Vena olarak da biliniyor. Ormanın derinliklerinde bulunan şelale Bot ya da hava yolu ile ziyaret edilebiliyor.


Cano Cristales, Kolombiya


‘Cennetten kaçan nehir’ olarak da bilinen; Kolombiya’nın La Macarena Ulusal Parkı’nda yer alan Cano Cristales kesinlikle dünyanın en muhteşem nehri. Her yıl Haziran - Kasım ayları arasında nehrin içerisinde yaşayan kırmızı alglerin çiçek açmasıyla hiç nehir, capcanlı ve kıpkırmızı bir hale bürünüyor. Kolombiya’nın en eşsiz yerlerinden biri olan Cano Cristales nehri, kesinlikle görülmeye değer.


Amazon Yağmur Ormanları


Dünyanın akciğerleri olarak nitelendirilen ve inanılmaz bir biyoçeşitliliğe sahip olan Amazon yağmur ormanları, Güney Amerika’nın bir çok ülkesine yayılmış durumda bulunuyor. Çoğunluğunun Brezilya Peru ve Kolombiya da bulunduğu ormanlar her bölgesinde bulunan hayvanlarıyla, ormanla uyum içinde yaşayan Amazon insanlarıyla ve kıvrımlı Amazon nehri ile keşfedilmeyi bekliyor.


Titikaka Gölü, Bolivya & Peru


Su hacmi ve kapladığı alan kombine edildiğinde Güney Amerika’nın en büyük gölü olan Titikaka gölü, Bolivya ve Peru sınırlarında, And dağlarının kalbine uzanıyor. İçinde bulunan Uros adaları ve Uros insanlarının renkli kültürlerini tanıyıp muhteşem manzara eşliğinde harika göl turuna çıkabileceğiniz Titikaka gölü, Güney Amerika’nın en canlı yerlerinden.


Torres del Paine, ŞiliŞili Patagonyasının yüzü Torres del Paine Ulusal Parkı, gökyüzüne uzanan ikonik sıra dağlarıyla sizleri vahşi yaşamın merkezine davet ediyor. Buzullardan göllere, plajlardan dağlara muhteşem yer şekillerine şahit olabileceğiniz park, bünyesinde barındırdığı yüzlerce hayvan ve bitki çeşidi ile de zamanınızın değerini karşılayabilecek yerlerden. Park, aynı zamanda trekking için de harika bir yer olduğu gibi sınırlarını zorlamak isteyenlerin mutlaka deneyimlemesi gereken eşsiz bir coğrafyaya sahip.


Perito Moreno Buzulu, Arjantin


Los Glacieres Ulusal Parkı'nda bulunan ve adını 19. Yüzyıl'da bölgeyi araştıran ve Arjantin ile Şili arasındaki sınırların belirlenmesinde önemli rol oynayan öncü ve kaşif Francisco Perito Moreno'dan alan Perito Moreno, El Calafate'ye 80 kilometrelik mesafede bulunuyor. Arjantin Patagonya'sının en büyük buzulu olmasa da 250 kilometre karelik alanıyla ve daha ulaşılabilir olmasıyla birlikte kesinlikle en ünlü olanı.

Ziyaretçilerinin fotoğraf karelerine muhteşem pozlar vermekten çekinmeyen Perito Moreno'yu ziyaret etmek için güneşli günler seçilmesi büyük önem arz ediyor. Patagonya hava şartlarının da değişken olduğu düşünüldüğünde buzulu tam olarak deneyimleyebilmek için birkaç günlük bir tur planlamak iyi bir seçenek olacaktır. Şanslı gününüzdeyseniz buzul parçalarının gürültülü şekilde kendilerini engin sulara bırakmasına da şahit olabilirsiniz.


Iguazu Şelaleleri, Brezilya & Arjantin & Paraguay


Tangonun Sambayla buluştuğu yer hiç bu  kadar ihtişamlı olmamıştı. Yerli Guarani dilinde "Engin Su, Büyük Su" anlamına gelen, sahip olduğu sahip olduğu 275 şelaleyle dakikada 9100 metre küplük düşen su miktarına göre Niagara ve Victoria'nın önünde ilk sırada yer alan görkemli Iguazu Şelalesi Güney Amerika'nın üç büyük ülkesi Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırlarının kesişiminde yer alıyor. Arjantin ve Brezilya tarafından ziyaretin uygun olduğu ve her iki tarafın da farklı avantajı olduğu şelalede Arjantin tarafında daha rahat ve şelalenin en uç noktalarına kadar gidebileceğiniz yürüme platformları bulunurken, Brezilya tarafında ise şelalenin her yerini görme şansı bulacağınız 360 derece panoramik muhteşem bir manzara sizleri bekliyor. 


Salar de Uyuni, Bolivya


Bolivya, 10.582 km karelik alanıyla dünyanın en büyük tuz yüzeyi Uyuni Tuz Gölü’ne ev sahipliği yapıyor. Alışılmışın dışında coğrafyası ve eşsiz görüntüsü ile Güney Amerika’nın en popüler turizm noktalarından biri haline gelen Uyuni Tuz Gölü, ıslak sezonu olan Ocak ve Şubat aylarında üzerinde biriken su tabakasından yansıyan gökyüzünü ayaklarımızın altına seriyor.


Pantanal Sulakları, Brezilya

Çoğunluğu Brezilya’da olmakla birlikte Paraguay ve Bolivya sınırlarına da dahil olan Pantanal sulakları, Güney Amerika’nın en yoğun vahşi yaşam nüfusunu bünyesinde barındırmaktadır. Aynı zamanda UNESCO tarafından Dünya mirası da ilan edilen bölge 325 balık türüne, 159 memeli türüne, 656 kuş türüne, 53 amfibi (hem karada hem suda yaşayabilen) türüne ve 98 çeşit sürüngen türüne evsahipliği yapmaktadır. Pantanal sulakları, sahip olduğu bio çeşitlilik ile sizlere hem doğayı hem de vahşi doğayı hayal gücünüzün bile ötesinde deneyimleme şansı sunuyor.


Roraima Dağı, VenezuelaAngel Şelalesi gibi Venezuela’nın Canaima Ulusal Parkı’nda yer alan Roraima dağı, Brezilya ve Guyana sınırları içerisinde de bulunsa da ulaşım Venezuela’dan sağlanıyor. Eşsiz sürreal görünümü ve bulutlara uzanan çehresi ile Roraima dağı ziyaretçilerine nefes kesici bir manzara sunuyor. Teknik bir rotanız olmadan tırmanmanın imkansız olduğu dağa, her şeyin hazır olduğunu düşünüldüğünde bile tırmanış yaklaşık beş gün sürüyor.


Atacama Çölü, Şili


Dünyanın en kurak yerlerinden biri olan ve buna rağmen bünyesinde masmavi gölcükler bulunduran Atacama Çölü kesinlikle büyüleyici bir ihtişama sahip. Herhangi bir yerleşim yeri olmadığı için ışık kirliliğinin neredeyse sıfır olduğu çöl, dünya üzerinde yıldızları izleyebileceğiniz en harika yerlerden. Ayrıca Atacama Çölü, Ay’a ve Mars’a olan benzerliğiyle de bir çok film setine de ev sahipliği yapıyor.


Laguna Colorada, Bolivya


Bolivya’nın Altiplano bölgesinde, Uyuni Tuz Gölü’nün yakınlarında bulunan Laguna Colorada, İçerisinde bulunan su yosunları ve kızıl taşlar sayesinde tamamen kızıla boyanmış durumda. Flamingoların da yaşama alanlarından biri olan Laguna Colorada, Bolivya’nın en değerli miraslarından biri.


Lençois Maranhenses, Brezilya


Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Maranhao eyaletinde bulunan Lençois Maranhenses, geniş, beyaz ve aralarında masmavi su bulan kumullardan oluşuyor. Lençois Maranhenses, bir çöl görünümüne sahip olsa da Amazon havzasının hemen yanı başında olan konumundan dolayı düzenli olarak yağmur alıyor. Parkın tamamını kaplayan mavi su birikintileri en dolu halini ise Haziran ve Eylül ayları arasında yaşıyor.


Colca Kanyonu, Peru


Grand Canyon’u ikiye katlayan derinliğiyle Colca Kanyonu, 3270 metre ile dünyanın en derin kanyonlarından bir tanesi. And Kondoru nüfusunun da en güçlü savunucusu olan kanyon, ziyarete gelenlere olağanüstü bir manzara ve gökyüzünde süzülen And Kondorlarını görme şansı sunuyor.Kendi turunuzu ayarlayın ve seyahat uzmanlarımızdan ücretsiz olarak size özel bir tur fiyatlandırması alın!


Comments


bottom of page