top of page

Latin Amerika'nın Ünlü 5 SanatçısıLatin Amerikalı sanatçılar ve eserleri
Latin Amerikalı sanatçılar


Kültürü, doğası ve saklı hazineleriyle dünyanın her yerinden gittikçe daha fazla gezgini çeken Latin Amerika, sanat tarihine de birbirinden önemli sanatçılar kazandırmıştır. Bu yazımızda, Latin Amerika bölgesinin önemli sanatçılarından beş özel isme yer vereceğiz.

Meksikalı ressam Frida Kahlo
Frida Kahlo

İlk sırada hepimizin mutlaka duyduğu, merak edip araştırdığı, filmini izlediği ve tabi gidip eserlerini görmeye can attığı Frida Kahlo yer alıyor. Latin Amerika bölgesinden, Meksikalı Kahlo, sürrealist otoportreleri ile tanınır. Sanatı, genellikle fiziksel ve duygusal acılarını yansıtır. Meksika devriminin başlangıç yıllarında henüz bir çocuk olan Frida Kahlo, savaşa bizzat şahit olmuş ve yaşadığı çocuk felci rahatsızlığından dolayı bacağını kullanamaz hale gelmiş. Ardından feci bir trafik kazası geçirmiş ve bu kazadan omurga kırığı dahil birçok hasarla ancak kurtulabilmiş. Acılarını sanat yoluyla ifade etmeyi seçen Frida Kahlo, Latin Amerika'nın en ünlü ressamlarından biri haline gelip, sanat tarihinde önemli bir yer edinmiştir.


Basquiat'ın bir eseri
Basquiat'ın bir eseri

1960 doğumlu Jean-Michel Basquiat, Orta Amerika ülkelerinden çıkan ünlü bir isim. Jean Michel Basquiat denince akıllara ilk gelen tabi ki sanat tanrısı, Pop Art'ın kurucusu Andy Warhol. Basquiat'ın Basquiat olmasında önayak olmuş, sanat camiasının asla unutamayacağı bir isim. Sanata olan sonsuz katkılarının yanı sıra bizlere Michel Basquiat'ı da kazandırdı.

Yarı Porto Rikolu Michel Basquiat, adını pek çok farklı sanat dalında 1970'li yıllarda duyurmaya başladı. Pop kütürü, grafiti sanatı, resim ve müzik gibi alanlarda sanatını bizlerle paylaştı. İlk olarak SAMO diye adlandırılan grafiti grubuyla tanıdığımız Basquiat, sonralarda "yeni dışavurumculuk akımı" ve ünlü isimlerle yaşadığı ilişkiler ile daha da tanınır hale geldi. Ardında çeşitli sanat kollarında sayısız eserler bırakan Orta Amerikalı Jean-Michel Basquiat ne yazık ki 1988 yılında aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybetti.Fernando de Botero'nun bir eseri
Fernando de Botero'nun bir eseri

Kolombiyalı Fernando Botero da çeşitli turlar düzenlediğimiz Güney Amerika ülkelerini araştırırken mutlaka karşınıza çıkacak isimlerden bir diğeri. 87 yaşındaki ünlü ressam ve heykeltıraş ortaya çıkardığı müthiş büyük, abartılmış hacimdeki eserleriyle tanınır. Boterismo olarak adlandırılan bu stil politik bir mesajı, bir mizahı ya da aşkı ifade etmek için kullanılabilir.

Fernando de Botero'nun şişman kadını
Fernando de Botero'nun şişman kadını

Botero'nun eserleri, önde gelen sanatçıların eserlerinin bir uyarlaması niteliğindedir genel olarak. Örneğin Da Vinci'nin Mona Lisa tablosu gibi... Boterismo sanatı her kitleye hitap edebilen, resme ya da heykele ilgisi olmayanların bile bildiği, tanıdığı bir dal olmuştur. Öyle ki sanatçının Kore'de açtığı sergi 200.000 ziyaretçisiye sahipti. 2010 yılında da Pera Müzesi'nde türk severleriyle buluştu. Şimdilerde heykellerini Champs Elysèes (Paris), Palazzo Pitti’nin önü Floransa), Park Avenue (New York) başta olmak üzere birçok yerde bulabilirsiniz. Kendi türettiği bir sanat stiliyle tüm dünyaya adını duyurmayı başarmış olan sanatçının eserlerini mutlaka araştırın deriz.


Şili'li ressam Roberto Matta'nın eseri
Şili'li ressam Roberto Matta'nın eseri

Sırada sürrealizmin önemli simgelerinden biri olan Santiago doğumlu Roberto Matta yer alıyor. Asıl adı Roberto Sebastián Antonio Matta Echaurren olan Şilili ressamın eşsiz eserlerinde soyut doğayla birlikte kozmik ve gerçek yaşamın karışımı sıkça işlenmiş. En bilindik eserlerinden olan "La Mela" sanatçının sıradışı estetiğini açıkça sergiliyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra varoluşçuluğun ortaya çıkmasına neden olan kaygısallık hislerini psikolojik muğlaklık açısından zengin olan çalışmaları ile tanımlayan ressam, Arshile Gorky ve Robert Motherwell gibi sanatçılar üzerinde önemli bir etkiye sahip.


Dünyaca ünlü Nicolas Jaar'ın eseri
Dünyaca ünlü Nicolas Jaar'ın eseri

Son olarak Alfredo Jaar'dan bahsetmeden geçmeyelim. 1956 Şili doğumlu sanatçının en çok konuşulan yönü sergilediği fotoğraflar şüphesiz. Jaar, sosyo-politik sorunları ve savaşı kapsayan bir enstalasyon (yerleştirme sanatı) sanatçısı olarak bilinir. Aynı zamanda İsveç'teki günlük bildiri müzesi Skoghall Konsthall, The Cloud gibi birçok kamu müdahale çalışmasında adından bahsettirmiştir. Time Square'deki ilan panolarına çalışmalarını yerleştirmişliği olan sanatçının eserleri, Tale Müzesi'nde defalarca sergilenmiştir. Üstelik bu sergilerde müze sadece Jaar'ın eserlerine yer vermiştir. John D. ve Catherine T. MacArthur Vakfı Ödülü (2000) dahil olmak üzere birçok ödül biriktiren Güney Amerikalı sanatçı, Houston Güzel Sanatlar Müzesi'nde (2005) de önemli sergiler verdi.


Bu yazımızda sizlerle Latin Amerika ülkeleri dendiğinde akla gelen ilk isimlerden birkaçını paylaştık. Bu isimlerin doğup büyüdüğü, hala birçok eserlerinin sergilendiği ülke ve şehirleri görebileceğiniz turlarımıza göz atmak için buraya tıklayabilisiniz.Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ÜCRETSİZ ulaştırsın!


Comments


bottom of page