top of page

Peru'nun Ayahuasca Endüstrisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Güçlü bir zihin iksiri olan ve dünyada çok nadir olarak bulunabilen Ayahuasca, bazı bölgelerde illegal oluşunun getirdiği bu gizem ile birçok meraklı gezgini Peru'nun Amazon Yağmur Ormanları'na çekiyor. Güney Amerika’daki Amazon bölgesinde yetişen Ayahuasca (Banisteriopsis caapi) sarmaşığı, bölgedeki yerli topluluklar tarafından yüzyıllardır şifa amaçlı kullanılıyor. Bu bitkiyle hazırlanan bir karışımın özel bir seremoni eşliğinde içilmesi, kullanan kişiyi aslında zehirliyor ama kontrollü kullanılan bu zehir, içsel bir yolculuğu tetikliyor ve Ayahuasca deneyimleyenler, bir tür aydınlanma yaşadıklarını söylüyorlar.


Ayahuasca nedir?

Ayahuasca
Ayahuasca

Epifiz bezinin çalışmasını sağlayan bir içeriğe sahip olan Ayahuasca bitkisi, vücutta yalnızca doğum ve ölüm anında salgılanabilen bir molekül olan DMT’yi aktive ediyor. Vücuttaki DMT oranı arttığında haliyle beynin kimyası da değişiyor ve başka türlü bir gerçeklik algısı oluşuyor. Halüsinasyonlar ve ‘içerilerden’ gelen seslerle birlikte kişi en derin gerçekle yüzleşiyor. Bu çoğunlukla korkutucu ve zor bir deneyim oluyor ancak kullananlar Ayahuasca deneyiminin “ölüp yeniden doğmak” gibi olduğunu söylüyor. Kişinin kendisiyle, evrenle, yaratılışla ilgili bilmediklerini öğrenebileceği, dişi bir güç olarak var olduğuna inanılan Ayahuasca Ana'nın ta kendisiyle doğrudan temas kurulabileceği de söyleniyor.


Ayahuasca nasıl içilir?

Ayahuasca kullanmanın birden fazla yolu var. Her şaman, küçük de olsa ritüeli uygularken bazı değişiklikler yapabiliyor. Ama temel olarak bir seremoni şart. Seremoniden önce özel bir diyet öneriliyor, özellikle et yenmemesi gerektiği söyleniyor çünkü çayın vücuttan atması gereken fazlalıklar, toksinler ne kadar azalırsa ruhani deneyim o kadar kuvvetli oluyor. Kendine has yöntemlerle Ayahuasca çayı hazırlandıktan sonra karanlık bir ortamda çember şeklinde oturuluyor, şamanlar tarafından ilahi benzeri şarkılar söyleniyor ve çay içiliyor. Kullanıcı çayı içtikten sonra da seremoni devam ediyor. Ciddi kimyasalların vücuda girmesiyle birlikte çayı içen kişide kusma, ishal, aşırı terleme gibi belirtiler görülüyor. Vücuttaki fazlalıkların atılması sürecinden sonra dışarıdan ‘hastalanmış’ gibi görünen kişi o sırada, spiritüel bir deneyim yaşıyor.


Kültüre Saygı Duyun

Zihninizi başka bir boyuta sokmak ve ruhlarla iletişim kurmak eğlenceli görünse de Ayahuasca, alkol ya da herhangi bir parti içeceği gibi eğlence amaçlı olarak ele alınmamalıdır. Yüzyıllar boyunca depresyon ve bağımlılık gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bu dini içeceğe saygı duyulmalı, eğlence amaçlı olarak Şaman kültürünün peşine takılınmamalıdır. Unutmayın, Ayahuasca'nın merkezi olarak kabul edebileceğimiz Iquitos'taki şifa merkezlerinin çoğu insanların doğru nedenlerle geldiklerinden emin olmak için önceden hastalık taraması yaparak, hastalık ve bağımlılıkla savaşmasına yardımcı olmak için orada bulunmaktadır.


Nereye gidilmeli?

Ayahuasca'yı Cuzco başta olmak üzere Peru'nun birçok şehrinde bulabilirsiniz bu ritüelin başkenti olarak kuzey Peru Amazon Ormanları'nın kapısı olan Iquitos gösterilebilir. Şifa merkezleri ve aylık lüks sağlık terapileri, amazon ormanları turları ile kombine edilip ziyaretçilerine paket olarak 60 USD - 3000 USD arasında sunuluyor. Fiyatların paket içeriğine göre değiştiği bu deneyimlerin çoğu internet üzerinden de rezerve edilebilir durumda.


Herkes Şaman Değildir

Iquitos'a varışınızı takiben sizi otelinize götüren taksi şoförü dahil herkes kendisinin bir şaman olduğunu iddia edecek ve bu konuda sizi manipüle etmeye çalışacaktır. Unutmayın, Şamanlık yıllarca pratik yapılması gereken bir Shipibo-Conibo geleneğidir ve Şaman olmak ömürlük bir tercihtir. Dolayısıyla taksi şoförünüzün şaman olmadığı gibi, size Ayahuasca temin edebileceğini söyleyenlere kesinlikle güvenmemenizi öneririz. Unutmayın Ayahuasca içeceği etkisinde olduğunuz süre zarfında sizi savunmasız yapacaktır. Eğer bu ritüele katılmak istiyorsanız şamanınızı ve şifa merkezinizi iyi seçmelisiniz.


Peru Amazon'unun da içinde bulunduğu, unutulmaz deneyimler yaşayacağınız turlarımız hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kendi turunuzu oluşturun ve seyahat uzmanlarımız ücretsiz olarak sizin için hazırlayacakları özel tur programını size ulaştırsın!


Commentaires


bottom of page